Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 51
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Нещо не те разбрах,може ли по подробно,като за новобранец.

  2. #32
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    В рамките на шегата, ето още едно предимство на мрежестото дъно. По някога си правят сами двумайчин кошер и си карат така ( за трети път ми се случва) Снимката е от днес.
    А защо се получава така? Имаш ли обяснение?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    В рамките на шегата, ето още едно предимство на мрежестото дъно. По някога си правят сами двумайчин кошер и си карат така ( за трети път ми се случва) Снимката е от днес.
    И аз съм виждал такова нещо при мен, но само 1 път. При самосмяна младата майка се е хванала под мрежата и бяха пуснали 2 далака.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.
    Не е ясно точно как си го направил ( снимки ако имаш?). И имаш ли инструменти, някакъв материал? Просто и бързо затваряне/отваряне на дъното може да се направи от три парчета паркет. Две от тях се слагат под страниците на магазина с нутовете един срещу друг. Третата е стопер в предната част. В нутовете може да се вкара плоскост от плексиглас или чекмедже с метален/пластмасов федер. Фазера раздува от влагата и въпреки импреганацията може ваденето да е с теслата. Аз съм с плитки дъна, изцяло на мрежа, но под тях имам чекмеджета също на мрежа ситна. Ако реша да затварям дъно, в чекмеджето слагам парче найлон, което след това просто изхвърлям.

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не съм задавал въпрос, казчвам че при мен семествата с мрежести дъна зимуват много добре и се развивват много силлно пролетта. Пчелите се справят много лесно със студа, но не и с влагата и плесените. Зачитам мнението на другите но преди всичко вярвам на очите си и като съм видял че нещо е така няма как някой да ме убеди в противното. Има вярвания които са останали още от 100тици години а много хора не опитват нищо ново.
    За плесените и влагата си напълно прав, но за студа малко е трудно да се каже. Само пчелите си знаят как е. Дали им е добре или зле.

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не споделям мнението ти за мрежестото дъно. Все пак всички кадърно направени такива дъна имат възможност за затваряне на мрежата и по този начин ти дават възможност да избираш какво дъно да ползваш. Ползите за борбата с акара с неоспорими. Ползите при необходимост от затваряне заради пръскания също. При подвижно е много удобно. Вече и споделих че при силни паши когато е необходимо бързо сгъстяване на нектара и превръщането му в мед при отворено дъно това запечатването става по-бързо. За зимуването на мрежа си има тънкости, но определено помага за не мухлясване на питите. Почти не се нуждаят от почистване. Доволен съм много от мрежестите дъна и не бих ползвал други.

    П.П. имам един кошер на който му се прецака затварянето на дъното. Все се каня да го оправя и като ги отворя и като ги поразместя заради подвижното и го загубвам кой е и така си остава. От три години е така и всяка пролет с изненада намирам едно от най-силните презимували семейства на това дъно. Тази зима ще оставя 10 бр. отворени
    Тези ползи които описваш са си наистина предимство при работата с пчелите. Но все пак за зимуването са изписани доста материали, че пчелите все пак трябва да са в доста закрити от студа пространства в които се създава някакъв микроклимат. Поставени в екстремни условия биха положили усилия да се спасят. И човека би го сторил. Аз бих направил всичко за да оцелея, но защо да си създавам такива условия? Та защо да ги създавам и на пчелите?

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За плесените и влагата си напълно прав, но за студа малко е трудно да се каже. Само пчелите си знаят как е. Дали им е добре или зле.
    Така е, по тази пречина не вярвам на теории а правя опит и гледам резултата. Няколко години се канех да оставя няколко кошера на изцяло мрежа, но не беше страх, миналата зима се престаших и пробвах. Пролета тези кошери на изцяло мрежа бяха по добре от другите. А да допълня че съм и с отворена горна прелка.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    Още малко информация ако желаеш да споделиш.Къде и как са разположени хранителните запаси и ако си наблюдавал къде се формира кълбото и ползваш ли решетки.Предварително благодаря независимо дали ще ми отговориш.
    Хранителните запаси си ги разполагат пчелите, тези който не знаят как умират зимата и въобще не ги жаля, но почти нямам такива. Целия четвърти магазин е мед, а кълбото го правят на втори и трети магазин, първия е празен играе ролята на дълбоко дъно, ако е имало нещо по рамките пчелите си го приместват на горе. Аз държа най малко по 25 кг храна да имам в кошер, ако не съм им го извадил си им остава, но изкарам ли го като тази година храня яко до 15 август да си направят запаси. ХР задължително над четвъртия магазин за да не се качва майката в магазините за мед.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз съм с падащи дъна.От малкия ми опит като пчелар мога да кажа само,че за да ги зазимиш на мрежа само в нашия раьон си е живо самоубийство.
    Случвало се е клинчетата да се разхлабят и дъната в задния край да се свлекат 1см.90% от такива кошери загиват,а тия кото оцелеят ако не ги оправя дъната да не зяпат немогат да се развият и до юни.Това са мои наблюдения за ветрилник в кошера до какво води.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз съм с падащи дъна.От малкия ми опит като пчелар мога да кажа само,че за да ги зазимиш на мрежа само в нашия раьон си е живо самоубийство.
    Случвало се е клинчетата да се разхлабят и дъната в задния край да се свлекат 1см.90% от такива кошери загиват,а тия кото оцелеят ако не ги оправя дъната да не зяпат немогат да се развият и до юни.Това са мои наблюдения за ветрилник в кошера до какво води.
    Имам познат който разсъждаваше по същия начин и имаше голяма зимна смъртност. Вече реши проблема с изцяло мрежесто дъно. Колкото повече ги затоплеше повече умираха. Така е и при човека, как беше "много баби хилаво бебе".

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •