Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 45 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 444
  1. #171
    Зазимяване на ЛЕЖАК / топло разположение на питите - ТРП/

    Този пост не е предназначен за „печени” пчелари, полу-„професионалисти”,както и за тези които знаят всичко.


    Зимата е най-тежкия сезон за пчелите.От презимуването, до голяма степен зависи развитието и силата на семейството през следващия активен сезон.
    При лежаците, поради наличието на предни и странични прелки, много лесно може да се зазими семейство при отворени странични прелки – ТРП. На фиг. 1 схема на лежак гледан отпред.





    Семейството се зазимява в средата на кошера, на разтояние около 4-5 пити от страничната стена /респективно от страничните прелки/. Ограничава се с една преградна дъска /в началото/ и една разделителна /в другия край/. Зад нея могат да се складират празни пити.Броя на питите с мед, зависи от силата на семейството.Допълнително в дъното се поставят 2-3 по-пълномедни пити.Към тях през зимата се придвижва кълбото.То се отдалечава от прелките и навлиза към вътрещността на кошера.В края на зимата, когато започва отглеждането на пило, пчелите са осигурени с храна и топлина.На фиг. 2 схема на лежак отгоре.





    Основни предимства на ТРП :

    1. Отворените странични прелки осигуряват постоянен приток на свеж въздух.
    2. Напречното разположение на питите предпазва гнездото от изстудяване.
    3. Повишения обмен на въздуха намалява влажността в кошера.
    4. Кълбото се движи в една посока и е невъзможно разделянето му.
    5. В най-критичният момент /отглеждането не пило/ ,семейството е осигурено с храна и топлина.
    6. Не се налага стесняване на гнездото.
    7. Възможно е бързо разширяване през пролетта без опасност за пилото.

    Зазимяването в лежак с ТРП осигурява на семейството благополучно презимуване, малък подмор и бързо пролетно развитие.При трайно затопляне на времето е задължително да се отворят предните прелки, защото температурата в кошера се повишава бързо, а това води до роене на семейството.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #172
    Едноразово разширяване


    След благополучното презимуване идва време за пролетното развитие и нарастване на семейството. При зазимяване в лежак с топло разположение на питите, в края на зимата пчелите се намират максимално далече от входа.




    Когато семейството е зазимено с достатъчно количество храна /мед/, не се налага ранно подхранване и ненужно обезпокояване на пчелите. При краткотрайни затопляния на времето през м. Март, давам на семействата меден сироп /най-малко два пъти по 500-750 мл./. Никога не продавам мед, за да купувам захар , с която да подхранвам.





    Не стеснявам гнездата, защото не е нужно. Когато пчелите покрият рамките на които са зимували, разширявам с две изградени пити и една поставям пред преградната дъска /за всеки случай/. След две седмици, ако се налага разширявам отново.




    При прогноза за устойчиво време и при наличен принос на прашец и нектар, правя едноразово разширяване. Пчелите покриват 10-12-14 рамки /пилото е на 7-9/.Цялото гнездо премествам в единия край на лежака. Почиствам дъното. Свободното място запълвам с изградени пити и восъчни основи, разполагайки ги през една. Кошерите не ги пипам следващите 25-30 дни.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #173

  4. #174
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Леле това лежака ми се струва доста брутален начин за отглеждане на пчели
    Какви са предимствата при този тип кошери?
    Добив? Отглеждане?

  5. #175
    Цитат Първоначално публикувано от LoGo
    Леле това лежака ми се струва доста брутален начин за отглеждане на пчели
    Какви са предимствата при този тип кошери?
    Добив? Отглеждане?
    Какво имаш в непредвид под"брутален"?Не ,че съм имал или работил с такъв тип кошер за мен той си е много точен дори прост за работа,а за конструкция да не говорим ,толкова елементарно но функционално направен.Не смея да твърдя ,но ми се струва ,че в по голяма част от Русия и бившите съветски републики това е кошера с който пчеларстват.Да Ви кажа честно даже в един момент се бях запалил по него понеже изгледах и изчетох много руски филми и книги.Възпря ме изградената база която имах,не ми се сменя вече за трети път системата.Най образно казано за кошера е много пчели много мед.Вече и размера не ме притеснява ,защото с количката мога да повдигна и да преместя всякаква ширина и тежина.Единственото което не ми харесва е тая голяма рамка,но и на това има решение.

  6. #176
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Аз от клипчетата съдя.. такъв подмор никога не съм виждал. Другото което ми е по-интересно е: Как се събира меда при него? Разчита се само на най-крайните пити ? И ако и на тях има пило с пилото ли се въртят?
    Защото ако е така, то този метод е доста варварски

  7. #177
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    20+ ДБ рамки с пило ..... не, че не е възможно, но е дооооста трудна задача.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #178
    Използваните от LoGo думи "брутален" и "варварски", показват абсолютно непознаване на системата кошери и методите за работа.Поради това,няма да споря и да го убеждавам в противното.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  9. #179
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз да питам относно движението на кълбото през зимата, правиш ли някакви отвори по рамките, за да се движи по този начин, защото аз зная че кълбото не се сдвижи в страни , а нагоре и назад по протежение на рамките, които е захапало.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #180
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    По темата: - Лежак-методи на пчеларстване

    Когато преди 10 години посетих пчелина на председателя на столичния пчеларски съюз Георги Георгиев основната ми цел беше да разгледам кошерчетата Роже Делон и по-специално вида на рамките, които използваше.
    За мое удоволствие в двора му имаше най-различни модели кошери, а сред тях и десетина кошери-лежаци. Отглеждаше по две семейства на 9 ДБ рамки всяко, разделени с тънка преградна стена, в която имаше замрежено прозорче оборудвано с капак. Върху всяко семейство имаше ханеманова решетка, а върху така оформената разплодна част поставяше по 3 общи магазина с ДБ магазинни рамки. Всичките му рамки в магазините бяха бели- в тях не се бяха люпили пчели. А както всички знаят, това е предпоставка за получаване на мед с най-добри вкусови качества. За изваждане на меда използваше радиална центрофуга. Това от своя страна, заедно с факта, че в тях не се допуска отглеждане на пило, допринасяше веднъж изградените магазинни рамки да имат много дълъг срок на експлоатация.
    Това е.

 

 
Страница 18 от 45 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •