Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 104
  1. #91
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Таз година цената може да падне покрай по достъпните щъркели. Все пак не се налагаше бат Севдо да ги гони като луд да им реже ноктите да ги слага в прахчето.

    п.п. Ники, прочети няколко страници назад и ще разбереш рецептата.
    Гледах му клиповете, не мисля че е амониева силитра.

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Гледах му клиповете, не мисля че е амониева силитра.
    Всеки си има право на мнение.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #94
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!
    Нали стигнахме до някъде как става номера в по предни постове? Загряването на амониев нитрат води до образуване на райски газ, който ги "прави на кома".

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!
    Ами защото явно не е достатъчно само CO2. При горенето в пушалката не се образува само този газ. Да, той е в най-голям процент, но има и други съставки, влияещи на пчелите и по принцип на живите организми.
    Абе човек, в стремежа си пчеларя да облекчи работата си е способен на всякакви фокуси, но някои са не до там приложими и ефективни, както и твоя случай. Ти с какво налягане вкарваш газа, с каква концентрация и т.н.? Инженер човек си, помисли!

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Селитра , само че намачкана за да се задържа на въглените.Пробвано,ако е на гранули пада под решетката развива висока температура и може да подпали пушалката.

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Не съм убеден, че приспиването им изтрива паметта. Тази година приспивах два пъти. И в двата опита пчелите за час-два напуснаха новото място и не се върнаха.

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Не съм убеден, че приспиването им изтрива паметта. Тази година приспивах два пъти. И в двата опита пчелите за час-два напуснаха новото място и не се върнаха.
    Може би трябва и някоя рамка с пило да има, за да е по сигурна работата?

  9. #99
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Може би трябва и някоя рамка с пило да има, за да е по сигурна работата?
    Идеята е да не се намесва пило и да се запази летящата пчела, да се спести време и ресурси. Едно нещо не направих. Оставих неоплодената майка в клетка, за да я освободят. Може и това да е причината, но слуховете бяха, че приспиването им трие адреса. Е, не е точно така. Пак ще опитам от инат, въпреки че не планирам да ми става практика... засега.

  10. #100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    С какво ги приспива?

 

 
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •