Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 149
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имаше голямо нападение и при мен, но за два дни отмина и сега ги няма никакви. Явно похапваха за последно преди да отлетят. Бяхме двама човека в пчелина и гадовете въобще не се притесняваха и се спускаха толкова ниско, че взимаха почти от прелките пчели. Махане с ръце, викане и т.н. не им направи никакво впечатление. Иначе борбата се води, като им се открият дупките, които обикновено са в песакливи отвесни склонове и вечер дупките се запълват с пяна като по този начин целите семейства остават погребани живи. Малко жестоко ама ........

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Това е тема ,стара като пчеларството-никой досега не е измислил ефективен начин за справяне-повечко патрони и това е!!Тази птица няма естествен враг и популацията и се увеличава главоломно.Предложените методи за запушване на дупките в които гнездят е предварително обречен на провал,пчелоядите отлитат на 10-20 км. за да търсят храна.Добре поне че са прелетни!! И че има добри оптики на пазара. wink; Флоберките и въздушните пушки придружени с оптика са неотделима част от инвентара на съвременните пчелари .

  3. #73
    Днес като се върнах от пчелина тъста ме хвана да мачкам гроздето за виното.Почнах да го бъркам с една дрелка и след 15 минути на помощ ми дойдоха толкова стършели че направо не повярвах на ушите си.Бяха полудели и се биеха по между си,хващаха се по трима и падаха на земята след което ги стъпквах и пристигаха други.Сигурно имат гнездо на близо.Преди ме беше страх от тях и при вида на един заемах отбранителна позиция на около 50 метра :D но днес бяха такава паплач че вече от един два не ми пука.Направи ми впечатление че като дойдоха стършелите,пчелите и осите се изнесоха.
    ‎"..... и един мармот завиваше шоколада в калници от Опел...."

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Никой ли няма проблеми с осите тази година?

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Имаме разбира се, но се борим с проблемите. Намаляване на входовете, залагане на капани. Дойде ми и една идея, породена от изказването на Якофов , че не сваля зимата прашецоуловителите, защото през отворите му не минават осите.
    Продават готови пластмасови ленти които се използват за изработването на такива прашецоуловители. Слагаш я на входа и няма да има проблем с осите и с мишките. Ще го изпробвам това този уикенд.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #76
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Това с прашецоуловителите ми хареса и аз ще пробвам. Между другото, докога ще ни тормозят осите (приблизителна дата или температура)? На мен ми се струва , че и с мишепредпазители се затрудняват да влизат , но прашецоуловителя гаранция е по-сигурен.

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Зимата пчелите , както и ние понапълняват ! :D Що даги тормозим и осъкатяваме с прашецоуловители !!?? 2-3 капана и вече почти невиждам оси , че и 10тина стършела хванах ! Успех !
    Невсичко с две бузи е лице !

  8. #78
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    сподели какви капани слагаш.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  9. #79
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Взимам пластмасова бутилка от безалкохолно и на около 10 см. от дъното правя + образен разрез около 3/3 см. , като с пръсти притискам получените ъгълчета навътре , докато се пречупят оставяйки отвор , колкото да влезе стършел . След това наливам в бутилката около 200мл вода , като добавям 50-60гр. захар , половин нарязана на ситно ябълка и около чаена лъжица оцет . Така приготвения капан провисвам на дърво или оградата на пчелина - близо до кошерите и ....... Ефекта е поразителен !! В моите има по 2 шепи различни гадове
    Невсичко с две бузи е лице !

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2012
    Мнения
    34
    Аз ползвам буркан с два пръста мед на дъното и една лъжица оцет.Капачката има отвор пробит с химикалка.

 

 
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •