Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521

    Кухо пило или...

    Здравейте, имах следния случай с една нова майка. Преди малко повече от 2 месеца едно семейство остана без майка. Заложи си маточници, на 4 ден развалих запечатаните и семейството си отгледа майка. Майката се оплоди и започна да снася, при прегледа когато видях първите яйца видях и майката, много хубава едра и си ги оставих на спокойствие. Майката пронесе след 15-20 ден от излюпването. След 2 седмици отворих, ама запечатано пило няма, няма и захранени ларви, а яйца доста. Отново видях майката и след седмица отварям отново и положението същото. Запечатано пило няма... Междувременно семейството се постопи доста и реших да го обединя с друго, но понеже стана много късно го оставих за тази седмица. Отивам в събота сутринта и първо се залавям с него, но с учудване виждам този път рехаво запечатано пило... Реших да убия майката, и понеже имах една в оплодно сандъче, направих нещо като отводка, като стръсках 2 пити пчели от 2 други кошера, запечатана пита с пило и придадох новата майка в клетка.
    Та въпроса ми е дали някой е срещал нещо подобно, защото майката пронесе много късно, а после пчелите не захранваха яйцата, а пък после ги захраниха.... Много странно, до сега не ми се е случвало подобно нещо и ми е чоглаво дето претрепах майката...

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Това не е кухо пило.Просто няма приток на нектар и пчелите които имат инстинкт да не умрат отглад,изхфърлят яйцата.Пробвай да подхраниш семейството.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ам не е баш така, направих и 13 отводки след слънчоглега съм подхранвал и това семейство с отводките... А и приток на нектар има макар и малък. А и как до тази седмица барем една захранена ларва нямаше....

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Може да не е имало летящв пчела или кърмачки.А може и майката да е дефектна .Насекомска и работа.Всичко е възможно.Наблюдаваш и решаваш. На мен ми се еслучвало няколко пъти.Обикновено след подхранване и подсилване ,нещата се нормализират.А можже да нямат прашец. Тогава пчелите също изхвърлят яйцата.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Рако Виж публикацията
    Може да не е имало летящв пчела или кърмачки.А може и майката да е дефектна .Насекомска и работа.Всичко е възможно.Наблюдаваш и решаваш. На мен ми се еслучвало няколко пъти.Обикновено след подхранване и подсилване ,нещата се нормализират.А можже да нямат прашец. Тогава пчелите също изхвърлят яйцата.
    Благодаря за мнението, ама сега ми стана още по-чоглаво...

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Ми тогава сменяваш майката и всичко ще ти се изясни.И аз благодаря...Аз така постьпвам.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Когато не знаете НЕЩО, не правете НИЩО. Просто гледайте и се учете. Тя майката тъй или иначе загива, семейството загива. Вадите пити от други семейства точно в момент когато най им трябват и по този начин разваляте и други кошери, които може и да загинат.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Когато не знаете НЕЩО, не правете НИЩО. Просто гледайте и се учете. Тя майката тъй или иначе загива, семейството загива. Вадите пити от други семейства точно в момент когато най им трябват и по този начин разваляте и други кошери, които може и да загинат.
    Може и да си прав, но още е август месец. Вярно че сега се подготвят зимните пчели, но има още време. Кошера от, който извадих пило е сложен в графата за стимулиращо подхранване и заедно с отводките ще получава два пъти в седмицата сироп за стимулиране.
    В тоя ред на мисли, как някой правят късни августовски отводки, без да вземат пило ли?
    А не съм и съгласен, че по това време не трябва да правя нищо и да гледам как семейатвото загива, при положение че имам запасна майка. Друг е въпроса дали действията ми са правилни...

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Може и да си прав, но още е август месец. Вярно че сега се подготвят зимните пчели, но има още време. Кошера от, който извадих пило е сложен в графата за стимулиращо подхранване и заедно с отводките ще получава два пъти в седмицата сироп за стимулиране.
    В тоя ред на мисли, как някой правят късни августовски отводки, без да вземат пило ли?
    А не съм и съгласен, че по това време не трябва да правя нищо и да гледам как семейатвото загива, при положение че имам запасна майка. Друг е въпроса дали действията ми са правилни...
    Важното е да се знае какво се прави и да е на 100%, че ще се получи. Аз съм правил отводки и септември и без да им слагам пило от други. Майките ми ги подари Матеев. Част от тях са още живи и имат потомство от по 2 отводки. На Янчо са са с по една, но случая при тях е друг. Та мисълта ми е, че като се прави нещо е хубаво да се знаят нещата, а не да се рискува, че този бил правил това или онова.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Може и да си прав, но още е август месец. Вярно че сега се подготвят зимните пчели, но има още време. Кошера от, който извадих пило е сложен в графата за стимулиращо подхранване и заедно с отводките ще получава два пъти в седмицата сироп за стимулиране.
    В тоя ред на мисли, как някой правят късни августовски отводки, без да вземат пило ли?
    А не съм и съгласен, че по това време не трябва да правя нищо и да гледам как семейатвото загива, при положение че имам запасна майка. Друг е въпроса дали действията ми са правилни...
    Градски , тук си 50 на 50 .
    Правят се августовски отводки , а не късни августовски .
    Времето , момче е важно .
    Време , като моментно състояние на климата .

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •