Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 101
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Митаче Виж публикацията
    Тази година реших да ги зазимя с магазините под плодника .Идеята ми е че така ще се създаде въздушна възглавница под кълбото ,а магазинните рамки ще са на температура която ще възпрепятства молците да папат восъка . Какво е мнението Ви колеги ,дали е удачно ?
    Зависи колко кошера гледаш. Ако са няколко да, ако са много трбва да си луд или да имаш работници. Добре за пчелите, но трудоемко а здравето е най важно, че прецакаш ли гръбначния стълб връщане на зад няма.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Зависи колко кошера гледаш. Ако са няколко да, ако са много трбва да си луд или да имаш работници. Добре за пчелите, но трудоемко а здравето е най важно, че прецакаш ли гръбначния стълб връщане на зад няма.
    Моя е прецакан отпреди, ама да са живи и здрави Цецко и Николай от Лом, дето са пуснали клиповете си с подемната количка, копие на унгарската. Пратиха ми една, сега съм ербап, не се плаша от вдигане на кошери и корпуси. Е, модифицирах количката по мой вкус, да ми е удобна, сега вдига електрически и се придвижва и напречно, та стана екстра помощник. Вече мога да напъхам излишните корпуси и магазини отдолу.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Здравейте!
    Аз имам познати пчелари който зазимяват по два начина.Едни слагат магазините от долната страна на плодника,други ги оставят отгоре-само ги разделят с слой наелон.Аз лично си свалям магазините и си ги прибирам на топло и проветриво,като поставям помежду рамките и магазините орехови листа за защита от восъчният молец.
    Поздрави:Цветан Димитров

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Сигурно има и по-подходяща тема за моето питане, но не можах да я открия.
    Кошерите са ми ДБ 10 с отделно дъно. По принцип това са корпус и полукорпус само , че с по- голям обем. Въпроса ми е: мога ли да приложа метода на Венер? Целта ми е подбудително подхранване август, септември и рано на прорет и евентуално по добро запасяване за зимата. Притесненията, по-големия обем на полукорпуса. Има ли вероятност набързо да пренесат меда и да задръстят корпуса а напролет като ги разместя да се изстудят щото предупреждавате, че това може да стане при преждевременно слагане на магазините макар ,че не ми е ясно и това. Спомням си в един от форумите се коментираше този въпрос и даже колега беше решил да си прави по-малки полукорпуси от порядъка на половин магазин. Не ми е проблем и аз да си направя подобни, стига да се убедя , че ще е по-добре. Разчитам на вашите съвети. Благодаря предварително.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Манджа с грозде.
    Щом си на отделно дъно, нагоре всичко ти се явява корпуси. Говори в сантиметри /височина на рамката/ за да станат ясни въпросите ти и евентуално някой колега да си каже мнението.
    За Венер май още никой не се е похвалил тука че е работил няколко години по неговата технология?
    Рости, преди няколко години имаше идея да пробва технологията Венер, не помня дали после споделя някакви резултати. Там полукорпуса се явява полу ЛР корпус, доколкото си спомням.
    Ако ще се прави полу ДБ магазин, не е ли по-логично да се преминава направо на готови пити, купешки?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Плодника на ДБ е 31 см а магазина 17 см. Една основа за плодник се реже на две и става за две магазинни рамки.Водят се плодник и магазин с приблизителни размери 2 към едно. На практика плодниковата пита е с около една четвърт търтиеви килийки а магазинните повече от половината които освен това са и по-дълбоки защото обикновенно се оставят на по-голямо разстояние и ги надграждат.
    Правиш или купуваш същите ще са.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Плодника на ДБ е 31 см а магазина 17 см. Една основа за плодник се реже на две и става за две магазинни рамки.Водят се плодник и магазин с приблизителни размери 2 към едно. На практика плодниковата пита е с около една четвърт търтиеви килийки а магазинните повече от половината които освен това са и по-дълбоки защото обикновенно се оставят на по-голямо разстояние и ги надграждат.
    Правиш или купуваш същите ще са.
    За размерите -вярно , за килийките - не съвсем. За основите- сега ги правят по-тесни и като срежеш на две идват малко недорасли.

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За размерите -вярно , за килийките - не съвсем. За основите- сега ги правят по-тесни и като срежеш на две идват малко недорасли.
    Икономии на материал. Капка по капка вир. А дали няма да спечели повече, ако ги оставя по - големи? Моя начин на лепене ме кара да отнемам повече от 10 мм. още. Под основата до летвата ми остава два до три сантиметра разстояние. Не, че вече е голям проблем, но все пак аз си плащам за този размер. Ако и шивача започне да скъсява панталоните?

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Икономии на материал. Капка по капка вир. А дали няма да спечели повече, ако ги оставя по - големи? Моя начин на лепене ме кара да отнемам повече от 10 мм. още. Под основата до летвата ми остава два до три сантиметра разстояние. Не, че вече е голям проблем, но все пак аз си плащам за този размер. Ако и шивача започне да скъсява панталоните?
    Скъсяваш 10мм. ( подгъваш ) и пак имаш 2-3см. до долната летва ? Е, напълно ме спечели за Апиакта.

  10. #40
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Скъсяваш 10мм. ( подгъваш ) и пак имаш 2-3см. до долната летва ? Е, напълно ме спечели за Апиакта.
    Колко кашона искаш?

 

 
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •