Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 45 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 444
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Колега Лежаков, много ми допада философията ти ! Отдавна замислям подобно съоръжение с експериментална цел и даже съм разхвърлял малко материал , но ще чакам снимките напролет или като му дойде времето. Договорът ти с пчелите май е като моя , кажи само какво пише в клаузата за акара, но по-добре да е в спецтемата. Благодаря .

  2. #42
    Цитат Първоначално публикувано от syzi
    Няма ли проблем при преместването на кълбото през зимата в ширина,или предприемаш някакви предварителни мерки за това?Пусни по една снимка по възможност.Благодаря!
    През септември са отворени само страничните долна и горна прелки.Прелките на лицевата страна са затворени. При това положение колбото се оформя обикновенно в долната трета на кошера.През зимата се изкачва нагоре и все по-далече от отворените прелки /към върха на кошера/,където е и по-топло.Над питите има покривни дъсчици.До сега не се е случвало да се раздели кълбото, или да не се движи нагоре - към питите с мед и по-топлия въздух.
    Снимки ще направя през пролетта.Досега не съм ги снимал защото нямаше на кого да ги показвам.А във форума съм от скоро,защото непрекъснато превъзнасят съвременни системи на промишлено отглеждане и плюят по лежаците.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #43
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Колега Лежаков, много ми допада философията ти ! Отдавна замислям подобно съоръжение с експериментална цел и даже съм разхвърлял малко материал , но ще чакам снимките напролет или като му дойде времето. Договорът ти с пчелите май е като моя , кажи само какво пише в клаузата за акара, но по-добре да е в спецтемата. Благодаря .
    Тъй като пчеличките си плащат здравните осигуровки, съм поел грижата за профилактиката и лечението,като не правя нещо различно от всички останали.От време на време прилагам някоя стара рецепта или нещо което съм прочел в руски сайтове.Борбата продължава.Единствено ме спасява това че семействата са ми голями и болестите не им се отразяват фатално.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #44
    Цитат Първоначално публикувано от ANIBAL
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    В моя район пашата е относително нещо - всяка година различно ! Но на първо време с какъв размер (колко рамки) да го направя ? Какви преградни дъски и решетки да изработя за едносемеен кошер за събиране на мед ? sadsmile;
    Виж ,сега!Кошера Лежак е голям като хамбар.Затова и е с много рамки.16,18, 24,36.Ти решаваш щом ги произвеждаш.Но има Различна практика от колегите.Едни работят само с плодника ,други слагат и магазини,трети го разделат на две отделения според броя на майките.Обем се свива и раширява.Не можеш с него да изкараш рано мед .Чак в края на сезона го вземаш.Този обем трябва да се усвои.Силата в края на сезона е огромна и може да се използва за подсилване на рояци.
    КошерДБ е един от видовете Лежаци.12 рамков стига.После може повече Той си е оборудван с всичко.

    1."Кошера лежак е голям като хамбар" - голямия обем на кошера е предимство.В обемен кошер може да се развие силно семейство,което да оползотвори наличната паша и да събере повече мед.Слабите семейства изискват много грижи,време,разходи и накрая - нищо.
    Освен това, при голям обем пчелите рядко се сещат за роене.
    2."Затова е и с много рамки - 16,18,24 и 36." - голямото разнообразие в големината на плодника и броя на рамките е също предимство.То дава възможност на всеки да си избере метода по който ще работи.А това зависи от резултатите които желае да постигне.
    Лежаците с 16 и 18 рамки са за едносемейно отглеждане.Задължително вървят с магазини и отглеждането не се отличава съществено от това с ДБ.
    Единствено по-голямият плодник води до по-голямо семейство и повече мед.
    Лежаците с 18,20,24 и повече рамки се използват за двусемейно отглеждане.Предимствата на тези кошери са неоспорими,както по отношение на презимуването,така и за по-бързото пролетно развитие и създаването на силни семейства при ранна паша.
    3."Не можеш с него да изкараш рано мед .Чак в края на сезона го вземаш." - да ама не.При зазимени две семейства или семейство и отводка/която се използва като помощна майка/, дни преди първата паша плодника е пълен с пчели и след обединяването им да се получи мегасемейство,което да залее магазините с мед.
    За взимането в края на сезона номера е друг.Това е метод на отглеждане за по-мързеливи хора.Например имаш си Украински лежаци на 24 рамки или лежаци 24-25 рамки с магазин /който е разделен на 2 или 3 по-малки/.През пролетта полагаш необходимите грижи /а те не са много/ и когато семейството изпълни 20-22 междурамия,поставяш магазина,затваряш капака и не се връщаш до есентта.Е на това му се вика гледане.
    4."Силата в края на сезона е огромна и може да се използва за подсилване на рояци". - силата е огромна през целия сезон ,а не само в края.Зазимените голями семейства презимуват без проблем и с по-малък разход на храна.Болестите не им се отразяват фатално и не измират.Добре се отразяват и на отводките зазимени до тях.
    5."Кошер ДБ е един от видовете Лежаци.12 рамков стига" - никога,ама никога ДБ не е бил и няма да бъде в групата на ЛЕЖАЦИТЕ.ДБ е система при която семейството се развива във вертикална посока.Лежаците са кошери с хоризонтално развитие на семейството, освен наклонените лежаци/които са ми голяма слабост/.
    12 рамков не стига за нищо.Семейството най-много е от средна величина.Бързо пролетно развитие не е възможно.Единствено може да се трупа бройка кошери, с които човек да се хвали.Абе много работа за нищо.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    12 рамков не стига за нищо.Семейството най-много е от средна величина.Бързо пролетно развитие не е възможно.Единствено може да се трупа бройка кошери, с които човек да се хвали.Абе много работа за нищо.[/quote]

    Аз с 12 рамков ДБ с дълбоко дъно и 2 магазина постигам вече втора година много добри резултати от стационарен пчелин.При мен са две основни паши акация и липа.В зависимост от валежите както тази година се появява и ливадна паша.Въпрос на техника на работа и масово присъствие на медоноси.Семействата ми не са много и им обръщам доста внимание.Вероятно с лежака или многокорпусна технология ЛР резултатите ще са по-добри,но не съм съгласен с написаното от теб приятелю, прекалено краен си с тези думи.
    Това го казвам ако имаш в предвид в своето изказване 12р ДБ кошер.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    За взимането в края на сезона номера е друг.Това е метод на отглеждане за по-мързеливи хора.Например имаш си Украински лежаци на 24 рамки или лежаци 24-25 рамки с магазин /който е разделен на 2 или 3 по-малки/.През пролетта полагаш необходимите грижи /а те не са много/ и когато семейството изпълни 20-22 междурамия,поставяш магазина,затваряш капака и не се връщаш до есентта.Е на това му се вика гледане.
    Аз те това съм запланувал да експериментирам, но няма и да е тази година, че имам съндъци за пълнене, но нека само споделя - според мен (чисто теоретично) може да се случи да не е баш така ...... възможно е при добра паша да се наложи освобождаване на място за още мед преди есента, колкото и нереално да звучи.

    п.п. за 12 рамковите за мен си полуправ - пролетното развитие си е същото, като при лежака. От него насетне ритъма (и резултата) е друг, но конкретно за пролетно развитие разлика няма.

    Искам да те питам, кои неща не ти харесват на класическия-хоризонтален лежак, при сравнение с наклонения?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #47
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    За да се изяснят много неща , ще предложа една постановка и ще помоля за коментарите ви ! Кошер лежак - 16 рамки , преди главна паша 10 бр рамки с пило ограничени с преградна дъска . Деиствия : Бзимам 3 бр. пити със запечатано пило , премествам ги , като преграждам останалите 7 с ханеманова мрежа . След мрежата поставям 2 бр. изградени и 2 бр. пити с восъчни основи а след тях 3те с пилото и преградната дъска . Ще ям ли мед????
    Най-вероятно ще остане нещо и за теб,ама няма да е много.Постановката ти ме озадачи, сигурно и пчелите ще питат -"защо направи това бе Бай Пчеличко?".
    1. Лежак на 16 рамки се използва задължително поне с 2 магазина.В обема на такъв кошер няма място за гнездо в единия край на кошера и място за складиране на мед в другия край.
    2. Лежак на 16 рамки е много по-добър от ДБ, защото гнездото е по-голямо и дава възможност за по-мащабно яйцеснасяне на майката.От тук се получават и по-силни семейства и повече мед за Бай Пчеличко.
    3. Тези 16 рамки са дадени на майката да снася.Тук място за решетки няма.С нея ще ограничиш дейноста на майката ,ще получиш слабо семейство и няма да получиш мед.
    4. Излишно е и пилото да го делиш.Просто разширяваш и развиваш семейството докато не напълниш гнездото и след това работиш с магазините.А колко мед ще получиш,зависи от пашата
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  8. #48
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972

    Вероятно с лежака или многокорпусна технология ЛР резултатите ще са по-добри,но не съм съгласен с написаното от теб приятелю, прекалено краен си с тези думи.
    Това го казвам ако имаш в предвид в своето изказване 12р ДБ кошер.
    Избягвам да съм краен във всяко едно отношение.Ако е позвучало така,моля за извинение.Идеята ми е ,че с малко повече обем /лежак на 16 или 18 рамки и магазини/и същите грижи и време , ще се получи повече продукция, а от тук и по-малка себестойност.
    Личното ми мнение е, че 12 рамки са малко за развитието на силно семейство.А личното ми убеждение е ,че по-важна е силата на семействата ,а не техният брой.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Избягвам да съм краен във всяко едно отношение.Ако е позвучало така,моля за извинение.Идеята ми е ,че с малко повече обем /лежак на 16 или 18 рамки и магазини/и същите грижи и време , ще се получи повече продукция, а от тук и по-малка себестойност.
    Личното ми мнение е, че 12 рамки са малко за развитието на силно семейство.А личното ми убеждение е ,че по-важна е силата на семействата ,а не техният брой.
    Благодаря за отговора.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  10. #50
    Цитат Първоначално публикувано от kando

    Искам да те питам, кои неща не ти харесват на класическия-хоризонтален лежак, при сравнение с наклонения?
    Няма нещо което да не ми харесва при лежаците.Радват ме разнообразието от конструкции,обема на гнездото, силата на семействата,лекотата на работа,количеството мед при добра паша и много други неща.Дори основният им "недостатък" ,че са тежки и не стават за подвижно пчеларство и това ме кефи,защото не стават и за кражби.
    В началото имах проблеми с презимуването.Но след като ги направих на топло разположени пити и този проблем се реши.Зимуват като чукчита - не им пука от студа и колко дълга ще е зимата.
    По отношение на вертикализирания лежак /наклонения/,няма да повярваш.Просто ми писна да чета и слушам как ЛР и подобните му, осигурявали по-добри условия за развитие на семейството,наподобявали хралупите в природата и дрън,дрън та пляс.И взех та вертикализирах до 45 градуса 18 рамков лежак.Всички хубавини си останаха,само дето презимуват още по-добре.Има подобрение и във вентилацията.
    Сега очаквам да казват,че ЛР се развиват под ъгъл 90 градуса ,а при мен само на 45 градуса.Но все пак нека си мислят ,че в гората всички хралупи приличат на кюнци и са строго вертикални.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

 

 
Страница 5 от 45 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •