Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 19 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 185
  1. #131
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от georgi_po Виж публикацията
    Здравейте,
    използвам апарат за производство на майки Българско Производство със 32 маточни чашки.

    Поставих апарата във силен кошер, стоя 3 денощия, затворих майката за 48 часа, при прегледа чашките бяха осеменени, освободих майката, и след три дни когато трябваше да пренасям маточните чашки във кошера отглеждач, установих че във апарата няма нито едно останала личинка, каде греша? дайте съвет?
    Не е желателно да държиш толкова време майката, защото през това време ще снесе дооста яйца в семейството за работническо пило и второ дори и да не бяха изчистили яйцата от касетата, те щяха да са разновъзрастови. Желателно е майката да се затвори за един ден макс. 24 часа. Аз работя с апарат на принципа ТНТМ с 25 чашки и от сутринта до вечерта е пълно с яйца и освобождавам майката дори и да има пропуски.
    Изчистили са яйцата вероятно, защото касетата не е била поставена на правилното място - около прясно пило, а е била по-встрани и в такова време ето ти резултат.
    Има доста колеги тук във форума, които ползват или са ползвали точно такава касета и доколкото прочетох от техни постове има посока на слагане спрямо вертикала. Порови се из темите касаещи майко производство и предполагам ще намериш отговор на въпросите, които задаваш.

  2. #132
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Каква е разликата между апарата йентер и никот?Кой е за предпочитане?

  3. #133
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    Каква е разликата между апарата йентер и никот?Кой е за предпочитане?
    Сложността и броя на компонентите. Никот (френския) е много по-добре направен (и като качество на материала и като изпълнение)
    от Йентера.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #134
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Никот(френския)от къде може да се закупи?

  5. #135
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nic Виж публикацията
    Никот(френския)от къде може да се закупи?
    Пише го в темата, но никой не си прави труда да я прочете цялата......

    За да не ме обяват за лош, ще публикувам линка сигурно за 10-ти път:
    http://pchelar.com/node/329

    Въпреки че на сайта това не е изрично обявено, това което предлагат на този линк е оригинален френски апарат на Никот. За да има пълна комплектация за произвеждане на майки, освен апарата трябва да се купят и още принадлежности, но много ви моля - прочетете темата, защото ми писна да пиша едно и също по няколко пъти.

    Иначе апарата е хубав - лично съм го пробвал (в 5-6 екземпляра) и съм произвел стотици майки с него. Ако желаният от вас капацитет е под 200-300 майки на сезон, този апарат е най-доброто, което можете да си купите. Но не забравяйте - апарата ще ви помогне само за производството на маточници и нищо повече. За производството на качествени оплодени майки си има още много тънкости, които не му е мястото да ги обсъждаме в тази тема.

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Да поизтупам малко темата от праха.

    Онзи ден в Плевен си купих Никот от колегата Tarty. И докато си приказвахме, още докато въртях касетата в ръцете си, нещо ми направи впечатление. Става дума за тази част, оградена с червено на снимката:


    IMG_20180209_155256.jpg


    Прибрах се, прочетох пак цялата тема, изгледах една камара клипове, но не намерих това, което търсих. А то е потвърждение на идеята, дошла ми още в Плевен.
    Ако затворя майката в тази клетка, затапена с твърда храна, намажа касетата с мед и поставя питата в кошера, какво би се получило?
    1. Майката ще е ограничена да снася определено време (колко ще е то мога да установя само експериментално).
    2. Когато пчелите я освободят, тя ще е напращяла и ще осемени касетата по-бързо и с по-големи яйца (така съм чувал).
    3. Съответно би трябвало да получа по-качествени маточници и майки, при равни други условия.


    Та въпросът ми е към хората с опит в работата с Никот:
    Бъркам ли някъде в разсъжденията си? А някой не е ли пробвал подобен начин на работа?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #137
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    ЧРД,задушница,пчеларски празник,а ти си тръгнал майки да правиш.Наздраве!

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Ачо , днес всеки почете мъртвите .
    Така , че Гошо , може да пише за производство на пчелни майки .

  9. #139
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Това, което знам аз за ограничаването на майката, за да има резултат от него и яйцата да са наистина по-едри в необходимо да се принуди да снася по-малко поне 10 дни преди това. Другото, което си мисля е ако се затвори в клетка, където ще е в частична изолация от обкръжаващата я свита, дали ще получава пълноценното количество храна, което й е необходимо?

  10. #140
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Другото, което си мисля е ако се затвори в клетка, където ще е в частична изолация от обкръжаващата я свита, дали ще получава пълноценното количество храна, което й е необходимо?
    Да,ще получава.Независимо,че 80% от свитата остава извън клетката,майката получава на 100% това което и е необходимо и започва да ръси яйца в клетката.
    Остава да обвиеш клетката с тиксо за да нямат достъп до нея външните.Но тогава ще се получи недостиг на кислород във клетката и ще припаткат.
    Щом искаш'' едри'' яйца затвори я в един шестак или осмак само на пълни пити/от дъска до дъска/ с мед и след това и гледай сеира.Що да мъчиш добичето в клетка,малко манджа,да я лишаваш от слугинчета и т.н.Мисля,че е по ''хуманно''.

 

 
Страница 14 от 19 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •