Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1

    ЛЮБОПИТНИ И НЕПОПУЛЯРНИ ТЕХНИКИ

    Вчера един приятел пчелар ми каза, че някъде чел, че някои пчелари изкопавали дупки дълбоки около 30 см под кошерите. Пита ме дали знам нещо по въпроса и с каква цел се прави това. Аз лично, макър да съм изчел доста литература, за пръв път чувам за подобно нещо. Любопитен съм и ще съм благодарен, ако някой е запознат да сподели.

  2. #2
    Цеко Сифоня
    Guest
    Това за пръв път го чувам ,според мен тия дупки ги правят за да заровят подмора който е пред кошерите -иначе за друго не се сещам.А под кошерите да се копаят дупки ....а сега де ...нема логика...

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    И аз съм го чел! Мисля, че в книгите на д-р А.Грънчаров. Той препоръчва за по-добра вентилация кошерите да са на около 30 см. от земята, а ако не са повдигнати, под тях да се изкопае дупка със съответната дълбочина.Става въпрос за тези с мрежесто дъно.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    А няма ли да се събира вода и да се давят пчели.Интересна работа,не съм чувал за такова нещо.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Да, имаше нещо такова в Langstroth's hive and the honey bee от L.L. Langstroth, но къде ме връщате 150 години назад.
    Методът се използвал за съхраняване на полодове (ябълки, круши, картофи и тем подобни) през зимата и произхожда от някаква немска провинция. Изкопавала се дупка, застелвала се със слама отдолу, върху нея плодовете се нареждали в пирамидална форма, покривали се със слама и всичко се заривало със финишен слой от пръст (вероятно да предпазва от влага).

    Лангстрот модифицирал този метод да е подходящ за пчели - копае се дупка, поставят се 4 тръби в четирите посоки в дупката и всичко това се покривало с нещо - дъски най вече. Тръбите служели за въздухообмен - да извеждат въздуха от празното пространство под кошерите(дупката) и да го заменят с нов. На самата платформа се нареждали кошерите ( в пирамидална форма естествено, т.е. един върху друг) и се покривали с нещо - шума или нещо подобно (не ми се отваря книгата за да проверявам какво точно беше) и така до пролетта, когато кошерите се "отриват" и се поставят отново на местата си. Може би ще ме попитате, ама те не се ли са се облитали през зимата - НЕ.
    Лангстрот твърди че имало голяма полза от това, но едва ли ще ме видите да копая дупки за тази цел.

    Това е по спомени, може и да има някой и друг допълнителен детайл.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Nic 59
    Guest
    По този начи се съхрянават и рояци когато нямаш в момента къде да ги сложиш.

  7. #7
    Nic 59
    Guest
    Има хора които са превърнали лова на рояци едва ли не в професия. Освен доброто познаване на местата където би отишл рой максимално добре подготвят капаните, слагат парче стара пита вътре но прикрепят и отвън така че слънцето да топи восъка и миризмата да ги привлече. Най много се радват когато някой който практикува подвижно и се развали времето за по дълго, веднага слагат капаните край него.......... и си докарват добри доходи.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    04.06.2011
    Мнения
    35
    Трия поста! Щом е проблем.
    Модератор.: Колега не знам какъв е бил проблема, но бих искал да прочета мнението ти, ако е по темата.
    Jikata-OVECH

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Както обикновено, пуснатата тема отиде в съвсем друга посока. Какво общо имат плодовете, заленчуците,чубрицата, доматите, мравките и др. със зададения от Юри въпрос? А пък за давенето на пчелите и дума не може да става!

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Чувал съм, че се копаят дупки под тръвните, за увеличаване на обема, предполагам. И тези далаци са изрязвали, вместо да давят цялата тръвна заради меда.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •