Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 800 ПърваПърва ... 2129303132334181131531 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 7996
  1. #301
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Любов , Любов да ти е... м.... ти ме вкара в Пирогов

  2. #302
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Внимавай какво си пожелаваш

    Имал съм много забавни моменти:
    Два дни не бях сядал на компа и ми звъни телефона с оплакване, че съм трил постове . Влизам във форума и виждам, че не само не са трити, а и не са публикувани.
    Друг случай - блокирал съм потребители да не пишат във форума. Това го няма като възможност и седя и се чудя как да го обясня. Явно има проблем с компютъра, но аз съм виновен в неговите очи.
    Няколко човека бяха решили, че няма да ги позная по "скрития" IP адрес и че вечерта няма да има никой във форума - ГРЕДА
    Единят се оплаква от спама, а другия се оплаква, че го триеш...Решението е просто - излизаш от форума и си сипваш голяма шотландска ракия.
    Влизам във форума и виждам, че Матеев е наспамил ама...хубаво... и накрая написал нещо от сорта "Моля модератор да почисти"
    Да не говорим за любовта която се развиваше във всяка една тема наскоро.

    Забавно е! Заповядайте!
    Потвърждаваш ми думите, че форума има един модератор, който си гледа работата.

  3. #303
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Вижте сега ако поемаш някакво правомощие , си понасяш последствията . Друго е да действаш с нужната сериозност и аргументи

  4. #304
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Здравейте колеги!
    Докато си пихме кафенцето тази сутрин ме убеждаваха, че напоследък много модерен бил бъркания мед. Как бъркан? аз не знам, но на изложението в Пловдив се продавала специална машина, която обработвала меда и той ставал като крем. Цената, на която се продавал този мед била същата като на не бъркания. Моля, който е запознат с тази технология (ако има такава) да разясни малко. Инвестицията била около 2000 лв., та се питам дали си струва да влагам или да си бъркам с миксера.

  5. #305
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Здравейте колеги!
    Докато си пихме кафенцето тази сутрин ме убеждаваха, че напоследък много модерен бил бъркания мед. Как бъркан? аз не знам, но на изложението в Пловдив се продавала специална машина, която обработвала меда и той ставал като крем. Цената, на която се продавал този мед била същата като на не бъркания. Моля, който е запознат с тази технология (ако има такава) да разясни малко. Инвестицията била около 2000 лв., та се питам дали си струва да влагам или да си бъркам с миксера.

    КРЕМ МЕД
    Андржей Ниедвидцки

    Медът е най известния и най – важния от пчеларските продукти. Той се характеризира с определени физически, химически, вкусови и лечебни свойства. Именно пречислените свойства стават честа причина за определени трудности при неговото използване. Например, в случай, че се използва пресен течен мед с питка хляб или със сандвич, такъв мед често тече от парчетата хляб и цапа ръцете, дрехите или масата. Медът, който е твърд и е кристализирал, въобще не се удава да се намаже на питка хляб, което често и предизвиква нежелание за използването за храна на този ценен продукт. Всички тези неудобства отпадат при използването на крем - меда, който е абселютна новост на полския пазар на пчелни продукти.



    Техниката на приготвяне на крем – меда е основана на механичното разбъркване на изцентрофужения от питите мед до момента на кристализирането му. Разбъркването предотвратява създаването на големи кристали. Благодарение на това медът не кристализира до твърдото състояние.
    Трябва да се подчертае, че при това нищо не се добавя към меда и нищо не се извлича от него. В Полша, това е новаторска технология, която полските пчелари са научили от колегите си от Западна Европа.

    По консистенция крем – меда напомня маргарин или гъста майонеза. За това винаги е лесно да се извади от която и да е кутия, буркан и др. и може да се намаже на която и да е повърхност. Важно е това, че своята консистенция този мед я задържа много дълго. Wilde в 1992 година е описал някои преимущества на крем – меда.
    1. Може да бъде препоръчан в течение на цяла година като продукт с най - високо качество.
    2. Веднъж приготвен, не изисква от потребителя подгряване или други въздействия, които снижават неговото качество.
    3. Винаги се съхранява в консистенция, която е удобна за намазване.
    4. След приготвянето на крем – меда той съдържа всички ароматни вещества и по качество не отстъпва на меда, току що изцентрофугиран от питите. Особено това е характерно за меда от глухарче и за тези от овощните градини.
    5. Често недооценявания мед от рапица, след превръщането му в крем – мед получава привлекателен вид и аромат.
    6. Особенно се харесва на домакините, тъй като благодарение на своята консистенция не се лепи за ръцете, не оставя петна на покривките или на дрехите.
    7. Този мед не се разделя на слоеве. Следователно няма опасност от шупване или ферментиране.
    8. Крем медът може да бъде намазан като по – дебел слой на питка или филия хляб, което лесно ще увеличи потреблението му от деца. Той е забележителна замяна на популярните шоколадови кремове.

    Медът, който действително е добре приготвен, не съдържа кристали, които да се усещат на вкус, на вид е пухкав и има седефен отблясък. В такова състояние много добре задържа миризма. На неговата лепкавост голямо влияние оказва температурата. А оптималната температура за неговото съхраняване е 20 – 22 С.
    Консистенцията на крема се съхранява около година, а след това започва да се втвърдява. Особено трябва да се отбележи, че приготвянето на крем – мед е много полезна за здравето на потеребителите технология. Но засега не толкова много пчелари я използват. Тя не изменя лечебните и другите свойства на меда, само не много модифицира свойствата на физическите кристалчета на захарта в меда.

    Крем – меда и информацията за него може да се търси от пчелари, които се интересуват от всичко ново в производството на мед. Действително си струва да се пробва.

    Статията е публикувана в полското списание PASIEKA

    Kрем – мед

    Крем – медът се явява популярна алтернатива на течния мед. Изследванията на потребителския пазар в Канада показват, че 46% от запитаните, са сметнали за неудобство възможността, че могат да се изцапат при консумацията на мед. (Coopers Lybrand, 1990). Очевидното решение на този проблем – това е производството на крем – мед. Той е популярен, при това за неговото производство не трябва да се привличат много пчелари на работа и затова производителите ще понесат по – малки загуби.
    Създаването на Крем – меда – това е лесно контролируем, естествен процес на кристализация. Това може да се постигне по различни начини. Първият метод е разработен в Канада в 1928 г. от И. Дж. Дайс, професор по пчеларство в Селско - стопанския колеж в Онтарио (Сега Университет на Гвелф) и се нарича процес на Дайс. Професорът е открил, че оптималната температура за кристализация на меда е 14 градуса по Целзий и, че добавянето на 5% стартер (окончателно наситнени кристали от мед) ще направят течният мед гранулиран. На практика търговските компании използват около 10% стартер.
    Смесете стартера (наситнените кристали) с течен мед, изстудете и разбъркайте всичко това няколко пъти в течение на седмица. След седмица или две медът ще се превърне в гъста приличаща на коприна маса. Другият начин – това е да се разбие медът (да се направи пухкав). Този метод се използва от някои «разбърквачи» на мед в Квебек. Течният мед се помества в неголям обем с неголямо количество крем – мед от предната партида. Като се използва бъркалка, течният мед трябва да се разбива без прекъсване в течение на няколко часа при температура 12 – 14 градуса по Целзий (54 – 57 по Фаренхайт).
    Този метод е по – бърз от метода на Дайс и само за някакви си няколко часа се появява вкусен мек, бял мед, който лесно се намазва. Ален Майен, пчелар, който се занимава с покупко – продажби на мед в Квебек е забелязъл, че продажбите на подобния на сметана мед растат всяка година. Изследванията са показали, че жителите на Монреал предпочитат да намазват меда на закуска, за разлика от жителите на Торонто, които основно използват меда като ингредиент към нещо друго, а във Ванкувър предпочитат да си слагат мед в чая (Coopers Lybrand, 1990).
    Изискванията към крем – меда са достатъчно високи, затова жителите на Квебек предпочитат да използват за този мед стъклени съдове, за да се вижда качеството на продукта. По такъв начин за пазара в Квебек много рядко се продава мед в пластмасови опаковки. В останалата част на Канада, всичко е точно обратното. Някои пчелари в Квебек, например като Ален са развили кооперативна система за производство на мед. Те използват специални разбъркващи апарати в централните заводи, собствениците на които не са пожалили финансови средства и са ги вложили в свръх мощно разбъркващо оборудване и в големи хладилници. Пчеларите отнасят своя мед в такъв специализиран завод и го заменят за готови опаковки с крем мед в буркани. Ален се е научил на пчеларство от своя баща Урбан, който е бил в пчеларския бизнес в провинцията Саскасчеван в продължение на 40 години.
    Западният стил на пчеларство е характерен за течния мед, който се продава без опаковки на организациите, които след това го опаковат. В западна Канада пропорциите на течния мед към крем – меда съставляват 2:1 (Don Cozine, BeeMaid, pres.comm). Заводите опаковащи меда не са много. Един от тях е Hamilton Bee Ranch в Саскачеван, той произвежда крем мед за пчеларите. „Хората искат количеството да е малко, а разнообразието да е голямо”, - казва Ален, - „Хората за ден купуват от 30 до 40 фунта течен мед. За това на мен ми е нужно да продавам крем – мед за да се появи нова потребност от него”. Фермерските пазари дават добра възможност да се продава крем – мед. В Квебек около 30% от меда се продава на фермерските пазари, в същото време в останалата част на страната само 10 – 15% се продава на пазара. Макар, че предполагаемите 82% потребители си купуват мед в супермаркетите (Coopers Lybrand 1990), именно фермерските пазари дават възможност на пчеларите да си продават продукцията с увеличена цена.

    Източник: Coopers Lybrand. 1990.

  6. #306
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    На мен тази година меда ми кристализира много странно и стана точно като крем. Беше тъмен, като кристализира стана кафяв, но се маже много лесно... абе крем. Имах и една партида пак тъмен, дето като отвориш буркана и изгледа течен, но можеш да обърнеш буркана обратно за 2-3 секунди и той не мърда. Съхранявам го в мазе.

  7. #307

  8. #308
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пловдив
    Чикатило!?!

    http://vbox7.com/play:ba0b0fe9c3
    Всяко сложно нещо,се състои от множество прости неща.

  9. #309
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Борка, видях в другата тема споменаваш как майсторите познавали качествените млади майки? Ако щеш вярвай, аз ги познавам на 100%! Ако искаш да пробваме на Кенана! Ти ще купуваш на поколението сладолед, а като се върнеш аз ще ти казвам кои стават и кои не!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #310
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Тянка, може да съм по - дърт , ама още не съм за изхвърляне.

 

 
Страница 31 от 800 ПърваПърва ... 2129303132334181131531 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •