Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 33 от 45 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 321 до 330 от общо 444
  1. #321
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако толкова лесно можеха да заработят две майки в един кошер,майкопроизводителит щяха да "умрат" от глад.Да знам,че пчелите ще заложат маточници,но се чудя,коя по-напред ще изчезне плодната или неплодната.....

  2. #322
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Здравейте колеги , тези кошери подходящи ли са за планината с н.в. 1200 м. ?
    Благодаря предварително за отговора .
    Така съм чувал - че всъщност са най- подходящите, но личен опит нямам и не мога да кажа, ала по принцип поне не виждам причини да не са подходящи.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #323
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Здравейте колеги , нищо не разбирам от кошер " Лежак" , виждал съм само един път при един приетел и той имаше само един. Та въпроса ми е , може ли според вас , които отглеждате пчелите си в лежаци да ги разширите с ВО и изградени пити през една еднократно на пролет и да ги отворите след това чак на есен ? Аз имам Фарари и попитах колегите с Фарар за тази възможност , но май се оказа , че никой не е пробвал такава технология. Прочетох книгата на Лазурин и там пише , че може !
    Благодаря за отговорите предварително.
    Това разширяване се казва - едноразово. Правя го когато пчелите в лежака покриват най-малко 12 пити. Всичките премествам към дъното на кошера, а на тяхно място поставям поне 8 рамки. ВО и изградени пити през една. Кошера,ако не се наложи, не го отварям следващите 30 дни.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #324
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    ........... значи мога да птобвам , но след акациевата паша , когато времето е що годе стабилно и топло.
    Това според мен е грешка. Едноразовото разширяване има за цел, преди акациевата паша семейството да е силно и добива да е по-голям.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #325
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Aз,мисля,че би могло да се получи.Разширяването трябва да стане непосредствено преди пашата.Майката с откритото пило остава в единия край,а запечатаното в другия край,като м/у тях поставиш рамките за разширение.Восъчните основи поставяш откъм откритото пило(може и между),а изградените рамки към запечатаното пило.
    Това не съм го правил!
    И много добре е ,че не си го правил, защото така не се прави.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  6. #326
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Добре дошъл Лежаков,
    благодаре за отговорите , но май трябва да чета от начало за да се сетя какви идеи съм имал.
    При фарарите еднократно разширяване не става или поне при мен е така , пробвах миналата година с десеттина кошера. Резултата беше катастрофален .

  7. #327
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Добре дошъл Лежаков,
    благодаре за отговорите , но май трябва да чета от начало за да се сетя какви идеи съм имал.
    При фарарите еднократно разширяване не става или поне при мен е така , пробвах миналата година с десеттина кошера. Резултата беше катастрофален .
    Такъв вид разширение може да се приложи само при много силен кошер и то при много силна паша. Температурите трябва да са високи иначе резултатите ще са винаги катастрофални.

  8. #328
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Такъв вид разширение може да се приложи само при много силен кошер и то при много силна паша. Температурите трябва да са високи иначе резултатите ще са винаги катастрофални.
    При лежаците /24-25 рамки/, за "много силен кошер" разбирам - пълен с пчели и пило. Няма място за такова разширяване. Едноразово се разширяват преди, а не по време на "много силна паша". Температурата да е около средната за месеца, без резки застудявания и продължителни валежи, за следващите две седмици.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  9. #329
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков Виж публикацията
    При лежаците /24-25 рамки/, за "много силен кошер" разбирам - пълен с пчели и пило. Няма място за такова разширяване. Едноразово се разширяват преди, а не по време на "много силна паша". Температурата да е около средната за месеца, без резки застудявания и продължителни валежи, за следващите две седмици.
    Много е добре да се разшири предварително кошера с основи и пчелите да ги изградят преди „голямата” паша, но кой ще ги стмулира за да го направят? С готови изградени може да се получи номера с що годе силни семейства, но тук пак играе голяма роля температурата.

  10. #330
    Половината са изградени пити, останалите ВО. Поставят се през една.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

 

 
Страница 33 от 45 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •