Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 45 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 444
  1. #121
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Според мен /а може би и според kando/, механизирането и автоматизирането на процесите в пчеларството не са предимство

    Със това не мога да се съглася.
    Ами ако си на работа и нямаш толкова свободно време .Гледаш по най бързия начин да действаш.

    Всеки си подрежда сам живота. От работа никой не е забогатял, само гърбица може да придобиеш. И богат пчелар не съм срещал. Така че бързането е излишно.
    Дълголетието на старите пчелари, не се дължи на апитерапията и обилната консумация на мед. Просто те не са тичали до пчелина, не са поставяли рекорди, не са използвали трудоемки методи. Живяли са спокойно, в пълна хармония със животинките.
    Карам го спокойно и се радвам на работливите твари.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #122
    Те това е много голяма истина - ама много.

    Инак не - не съм съвсем съгласен, с другите ви тези. От както минах на радиална автоматична центрофуга, за ръчна не ми се и помисля - има си просто баланс, който трябва да се спазва или така наречената хармония, крайната индустриализация е нещо много, много неприятно и води само към беди, без целесъобразно отношение към природата няма как да стане, защото не говорим само за пчели, а просто самия човек е рожба на природата, даже не рожба, ние сме част от тази природа, все едно сме нейната дясна ръка.[/quote]



    Радиалната автоматична центрофуга се използва за преработка, а не за създаване на мед. Като оръдие на труда, тя облекчава живота на човека и не касае пчелите. Аз също съм за тази индустриализация, автоматизация и т.н.
    Ако приемем човека като рожба на природата, то това е най-недъгавата, сгрешената и недомислена нейна рожба. Той не е в състояние да живее в хармония и разбирателство с другите нейни рожби.
    Ако човек е част от природата, най-вероятно сме лявата, несръчната, неможещата ръка.Всичко до което се докоснем го ........
    Не говоря за всички, просто повечето са такива.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #123
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    А и за нашите условия неса нужни над 20 рамки !

    При лежак с 18 рамки използвам магазин, защото гнездовите пити са за пчелите, а магазинните за мен.Не е с цел печалбарство.
    При лежак с 25 рамки ми е по-лесно да: 1. Зазимявам две семейства, семейство и отводка /или нуклеус/.
    2. Да правя отводки.
    3. Да зазимявам по 4 отводки.
    4. Да предизвиквам роене и да умножавам семействата.
    5. Да създавам силни семейства, на които им е нужен магазин /21-22 рамки пчели и 17-18 рамки пило/.
    6. И още много други неща са ми по-лесни.

    Обема на големия кошер може да се намали.Мразя да ми е тясно и неудобно.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #124
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Когато дойде време за вадене на питите с мед, УДОВОЛСТВИЕТО е в това да ги изваждаш една по една. НАСЛАДАТА е да огледаш всяка пита, първо от едната, после и от другата страна. .
    А какво ти пречи да им се кефиш,когато ги разпечатваш или при лежака несе разпечатват при центрофугиране.
    Вече съм писал, че всичко си правя сам.Единствено при центрофугирането имам помощници.А това разваля кефа.
    Сега са ми обещали, да ми донесат нова порода.След узряването на меда, пчелите го разпечатват сами.За съжаление живеела само в лежаци.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от dachkov

    бащата на лежаците


    пчеларска мъка
    Е това е природосъобразен лежак.

    А за нашите ширини и паша е съвсем нормален 18-20рамков лежак без магазин.И ако има нужда от магазин тогава според мен става по-трудоемък и от ДБ.Класическия лежак без магазин наистина си има някои предимства, но меда му е винаги букет.

  6. #126
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Е Юрка аз просто не работя с пчелогонка, ако боравя с нея, ще имам баш същото време, като твоето. В смисъл пчелогонката не влиза в системата, а е нещо външно т.е. тя си е приложима при всички системи.
    Да принципно би могъл. Но колко тежи един 20-рамков магазин, пълен с мед (а ти каза, че не ти се вдига тежко и за това минаваш на лежак). В наклонения лежак със стъпаловидно разположение на рамките, дали ще стане. Не съм против системата и както ти много правилно отбеляза, грамотния пчелар с всяка система ще получи идентичен добив, но ме дразни натрапването на нещо, като световна панацея, а то всъщност е като всичко останало. Сигурен съм, че ме разбираш.

  7. #127
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Здравейте колега yuri /модератор/

    Според мен /а може би и според kando/, механизирането и автоматизирането на процесите в пчеларството не са предимство. Те са характерни за промишленото производство на пчелни продукти. Системата ЛР е създадена от братята американци.За тях всичко е пари, пари и пак пари. Те са алчни, ненаситни и арогантни. Голяма част от бедите, кризите и поразиите по света са тяхно дело. Защо мислите, че отношението им към пчелите е различно.
    Когато дойде време за вадене на питите с мед, УДОВОЛСТВИЕТО е в това да ги изваждаш една по една. НАСЛАДАТА е да огледаш всяка пита, първо от едната, после и от другата страна. Да усетиш РАДОСТТА, която те изпълва, усещайки тежестта на питата в ръцете ти. И накрая големия ЯД, че ти си ЩАСТЛИВ, а тези от форума не могат да те видят и да ти завидят.
    Аз съм щастлив пчелар. И това се дължи до голяма степен на системата, която използвам.
    На мен американците на са ми братя и няма какво да ги коментирам.

    Както и Алексей, отбеляза, удоволствието е при центрофугирането и при вида на течащия от центрофугата мед. В това да го крада от дома на пчелите, не изпитвам никакво удоволствие. А и не искам да се хваля на никой, още по-малко пък да ми завиждат.

    Токо и Дачков, много на място обясниха, че лежака, също е разборен кошер създаден от човека, за да му служи за меркантилните намерения. Като искаш пчелите ти да живеят природосъобразно, вземи и си разруши всичките кошери и си посади дървета в хралупите на които да се заселват роеве, а ти си ги гледай и им се любувай.
    Всичко онова, което си написал в темата "Пчелите преди човека" е много вярно, но защо реши, че ти си им създал идеални условия? Те ли ти го казаха? Къде в природата на едно място живеят 2-3-4 семейства, няма такова. Тогава ти защо ги слагаш по толкова в кошер, като твърдиш, че искаш да живеят природосъобразно.

    Може би ще приемеш изказването ми, като заяждане. Но то не е, обаче твоето за мен е чиста проба лицемерие. За мен темата е приключена.

  8. #128
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    О, ама аз не работя с 20 рамкови магазини - нали споделих, че не ползвам преносни сандъчета, а направо свалям магазини .... как ме виждате да свалям 20 рамкови пълни с мед магазини :D

    Виж за стъпаловидния лежак не знам - дори не съм виждал на живо такъв.

    п.п. няма панацея тука, ако района ми беше приличен и не се занимавах с подвижно пчеларство, аз отдавна щях да съм на фарари, всъщност преди десетина .. а може би и повече години, баси времето лети .... всичко ми беше на фарари, нямах ни един ДБ.

    Ако някой е останал с впечатлението, че съм експериментатор то сериозно се е объркал - просто обстоятелствата и незнанието ми са ме прекарали през някои неща, аз инак баш това ми е целта, да си организирам всичко и да си върша работата, като по часовник. Не обичам неорганизиранст и безредие в работата - в живота, в личен план съм пълен хаос и така ми харесва, непредвидим съм сам за себе си, но в професията искам всичко да ми е по план и в ред, за да не се балтая и да си губя времето в ненужни неща. Тази подреденост просто успях да я постигна с лежака, но и упоменавам условията при, които работя, именно за да не се сметне, че отричам другите системи, като неефективни.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #129
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Прав си колега , светът си отива именно заради индустриялизацията и промишлените технологий в земеделието и животновъдството ! И за щастието си прав - парите неса донесли пълно щастие никому ! Тук повечето колеги пишат , как времето се пестяло от това , от онова , като работата с пчелите е загубено време , защо се занимаваш с тях ?! Или , като ти нестига времето - ми намали кошерите ! Ма то алчност..... ! Дано вземат да махнат тези идиотски програми , тада се види кой е пчелар и кой печелбар !! Почти съм сигурен , че тогава ЛР системата щее голяма рядкост (не че сега нее) ! Лежака е системата за пчелари (в чист вид) , но без магазин ! Той и предава печелбарски привкус и усложнява и утежнява системата !
    Като смяташ колега че светът си заминава от индустриализация и промишлени технологии и новите технологии са упадък и не искаш да им повярваш защо пишеш във Интернет, защо гледаш телевизия ,защо имаш във къщата си ток вода.Живей като пещерен човек тогава да си във син хром със природата.Значи който иска да гледа пчели по някой технология която да му улесни работата е печалбар който играе по програми и въобще не може да се нарече пчелар.По какъв критерий ти преценяваш кой е пчелар защо си мислиш че ти като си неспособен да си извадиш три документа или не ти се плашат данъци си по добър пчелар от всички които са го направили.На това аз му викам завист Аз гледам пчели във ЛР, Лежак, ДБ, и Тръвни.Когато имаш 20 лежака и по цял ден се чудиш какво да правиш не ти трябва магазин може всеки ден да ги отваряш и да си въртиш рамките.Аз не съм против системата Лежак даже много я уважавам но да чета изказвания които са от сорта аз обичам да мие трудно и гадно и вия които не споделяте моето мнение и начин на работа сте печалбари не мога да се съглася.

  10. #130
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Според мен /а може би и според kando/, механизирането и автоматизирането на процесите в пчеларството не са предимство

    Със това не мога да се съглася.
    Ами ако си на работа и нямаш толкова свободно време .Гледаш по най бързия начин да действаш.

    Всеки си подрежда сам живота. От работа никой не е забогатял, само гърбица може да придобиеш. И богат пчелар не съм срещал. Така че бързането е излишно.
    Дълголетието на старите пчелари, не се дължи на апитерапията и обилната консумация на мед. Просто те не са тичали до пчелина, не са поставяли рекорди, не са използвали трудоемки методи. Живяли са спокойно, в пълна хармония със животинките.
    Карам го спокойно и се радвам на работливите твари.
    Работата за много хора е начин на препитание оцеляване.На против от работа във една нормална държава но работа със акъл не само със мускул може да достигнеш една прилична средна класа.Богати пчелари във България няма но от едно разумно пчеларстване съчетано със работа може да си докарваш някой друг доход за семейството

 

 
Страница 13 от 45 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •