Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 441 от 800 ПърваПърва ... 341391431439440441442443451491541 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,401 до 4,410 от общо 7995
  1. #4401
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Не занам, защо се заяждате с Даката, ама пашата наистина при него не е секвала от последния студ насам. Имам едно аверче дето пчеларства в неговия вилает. Млад пчелар, който беше решил да се отказва даже, но таз година върти вече трети път и се закрасти още повече....
    Дъжда от март насам минава редовно по него край и нектар си има доволно, за разлика от 20 км навътре в равнината дето 2 месеца валя един път и всично изсъхна... Така че, съвсем нормално е това което Ви го разправя Даката, ама ако искате не му вярвайте Ваше право е!
    За мое съжаление, година за мен се очертава нулева! Даже бих казал, че аз такава година не помня поне 20 години назад при нас, но не навсякъде е така! Където си е валяло регулярно и с тази топла пролет нещата са много добре.

  2. #4402
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Те не се заяжда,те ме насърчават.Почти всички от тия са ми помогнали да знаеш да стигна това ниво в което съм в момента за което съм им благодарен.Модернизатора е човека който ми помогна много в тежките години и ако не беше той до сега да съм изгорил всичко и да съм спрял да се занимавам с пчели.
    п.п.Него лаская и той знае това,че е истина.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #4403
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Не занам, защо се заяждате с Даката, ама пашата наистина при него не е секвала от последния студ насам. ....
    Заяждане!?! Не точно. Паша да има, центрофугата да не истива, че сандъци му трябват! Данчо носи. Здрави са му плещите. 4К поста груба приказка не съм прочел! Все се каня да се кача до Бояна, ама... Да ги направи 5К и тогава

  4. #4404
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Те не се заяжда,те ме насърчават.Почти всички от тия са ми помогнали да знаеш да стигна това ниво в което съм в момента за което съм им благодарен.Модернизатора е човека който ми помогна много в тежките години и ако не беше той до сега да съм изгорил всичко и да съм спрял да се занимавам с пчели.
    п.п.Него лаская и той знае това,че е истина.
    Добре, добре. За тези хубави думи....вместо един път ще те банна два пъти.

  5. #4405
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Не занам, защо се заяждате с Даката
    Аз лично Даката го уважавам повече от жената - когато и да я пребия е все късно. Шегувам се.

  6. #4406
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Кой говори за интензивно земеделие в планинските и полупланинските райони??? Кога ще се научиш да четеш с разбиране и мисъл? В планинските райони се развиваше животновъдство - овце, кози, говеда. В полупланинските се сееше каквото там земята ражда в съответния регион - картофи, царевица, тютюн. Сега, ако изключим Родопите и турските села, които все още гледат тютюн друго няма. И хора няма! Растениевъдството и зърнопроизводството останаха само в равнините, но станаха супер интензивни с помощта на голямата химия. Земята в Добруджа е преексплотирана и отровена, но нагоре в планините е по-чисто и от преди. Има все още достатъчно липови и акациеви гори, ливади с билки за екологично пчеларство. Има и гори за манов мед. В Добруджа за пчеларите скоро (до 2-3 години) ще остане само слънчогледа. Рапицата си отива, защото и на тъпите брюкселски тикви най-сетне им светна под меките шапки, че да садиш на плодородна земя рапица, за да правиш от нея биодизел е кощунство. Субсидиите за рапица секват и пазара за нея силно ще се свие, а цените и ще паднат. Така че пътя е нагоре, към планината с подвижно пчеларство.
    Не аз съм виновен, че ти не можеш да си изложиш мисълта разбираемо. И какви изводи само - планинско, че и подвижно. Божеее. Хайде поне замълчи за последното бе г-н Пенкилер.

  7. #4407
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    От 1 дка слънчоглед се получава от 3,5 до 5 кг мед, а от слънчоглед втора култура медът може да стигне до 6 кг от декар. За опрашването на 10 декара са необходими 2 пчелни семейства, пише в. Пчела и кошер. При производствени опити с опрашване от пчели на слънчоглед в Русенска област са получени 50 кг/дка повече семена в сравнение с неопрашените площи. В Димитровградско повишението е било с 35 кг/дка, а във Великотърновска област - с 69 кг на декар. Това добре. А каква е ползата за пчеларя? Равносметката не е в негова полза. Има една нашенска приказка: "Къде е Киро на кирия". Но пчеларското сърце е добродушно, пчеларят е отговорна личност и няма да остави слънчогледа (а и другите културни растения) без опрашване. Ползата, която принасят пчелите при опрашването на културните, а също така и на дивите растения, е много по-голяма, отколкото нектара, който донасят в кошера, затова ОПРАШВАНЕТО ОТ ПЧЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПЛАЩА В развитите страни това е отдавна уредено. При нас началото е поставено. В чл. 17 от Закона за пчеларството е казано: "За опрашване на земеделските култури земеделският производител заплаща на съответния пчелар услугата по договаряне." А това значи, че и у нас вече има законова уредба. Слънчогледът е типично кръстосано опрашващо се ентомофилно (от насекоми) растение. Тичинките на едно цветче се развиват 1-2 дни по-рано от неговия плодник, т. е. узряват по различно време и самоопрашването е невъзможно. Необходими са насекоми, които да принесат свеж прашец от едно цветче върху близалцето на друго цветче. 99 ПРОЦЕНТА ОТ НАСЕКОМИТЕ, КОИТО ОПРАШВАТ СЛЪНЧОГЛЕДА, СА ПЧЕЛИТЕ В една слънчогледова пита има голям брой цветчета (1000-1500). Цъфтежът започва от периферията към центъра на питата и продължава 15-20 дни, а цъфтежът на компактно насаждение слънчоглед продължава 30-40 дни, което е добра възможност за събиране на нектар от пчелите, което и превръща слънчогледа във втора главна паша в много райони на нашата страна. Опитах се да получа информация от Министерството на земеделието и горите за площите със слънчоглед по области, за да можем да информираме нашите читатели, но оттам ми отговориха, че ще имат данни след една-две седмици, струва ми се, че дотогава слънчогледът ще прецъфти.Слънчогледовият мед е добър за храна на пчелите, а също така е подходящ и за хранителен запас за тяхното презимуване. В райони с повече слънчоглед пчеларите са облагоделствани от факта, че по време на неговия цъфтеж вече значителна част от тревната и дървесната растителност е прецъфтяла. НО СЛЪНЧОГЛЕДЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОПАСЕН и да нанесе непоправима вреда на пчеларя. Той отделя клей, който в години със засушаване и захлаждане се сгъстява и пчелите при посещението на питите се залепват и загиват. До слънчогледовия посев пчелните семейства трябва да бъдат разположени в началото на цъфтежа. Нашата страна не е много голяма по площ, но е разнообразна в климатично отношение и в различните райони слънчогледът започва да цъфти от края на юни до първата десетдневка на август. Обикновено пчелните семейства се разполагат непосредствено до посева, но ДОБРО ОПРАШВАНЕ И ДОБЪР МЕДОСБОР СЕ ПОЛУЧАВА ПРИ РАЗСТОЯНИЕ ОТ 400 ДО 600 МЕТРА Научните изследвания са установили, че на всеки 100 м до 600 м отдалеченост броят на нормално развитите семена е от 1200 до 1350. Най-малко неопрашени цветчета има, когато пчелните семейства са на разстояние 400 метра (11%), при 1600 м отдалеченост неразвитите семена вече са 32%, а при 3000 м празните семена достигат 60 процента. В този ред се променя и средното тегло на семената в една пита. Когато пчелните семейства са на 100 до 600 м от посева, средното тегло е 90 грама, а при разстояние повече от 600 м то пада до 54 грама. Горните данни още веднъж доказват, че приносът на пчелите за повишаването на добивите от културните растения, в случая слънчогледа, е много по-голям от приноса на мед в кошера. В джоба на фермера влизат повече пари, отколкото в джоба на пчеларя. Няма нищо лошо. Но защо да бъде пренебрегнат истинският източник на печалбата. Това го казвам, за да знае българският пчелар, че неговото дело е велико и да има самочувствието на благодетел на хората. Това е много важно, но това не е достатъчно и затова трябва да се повтаря много пъти: българският законодател трябва да регламентира опрашителската дейност и да отдаде заслуженото.

  8. #4408
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не аз съм виновен, че ти не можеш да си изложиш мисълта разбираемо. И какви изводи само - планинско, че и подвижно. Божеее. Хайде поне замълчи за последното бе г-н Пенкилер.
    Аз си излагам мислите много правилно! Това, че ти не ги разбираш е проблем на твоя интелект и образование. Ами свали малко калпака и излез от Делиормана. Разходи се поне отсреща - до Румъния. Измини пътя от Гюргево до Брашов, през равнината и после през Карпатите и виж как се прави пчеларство. И в равнината и в планината!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #4409
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Аз си излагам мислите много правилно! Това, че ти не ги разбираш е проблем на твоя интелект и образование. Ами свали малко калпака и излез от Делиормана. Разходи се поне отсреща - до Румъния. Измини пътя от Гюргево до Брашов, през равнината и после през Карпатите и виж как се прави пчеларство. И в равнината и в планината!
    Изминавайки го този път не знам каква представа ще добиеш за румънското пчеларство. Точно по този път има на едно място 7-8 кошера и на други две по не повече от 15-тина. На 15 - 20 км. от Гюргево има една платформа в слънчака който е като море. Друго няма. Само слънчоглед и път.

    1919194cY8mcOMZ[1].jpg А това е продукцията от същия път.

  10. #4410
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Аз си излагам мислите много правилно! Това, че ти не ги разбираш е проблем на твоя интелект и образование. Ами свали малко калпака и излез от Делиормана. Разходи се поне отсреща - до Румъния. Измини пътя от Гюргево до Брашов, през равнината и после през Карпатите и виж как се прави пчеларство. И в равнината и в планината!
    Аз, за разлика от теб се наслаждавам ката ден на природата, па може и с калпак, но не бетонен. Ходил съм достатъчно по земята извън бг, тъй че не ме пращай никъде. Ти, като си обикалял, май си се зазяпвал само по жиците и си си спомнял едноименното произведение на Йовков. Струва ми се, че и във филма на Евтим Милошев и сие, го има твоя образ.

 

 
Страница 441 от 800 ПърваПърва ... 341391431439440441442443451491541 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •