Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 45 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 444
  1. #131
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Всичко онова, което си написал в темата "Пчелите преди човека" е много вярно, но защо реши, че ти си им създал идеални условия? Те ли ти го казаха? Къде в природата на едно място живеят 2-3-4 семейства, няма такова. Тогава ти защо ги слагаш по толкова в кошер, като твърдиш, че искаш да живеят природосъобразно.

    Може би ще приемеш изказването ми, като заяждане. Но то не е, обаче твоето за мен е чиста проба лицемерие. За мен темата е приключена.

    Тъй като темата е приключена,ще напиша послепис.

    П.П. Зазимявам по 2 семейства, семейство с отводка или 3-4 отводки, защото зимуват по-добре, защото им е по-топло.Това че презимуват 100%, ме кара да мисля, че съм осигурил необходимите условия за нормално съществуване.Това го правя предимно в стандартните лежаци.В наклонения лежак зимуват самостоятелно и много успешно.
    Написаното не го приемам като заяждане, а като проява на излишна нервност.Описах чувствата,които изпитвам на пчелина и това изнерви доста колеги.
    Това с "чистата проба лицемерие", би трябвало да ме засегне.Не знам защо, но не се сърдя.На всеки се случва, да си изпусне нервите.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Сега са ми обещали, да ми донесат нова порода.След узряването на меда, пчелите го разпечатват сами.За съжаление живеела само в лежаци.
    Че то май и моите пчели са умни и моите сами разпечатват узрелия мед особенно януари и февруари,но не живеят в лежаци.Сигурно ако ги преместя в наклонени лежаци ще са като във ВУЗ или санаториум.

  3. #133
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Г-н Лежаков!
    Не съм чел всичките ти постове и ако съм пропуснал моля да ме извиниш.
    С колко кошера пчеларстваш и от колко време. Имаш ли загинали семейства в този вид кошер/НЛ/. В практика 100% ..... . Изобщо всичко което пишеш ми звучи доста академично.

  4. #134
    Цитат Първоначално публикувано от srg
    Г-н Лежаков!
    Не съм чел всичките ти постове и ако съм пропуснал моля да ме извиниш.
    С колко кошера пчеларстваш и от колко време. Имаш ли загинали семейства в този вид кошер/НЛ/. В практика 100% ..... . Изобщо всичко което пишеш ми звучи доста академично.


    Разполагам с необходимата материална база, опит и знания.
    В тези кошери нямам загинало семейство.
    Може би отново звучи доста академично, но явно такъв ми е стилът.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #135
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Не получих отговор на въпросите си.
    Аз например пчеларствам от 10 години и имам 7 кошера. Имал съм и успехи и провали и не мога да си представя само успехи, дори и при добре отработен метод на работа. Природата винаги може да те изненада.

  6. #136
    Цитат Първоначално публикувано от srg
    Не получих отговор на въпросите си.
    Аз например пчеларствам от 10 години и имам 7 кошера. Имал съм и успехи и провали и не мога да си представя само успехи, дори и при добре отработен метод на работа. Природата винаги може да те изненада.

    Здравейте колега srg!

    Поради проявената упоритост, заслужавате по-подробен отговор.За да не изневеря на академичният си стил, ще напиша пчеларската си автобиография / на кратко/.

    Роден съм преди 53 години. Произхождам от род на потомствени пчелари /прадядо,дядо и неговите синове,мои вуйчовци/.
    Спомените ми до 10 годишна възраст, са свързани с много бой, когато играех между кошерите и болките от ужилванията, когато клекнал пред кошера гледах какво правят пчелите.
    Към 10-11 годишна възраст, за голяма моя радост ми позволиха да въртя центрофугата.
    Когато станах на 15-16 години, ми позволиха да разпечатвам пити, да нося корпуси и магазини, да помагам при преместването на кошерите и да въртя центрофугата.Това продължи около 10 години.
    През 1985 година завърших висше образование. Едва тогава старите решиха ,че мога да науча нещо за пчелите.Обучението продължи 5-6 години.
    Около 1991-1992 година станах нещо като помощник пчелар.Позволяваха ми да работя самостоятелно, без да отварят кошерите и да проверяват какво съм сътворил.
    През 1996 година почина дядо ми /лека му пръст/ и аз наследих неговия пчелин.Станах пчелар.Наследството се състоеше от 15 кошера ДБ и 10 лежака.Продължавах да работя при двама ми вуйчовци, като помощник пчелар.Все още не се предаваха.
    През 2002 година единия от тях получи инсулт.Наложи се да поема и неговия пчелин/7 лежака и 20 ДБ/.Идваше ми малко в повече и започнах да бракувам кошерите ДБ, като ги заменях с лежаци.По-лесно ми е да работя с тях.
    Преди четри години поех и кошерите на последния от "старите"/8 ДБ и 4 лежака/.
    В момента на три стационарни пчелина има общо 62 лежака от различни модели.
    Опитвам се да "зарибя" двамата ми племенника, но все още въртят центрофугата и разпечатват пити /а са на 30 и 33 години/.
    От наклонените лежаци съм много доволен.Наистина няма загинали семейства.

    Надявам се ,че този отговор Ви задоволява.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  7. #137
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Не държах на такива подробности, но все пак Благодаря.
    Поздравявам те за успехите ти с НЛ.Само не разбран колко са те. Но както и да е може да си един голям касметлия.
    Успехи и занапред.

  8. #138
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2012
    Мнения
    4
    Към Лежаков,
    Здравейте, аз съм бъдещ пчелар, за тази одисея ме запали книжката на Лазутин/споменат в един от предишните постове/, направих си един лежак на висока рамка по неговите чертежи. Въпроса ми е мога ли да мисля за заселване на две семейства с плътна преграда и евентуално последващо обединяване и какви са перспективите на този модел при нашите геогравски ширини. Вашите наклонени лежаци ми допадат също много и в бъдеще сигурно ще си направя подобен, още повече, че идеята за наклона я има и в така наречения анастасиевски кошер http://www.eco-kovcheg.ru/gallery9.html

  9. #139
    Към castan,
    Кошера на Лазутин,осигурява на пчелното семейство необходимите условия за оптимално развитие.Питите са огромни и има достатъчно място за пило , запаси от мед и прашец.Зимуването е безпроблемно. Огромния обем на кошера позволява двусемейно отглеждане с последващо обединяване и получаване на много силни семейства.
    Не става за промишлено пчеларстване.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  10. #140
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2012
    Мнения
    4
    Благодаря за точния отговор, бях сигурен, но мнението на човек който познава лежаците така добре е важно, особенно като се стартира директно с нещо дето всички познати пчелари го отрекоха само при вида му.

 

 
Страница 14 от 45 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •