Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 151
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ...Всички сектори страдат от липса на работници. Работодателите си го направиха сами...
    Не си го направиха сами. Просто няма пазар на добра цена за това, което произвеждаме, понеже сме малки и не си знаем приоритетите. А границите са отворени. Вземи всички печалби на нормалните работодатели за последните 5 години и ги раздай на работниците. Ще вземат по пет заплати или пенсии горница и дотам. Приключихме със свободния капитал и инвестициите в ново оборудване и технологии, а работодателите минимум половината ще се откажат и ще поискат да станат работници някъде другаде. Не говоря за крадците на държавния бюджет, те не са работодатели, а просто айдуци, които търпим /справка КТБ/. Не трябваше да захващам в тази посока, защото веднага ще разводним и обезсмислим темата, тъй като споровете ще станат безкрайни. Ако стане така, модератор да ми изтрие мнението.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #52
    Интересна тема. Може би първо трябва да дадем дефиниция на "подем" и "упадък". За мен лично е в сериозен подем. Кошерите се увеличиха многократно. Все повече хора се занимават с пчеларство. (подбудите им не са важни в случая) Постоянно се откриват нови пчеларски магазини и се появява нов инвентар. Увеличават се и производителите на такъв. Има нови производители на храни (всякакви) за пчели. Не знам как точно стои въпроса с постъпленията в хазната от дейности свързани с пчеларството, но предполагам, че и там има повишаване. Появата на много-хилядни пчелари също е факт. Водят се обществени обсъждания, свързани с заонодателни инициативи, дори на ниво ЕС, има широко медийно отразяване на всевъзможни и увеличаващисе пчеларски събития (изложения, базари и т.н.) Това определено си е подем.

    Въпроса е, че някои хора решиха да правят промишлено пчеларство. Това за мен е пълен абсурд. Какво прави промишлеността? Най-просто казано една суровина я преработва в някакъв готов продукт. В случая промишления производител (преработвател) са пчелите, а не пчеларя. Още от края на 19 век е установено, че пчелната паша в страната намалява всяка година. За това са писали още Вачков и Радоев преди повече от 50 години. Та при намаляваща, драстично в последните години суровина, няма как да се увеличава производството. Ако искаме да получим качествен краен продукт. То и цвекло вече не се отглежда та затова "промишлениците" са обречени на провал. Пример Курдов, поне доколкото имам информация. Много от новите пчелари са абсолютно неподготвени, макар и минимално. От грешната им практика се създава напрежение сред бранша, но това са "дребни" неща и могат да бъдат преодолени без особен проблем.
    Пчеларството на ниво семейно занимание, няма да изчезне и ще си има устойчиво развитие и за в бъдеще.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Интересна тема. Може би първо трябва да дадем дефиниция на "подем" и "упадък". За мен лично е в сериозен подем. Кошерите се увеличиха многократно. Все повече хора се занимават с пчеларство. (подбудите им не са важни в случая) Постоянно се откриват нови пчеларски магазини и се появява нов инвентар. Увеличават се и производителите на такъв. Има нови производители на храни (всякакви) за пчели. Не знам как точно стои въпроса с постъпленията в хазната от дейности свързани с пчеларството, но предполагам, че и там има повишаване. Появата на много-хилядни пчелари също е факт. Водят се обществени обсъждания, свързани с заонодателни инициативи, дори на ниво ЕС, има широко медийно отразяване на всевъзможни и увеличаващисе пчеларски събития (изложения, базари и т.н.) Това определено си е подем.

    Въпроса е, че някои хора решиха да правят промишлено пчеларство. Това за мен е пълен абсурд. Какво прави промишлеността? Най-просто казано една суровина я преработва в някакъв готов продукт. В случая промишления производител (преработвател) са пчелите, а не пчеларя. Още от края на 19 век е установено, че пчелната паша в страната намалява всяка година. За това са писали още Вачков и Радоев преди повече от 50 години. Та при намаляваща, драстично в последните години суровина, няма как да се увеличава производството. Ако искаме да получим качествен краен продукт. То и цвекло вече не се отглежда та затова "промишлениците" са обречени на провал. Пример Курдов, поне доколкото имам информация. Много от новите пчелари са абсолютно неподготвени, макар и минимално. От грешната им практика се създава напрежение сред бранша, но това са "дребни" неща и могат да бъдат преодолени без особен проблем.
    Пчеларството на ниво семейно занимание, няма да изчезне и ще си има устойчиво развитие и за в бъдеще.
    Напълно съм съгласен с казаното, осен това за промишленото пчеларство. То не бива да се възприема като 2000 кошера в един пчелин, а като 20 и повече пчелина с по 100 кошера и обща организация на работа (мобилност на работната ръка), общо счетоводство и планиране, централизирана пчеларска база с модерна техника, затворен цикъл на производство - добив и преработка на продуктите, отглеждане на майки, изработка на кошери, рамки, основи. Общ сервиз за цялата техника и инвентар.
    Това води до висока ефективност и по-високи печалби!!! Това трябва да направят и пчеларските кооперативи!!!
    Ако разглеждаме семейните пчелари като малки фирми (те са си такива като ЗП) те нямат друго бъдеще освен кооперирането. Една малка фирма може да оцелее или като произвежда уникани продукти с висока добавена стойност или ако се впише във веригата за доставки на голяма фирма и има гарантиран пазар. Производството на масов продукт от малки фирми е неконкурентноспособно.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #54
    Принципно си прав, но на малката територия на страната и повсемесното разпространение на всевъзможни пчелини, това определено няма да стане. Поне според мен.

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Принципно си прав, но на малката територия на страната и повсемесното разпространение на всевъзможни пчелини, това определено няма да стане. Поне според мен.
    За това и писах снощи, че екстензивното развитие постепенно ще се забави и ще спре.
    Отговори си на въпроса: Каква е разликата между 2000 кошера под една шапка и 2000 кошера под 10 шапки? Нали пашата е същата, а разходите на тия десеттях са по-големи от на този, с многото кошери!

    //Добавено
    Разделянето и противопоставянето между пчелари, майкопроизводители, търговци и преработватели на мед, производители на пчеларско оборудване е пълна идиотия!
    Браншът не е толкова голям, за да бъде разделен. Онзи ден на конференцията се каза, че има вече 12 пчеларски организации с нестопанска цел. Не са ли малко множко за около 12 хиляди пчелари?
    Време е за създаване на клъстер "Пчеларство", който да обедини усилията на всички в една посока.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #56
    Не е задължително. Този с 10 пчелина ще пътува до тях. На другите може да са им в къщи. Освен това разходи на пчеларското обурудване (като центруфуги, разпечатващи, вани и т.н.) вече са направени от повечето настоящи пчелари. От друга страна текущите разходи за третиране, подхранване, обновяване на инвентар и т.н. са еднакви и за единия собственик и за 10 -те, но при една неблагоприятна година, дребните собственици ще претърпят загуби, но ще оцелеят, докато самия, може и да фалира. Въобще икономическите модели при пчелите не са като по учебниците.

  7. #57
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Все си мисля, че окрупняване в пчеларството в БГ не може да се получи. Преди години също имаше едни такива идеи и те не доведоха до нищо. Страната ни е малка за такива неща. По било добре да се наблегне на малкото, екзотичното. Мед получен с колкото може по - малката намеса на пчеларя и външни фактори/замърсители/. Такова би било БИО пчеларството, но не в този му вид, а както казах по - горе. В екзотичната му форма. Другия начин е просто правене на компот.

  8. #58
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    За разходите на семейните пчелари с по 100-150 кошера, че са по-големи от на пчеларя с 1000-2000 кошера не съм много съгласен, защото при семейните не се плащат заплати, а едрият пчелар трябва да плаща надници на наетите хора, не дай си Боже и осигуровки....навсякъде, във всички бизнеси, едрите производители/търговци/предприемачи мачкат и тормозят дребните риби, а в пчеларството се оказва май точно обратното...спомням си, че имаше една тема преди известно време, в която едрите пчелари едва ли не се оплакваха от дребните колеги с по 50 кошера в двора си, как им пречели на бизнеса, защото нямали никакви разходи, което ме навява на мисълта, че пчеларството е изключително специфичен отрасъл, и няма много общо с останалите бизнес-начинания, и е малко или много грешно да се правят аналогии с други бизнеси, и да се пренасят механично разни модели на управление от други отрасли/бизнеси.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не бой се Агро, аз не обичам безконструктивните спорове. Имам предвид, че повечето работодатели предприемат бизнес начинания без съответната подготовка. Просто защото са чули от познати, че се печелело! Изказвания от сорта на еди кой си имал 500 кошера, ''вземал'' еди колко си '' програми'' са направо сметки без кръчмар. Другото най- често срещано е: Щом комшията може, що да не мога и аз? И така до безкрай!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Когато акцента е върху високата смъртност и липсата на пазари в изказванията на браншовици в медийте, за мен е ясен знак за упадък на сектора. Когато акцента е как да повишим средния добив от 40 кг. на семейство до 60 кг, тъй като има сериозно търсене от външни пазари на български пчелен мед, тогава можем да говорим за подем. Това с повече пчелари и обороти сме го виждали, текучеството е голямо и явно ще се увеличи.

 

 
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •