Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 151
  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не си и помислям да го приемам така. Аз съм се захванал не със кошерите и пчелините - какви да са те, къде да са и как да изглеждат си е работа на собственика им. Захванал съм се да опитам да намаля пчеларския труд до възможния минимум, с използване на достиженията на техниката. Затова работя на единия пчелин съвсем сам, иначе няма как да добия реална представа за количеството и естеството на влагания труд. Крайния резултат, ако успея, трябва да е анализираща програма, качена в "облака" и крайни устройства при пчеларите, монтирани по кошерите и автоматично изпращащи данните. Обикновения потребител да получава само доклади и препоръки на база анализа на данните. Пък на пчеларя остава решението как да си гледа пчелите и да си решава проблемите, където възникнат. "Правилната диагноза е 90 % от лечението".
    Само още нещо да кажа и спирам да ти досаждам. Кошера е като ЛЕГО. Комплекс от много части които трябва да разглобиш и след това сглобиш. С поставянето на всички там джаджи в случая броя на частите се увеличава и човека който ще извършва манипулациите трябва да внимава и за тях. Това няма да си ти, а някой друг. Него ще го боли кръста. И аз така мога да работя. На целия китайски народ мога да намеря работа. Но целта е колкото се може по - малко да се усложнява, а да се опростява системата - кошера. Оттам идва и по - малкото работа. Затова и добрия пчелар/като мен/ само гледа прелките и знае за какво става дума в кошера.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ... Затова и добрия пчелар/като мен/ само гледа прелките и знае за какво става дума в кошера.
    Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #113
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.
    Малко басни, притчи и скоропоговорки. Та значи. Имало едно време двама млади. Много се обичали. Обаче имало една стара свекърва, една позавехнала сестра - не омъжена, едно постоянно лаещо куче. От всички тези на младата двойка им стягала шапката. На булката и писнало и все мрънкала на момчето. И то да я успокои и казало - до зимата мама ще умре, сестрата ще се омъжи, а кучката ще побеснее. Ще си живеем рахат. Дошла зимата, но нито майката умряла, нито сестрата се омъжила , нито кучката побесняла. Извода е, че сметките са лесни, а какво ще се получи? И от мен да го знаеш че винаги сметките излизат криви.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...И от мен да го знаеш че винаги сметките излизат криви.
    Абсолютно. Направил съм на хората десетки фабрики и цехове през годините, първоначалните сметки никога не са излизали, понякога с много. В това отношение опита е богат. Нямам илюзии, че с кошерите и пчелините нещата ще стоят по-различно. Но пък това никога не ме е спирало, дори навремето ме е амбицирало. Сега съм решил да я карам по-спокойно, че живота няма втора серия. На принципа да правим каквото трябва, пък да става каквото ще.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #115
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    На принципа да правим каквото трябва, пък да става каквото ще.
    И тук си в грешка, но повече няма да обяснявам. Корава ти е главата, но си добряк и ще страдаш много.

  6. #116
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Надявам се и аз някой ден да събера толкова опит. Дори и тогава ще съм силно ограничен в броя кошери, за които мога да се грижа. Гледам, всички се мъчат да оптимизират максимално продуктивността на единичния кошер, влагайки труд за всякакви манипулации по него, въпреки, че той може и почти самостоятелно да се самоотглежда. На мен ми се иска да възприема другия подход - много кошери с минимална намеса от пчеларя и не чак толкова голяма продуктивност. Трудното е да знаеш къде точно да се намесиш и кога. Ако има кой "да гледа прелките" на стотици кошери, докато ти вършиш друга важна работа, като в края на деня ти докладва подробно какво е видял и къде, би било от голяма полза. Поне така ми се струва. Навремето Матеев в соларния форум точно така беше сметнал - вместо да купуваш, казваше той, скъпи соларни панели с голямо КПД, поставени на "тракери", следящи слънцето, по-добре добави още няколко квадратни метра по-обикновени и по-евтини и продукцията ще е същата, а инвестициите и ядовете после по-малки. Времето показа, че е бил прав. Дали пет милиона пчели ще са в сто кошера, или десет милиона в хиляда кошера, продукцията вероятно ще е подобна. Само дето за едните ще се грижиш непрекъснато, за да ги поддържаш в кондиция с по 50 000 пчели, а другите почти на самотек с по 10 000 пчели пак ще работят за теб, компенсирайки ниската си продуктивност с големия си брой. Цифрите са просто примерни, който знае, да даде точни съотношения.
    Да ама не, както казваше един журналист.Доста има да учиш за пчелите.

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Като гледам какви сметки прави с пчелите, "десетките фабрики и цехове през годините" дето е направил са сигурно подобни.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Като гледам какви сметки прави с пчелите, "десетките фабрики и цехове през годините" дето е направил са сигурно подобни.
    Сигурен ли си или предполагаш, забил пръст в небето? Можеш ли да покажеш направеното от теб?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И да кажа една..."притча"...Сял един земеделец домати. Цената ниска. Печалба хич. Втората година сее лук. Внос голям, изкупната цена ниска, печалба цъ. Третата година чесън. Четвъртата корнишони. На петата решил да става пчелар, защото давали финансова помощ. А един кошер "давал'' по 50 кила мед. Така. Те тоа мед на едро прай 225 лева, а на дребно 300 лева! Малиии милионер! Извода е, че ако земеделеца можеше да си прави сметката, едва ли би станал пчелар?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #120
    Наблюдател
    Регистриран
    09.11.2014
    Мнения
    15
    В подем е разбира се.Преди едно 6-7 години като кажеш пчелар хората го асоцираха с някой старец на село,който гледа 10 -20 кошера.Сега едни или заради европарите или заради възможността да се върнат към природата станаха също пчелари.Да,една част от тях правят грешка/и,а други вече се отказват,но количеството кошери и пчелини се е увеличило,а това неминуемо ще доведе и до развитие на пчеларството и естествен подем.
    Тук обаче говорим само за пчеларството,не за цената на пчелните продукти.За цената си има друга тема

 

 
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •