Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 45 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 444
  1. #11
    За какво ми е този "хамбар". Аз си имам достатъчно корпуси и си ги ползвам със същото предназначение. Веднъж съм отварял 24 рамков организиран, като двоен ДБ и още след като му вдигнах капака, си казах, че такова чуда на моя пчелин няма да има. А представете си ако е 36 или повече рамков.

  2. #12
    ANIBAL
    Guest
    Напоследък има засилен интерес към този тип кошери.Наистина има потенциял в него.Но неговото предназначение е объркано.С различни рамки може да се промени това.Начина на пчеларстване е важен.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Да си улесняваме живота максимално и да не се тормозим с излишни тежести и абсурдни идеи тогава. Нека тези абсурди останат за други, по-прости. Тя, приказката за този дето работел седнал, защото не може да работи легнал е измислена от българин.
    Абсурдно е и да се прави подвижно с лежак но се прави, разбира се, не от българин.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Да си улесняваме живота максимално и да не се тормозим с излишни тежести и абсурдни идеи тогава. Нека тези абсурди останат за други, по-прости. Тя, приказката за този дето работел седнал, защото не може да работи легнал е измислена от българин.
    Абсурдно е и да се прави подвижно с лежак но се прави, разбира се, не от българин.
    Категорично не сам съгласен с последното ти изречение.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов
    Категорично не сам съгласен с последното ти изречение.
    колега недей - заради това изречение ...... :D
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Да, колегата малко късно се включва и изпусна сеира.
    Това го дадох като пример за абсурдна идея, която се прилага. И понеже "това не можело, било трудоемко, това как си го представям да стане, оново било абсурдно"...
    В България се правело от някой, както разбирам от Кандо, ама той си трае и ни лук ял, ни лук мирисал, ни в темата за лежаци пише, ни в темата за подвижно, а ако пише го пише два месеца след "байрама".
    Но казвайки това за лежака, нямах предвид това подвижно, което, възможно е?, той да прави.
    А това да се возят кошерите на камион. Зад камиона да се возят четирима души, които след това да ги разтоварват, след пашата да ги натоварват отново и т. н.
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    п.п.първава година със затворен фургон е песен,на втората започват проблемите,а на третата става мазало - та свалих всички кошери,флекса и го отворих от всички страни,проблеми нямам от тогава нито със майки,нито със жилене.Смятам и третия фургон така да го направя - като единствено обмислям как да приложа двумайчино отглеждане на ремарке,че е малко по-особенно манипулирането там.
    За протокола - работя само със ДБ сандъци.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    ..... изградихме макар и по-трудния път едни прекрасни форумни взаимоотношения със Ирис

    От този ти пост се сетих - хубаво ще е,ако форума има опцията да може да се избира от цитирано мнение темата,от която е взето,че ..... сега иди се оправяй къде,какво не съм доизяснил :D

    Както и ти впрочем Ирис wink; - както виждаш от последната тема за подвижно,има много начини как се практикува.Поради особеностите на икономическата ни обстановка най-честите вариянти са на фургон-платформа-ремарке или чрез ръчно товарене и разтоварване.Като лично за мен второто е малко по-дивашки метод и наистина допускам често грешката да изключвам автоматично него вариянт.

    Та наистина,ако говорим за ръчно товарене - наистина е абсурдно и поне за мен е крайно неприемливо да се дава за пример,тази практика.Ако не вярваш - до година би ли дошла да ми помогнеш,че ще има малко лежаци само за товарене т.е без разтоварване ..... черпенето от мене (ако трябва и плата ще споразумеем някаква),но сама да видиш абсурдно ли е или не е.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Да мерси за информацията колега nikberk и нека хората,които решат да се занимават със подвижно пчеларство,със ремаркета като твоите (или подобни) да обърнат повечко внимание на тези фактори.


    При мен случая е,че от както съм се родил съм оцапан със мед и от както се помня винаги сме имали кошери И на ремарке.Още в последните години на комунизма баша ми си беше приспособил ремарке от трактор за отглеждане на кошери - това ремарке безотказно се ползва и до ден днешен (със съвсем малко модификации от тогава).Разказвам това на кратко,за да е ясно че имам известен опит със ползването на ремаркета - всъщност аз много по-рядко ми се случва да работя на стационарен пчелин (имам и такъв ... макар че не остана,но това е друга тема)

    Относно затворените ремаркета - докато първото ремарке е изцяло идея на баща ми и първото ремарке на дядо ми е правено пак без да са имали от къде да видят такова,то фургоните бяха вече навлезли в практиката на няколко пчелари,когато години по-късно аз се замислих за тях.Идеята видях по-подробно,реализирана от един пчелар от района на Левски.

    Снабдих се със два спални/работни фургона.Подех единия и си го направих на два етажа,оставяйки го като вас затворен от всякъде,като имаше само капандури за светлина във горния край (почти 1:1 като вашите).

    Първата година в която го ползвах останах много доволен направен така - зимата е във пъти по-топло вътре (имаше изолация от стиропор по целия фургон),работех без капаци,което повярвайте ми беше голямо облекчение и така ....

    Но имах и няколко много съществени проблема,които се премълчават от повечето хора практикуващи подвижно пчеларство,със които се чудех как да се справя през годините,но така и не намерих решение.Единия от проблемите ми беше липсата на светлина - уви от капандурите не влиза почти никаква светлина,от двете страни на фургона имам врати,държах ги отворени и двете по време на работа,пробвах със някакви измислени лампи на акумулатор,на батерии,но не и не,жилят,ама жилят като бесни ви казвам,просто постоянно трябва да има още един човек да подържа пчелите със пушалка инак жилят без изобщо даже да те питат.В този смисъл този соларен е панел е много добро и практично решение - поздравления от мен за прилагането му,за съжаление аз и тогава и сега нямам възможностите да си го позволя.

    Нека кажа и една голяма грешка,която бях допуснал и според мен е грешка и във платформите от първа страница (големите за камион които са ... перфектни са и те,надявам се собственика да не се засегне или да ме разбере криво).

    Отворите на фургона пред кошерите ги бях направил също като всички снимки тук,но - също като човека със тези платформи,фургона ми беше едноцветен,бял и единствено бях боядисал в различен цвят само над самите прелки,само че при мен беше квадратчета,заемащи площ горе-долу колкото полумесеците и губех майки,нападения не съм имал нито едно,пчелите не се бъркаха,но като се случеше някой да прави самосмяна или да си направя отводка,проблем със майките ставаше голям.Намирах майките,виждах че са неоплодени - след няколко дена отивам няма ги и така съм правил какви ли не опити през годините,включително че си боядисах фургона изцяло като вас,донякъде се реши този проблем,но като цяло си остана.

    Нямаше кой да ми каже тогава,за тези две неща - а е важно,много важно.И двата проблема имат решение - за първия е точно соларния панел,браво прекрасно хрумване,за втория проблем просто си развъждаш майки на стационарен пчелин т.е.горе да не очакваш оплождане,а да имаш само готови оплодени майки.

    п.п.първава година със затворен фургон е песен,на втората започват проблемите,а на третата става мазало - та свалих всички кошери,флекса и го отворих от всички страни,проблеми нямам от тогава нито със майки,нито със жилене.Смятам и третия фургон така да го направя - като единствено обмислям как да приложа двумайчино отглеждане на ремарке,че е малко по-особенно манипулирането там.
    За протокола - работя само със ДБ сандъци.
    http://pchelari.com/forum/viewtopic....r=asc&start=30
    и за протокола - нямам никакви отношения с Кандо, просто черпя информация от форума, и имам навика да анализирам написаното

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Хубаво - значи да приема,че не изпитваш желание да анализираш и практиката,а не само от писаното т.е.да не разчитам на теб,като дойде време за качване на лежаците :D


    п.п.Ирис наистина ли не искаш да приемеш,че лежаците тежат адски много и идеята да се товарят и разтоварват е абсурдна - и ако по тази причина обвиняваш Българските пчелари във мързел брой ме и мене тогава в категорията.А ако някой иска и работи така не казвам нищо против,шапка им свалям на такива хора,защото верно е голям труд това и най-малкото трябва да се уважава - но и съответно предпочитам ни лук да съм ял,ни зелева чорба.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Кандо, каквото имах да казвам, го казах.
    Който ме разбрал - разбрал, който не ме е разбрал или ме е разбрал, но се мъчи да извърта и шикалкави - негов проблем.

 

 
Страница 2 от 45 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •