Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 45 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 444
  1. #31
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Да.Имам 18,20,24 и 25 рамкови.Една част са с вътрешни магазини.Има 18 рамкови, наклонени на 45 градуса и с магазин.В тях рамките са разположени стъпаловидно и семейството се развива прекрасно във височина.Презимуват 100% и магазините са пълни,поради бързото пролетно развитие.
    Колега,да не би за този вид кошери да говориш?

  2. #32
    http://s14.postimage.org/lb2pcq8h9/IMG_0706a.jpg
    Този е едната половина.Има и магазин върху корпуса.Срещу него има още един и се допират в горните странични стени.Покрива се получава двускатен и с 15 см. стрехи.Наклона при мен е по-голям /45 градуса/.Не лежат на земята,а са на 4 дървени крака/по 2 на всеки кошер в ниската част/.Прелките са на дъното и наклонени.Основни са долната и горна странични прелки.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #33
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Долу горе ми е ясно,но най добре ще се ориентирам по снимка.една картина важи повече от 1000 думи)
    А каква ти е пашата наоколо,имаш ли силна късна паша и добра потдържаща,полска ли е или горска?
    Пчелините се намират в покрайнините на три близки села.Има две реки, овощни градини, акация, малко липа, доста ливади и от 3 години слънчоглед.
    Работят гадинките през цялото време.Такъв ни е договора ,който сме сключили.От мен се иска да не им преча.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    А налага лисе разместване на рамките по време на развитието , несели блокира майката в горната част на кошера ?
    Невсичко с две бузи е лице !

  5. #35
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    http://s14.postimage.org/lb2pcq8h9/IMG_0706a.jpg
    Този е едната половина.Има и магазин върху корпуса.Срещу него има още един и се допират в горните странични стени.Покрива се получава двускатен и с 15 см. стрехи.Наклона при мен е по-голям /45 градуса/.Не лежат на земята,а са на 4 дървени крака/по 2 на всеки кошер в ниската част/.Прелките са на дъното и наклонени.Основни са долната и горна странични прелки.
    Колега ,ще ми е интересно да споделиш повече за този вид кошер и за работата с него.

  6. #36
    Майката е в долната половина,по-близо до отворените прелки.При топло разположение на питите и прелка в най-ниската част на кошера горните пити бързо се заливат с мед и нама много място за снасяне.
    Единственото разместване е при едноразовото разширяване на гнездото,когато качвам всички пити /10-12/ горе и майката бегом се изнася надолу към прелките и снася на поставените празни пити и новоизградени основи.
    По-често се качват в магазина,защото прехода е лесен /горните гнездови пити са на нивото на по-долните магазинни пити/,но бързо слизат на по-просторно място.
    Лесно е за работа и не се налага да бърникам често.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  7. #37
    Цитат Първоначално публикувано от syzi
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    http://s14.postimage.org/lb2pcq8h9/IMG_0706a.jpg
    Този е едната половина.Има и магазин върху корпуса.Срещу него има още един и се допират в горните странични стени.Покрива се получава двускатен и с 15 см. стрехи.Наклона при мен е по-голям /45 градуса/.Не лежат на земята,а са на 4 дървени крака/по 2 на всеки кошер в ниската част/.Прелките са на дъното и наклонени.Основни са долната и горна странични прелки.
    Колега ,ще ми е интересно да споделиш повече за този вид кошер и за работата с него.
    Много е лесно.Работя без чужда помощ и не се изморявам.
    Накратко: Зазимявам на 9-10 пити.Колкото по-високо е питата,толкова повече мед има на нея.Тъй като питите са стъпаловидно разположени /стъпката е 37.5мм./, кълбото се движи в дълбочина и нагоре и винаги има контакт с мед.През февруари би трябвало вече да са стигнали до по-пълномедните пити и са на високо и по-топло.Презимуват без проблеми.Не съм отварял капаците от края на септември.Не се налага да подхранвам.
    През март поглеждам до къде са се докарали. Обикновенно имат мед и 3-4 пити с пило.Не стеснявам гнездото ,а поставям две пити и го разширявам надолу към прелката.Поради топлото разположение на питите и голямото въздушно пространство под семейството,пилото не се простудява и семействата продължават да се развиват бързо.За 2-3 минути почиствам дъното,което е на панти.
    През април надниквам отново и ако и необходимо добавям 1-2 пити надолу.При затопляне на времето правя едноразово разширяване - всички пити горе,а празното пространство запълвам с изградени пити и восъчни основи.И ги оставям на мира.
    През май от любопитство повдигам капака.Най-често намирам 10-12 пити с пило и 14-16 междурамия с пчели.
    Поставям 5-6 пити в магазина, а след 10-15 дни останалите и 12-13.Когато температурата се качи над 25-26 градуса, отварям и прелките на предната страна.
    Ако не ги отворя започва роене.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    Лежаков, това обаче видно от снимката ти е с един плодник . А с другите крила как процедираш ако имаш такива разбира се и това са отделни семейства с общ магазин. Нали така? Това е топло разположение на питите, лятото как е с жегата?

  9. #39
    Цитат Първоначално публикувано от Boro
    Лежаков, това обаче видно от снимката ти е с един плодник . А с другите крила как процедираш ако имаш такива разбира се и това са отделни семейства с общ магазин. Нали така? Това е топло разположение на питите, лятото как е с жегата?
    Това не са снимки на моите кошери.При мен има два плодника по 18 рамки, наклонени под 45 градуса и опряни в горната си част.Представи си буквата "Л".Върху всеки плодник има магазин с 18 рамки.И те се допират в горната си част.И най-отгоре капаци,които се допират на върха.Цялата конструкция е на 4 дебели дървени крака. Капаците,магазините и дъната са на панти.
    През пролетта ще снимам и ще покажа всичките видове лежаци.
    При затопляне на времето освен страничните прелки отварям и прелките на предната страна и вентилационни отвори на капаците.През септември оставям отново само страничните прелки.
    Топлото разположение на питите има много предимства.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  10. #40
    Няма ли проблем при преместването на кълбото през зимата в ширина,или предприемаш някакви предварителни мерки за това?Пусни по една снимка по възможност.Благодаря!

 

 
Страница 4 от 45 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •