Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 133

Тема: Прелките

  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.
    А таблите (таванките) уж плътни и тях залепят. Представям си какви проблеми имат колегите с порестите кошери. Ама нали са дарени.

  2. #82
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.[/QUOTE]

    И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Kowalski Виж публикацията
    При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.
    И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.[/QUOTE]


    При мен стършелите изобщо не си правят труда да влизат в кошерите. Както си летят, отнасят пчела като бръмбар - сламка. Виж, осите са друга работа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #84
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    И аз имах предвит осите!

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера?
    дезинфекция на въздуха

  6. #86
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
    Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.

  7. #87
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
    Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.
    Тази година са имали задача да се организират като семейство да съберат запаси, а заклейването догодина.

  8. #88
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Като казвате, заклейват заради кражби, защо това е само есента, а кражби има по всяко време?

  9. #89
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
    Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.
    Радо, разбира се че има от гена, дори бих казал че количеството заклейване /защото всички заклейват/ е точно от гена, а не толкова от мястото в което е поставен кошера.
    Имам един кошер дето клее като за 10! Покриха с клей дори и прелетната дъска и то с доста дебел пласт!
    Но пък тази година този кошер се представи много добре.

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като казвате, заклейват заради кражби, защо това е само есента, а кражби има по всяко време?
    Според мен причината не е заради кражбите. Заклеена прелка при мен съм виждал само на старите ДБ-12 и то рядко. Прелката им е около 20мм. висока. Може да е расов белег, защото имам такива, които и вътре здраво заклейват рамките.

 

 
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •