Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2017
    Мнения
    5

    Рояк без майка???

    Здравейте колеги! Нов съм във форума и в отглеждането на пчели, и вече си имам проблем!! На 29-ти май си хванах рояк, който се беше захванал на един орех в полето! С помоща на един кашон ,ролка с тиксо и лозарска ножица успях да го сваля и го закарах на село. Претеглих го (890 грама) и го настаних в кошер на 4 рамки само с основи. Слагам му захарен сироп 1:1 по 200 мл. през ден. Вчера 10. 06 отворих кошера за проверка и видях че основите са изградени на 50% имат прашец и нектар но нямат пило!! Майка не видях!! Въпросите са ми :
    1) Възможно ли е да няма майка?
    2) Можели още да е рано за снасяне?
    Благодаря!!!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Ако е бил втори рой и се е загубила при брачен полет може и да няма майка. При хубаво време трябва да е пронесла. Ако са били дъждове и лошо време може и да се позабави. Аз бих взел пита с яица и прясно пило и бих я сложил. Щом градят е добре.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако по рамките има изградени маточници,значи роя е без майка

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2017
    Мнения
    5
    Няма маточници! Питите са равни, частично са запълнени с прашец и нектар . Рояка си работи нормално (според мен),само дето няма снесени яйца. Ще изчакам още няколко дни и ако няма пило !!!???
    Този пост е редактиран от bojkodim75; 11.06.2017 в 11:31. Причина: Правописна грешка

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щом няма маточници ще дочакаш яйцата.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Хубаво би било, ако при заселване на рояка в кошера да си сложил две рамки с открито пило и сироп. Това би ти гарантирало, че рояка е твой. На няколко пъти съм ставал свидетел на това как хванати рояци и настанени в кошери след седмица да са напуснали същите. Въпросните рамки с открито пило сега биха ти отговорили и на въпроса дали има майка или не. Според мен би трябвало да има и то вероятно повече от една, но неоплодени - втори, трети рой. В близките три-четири дни би следвало да пронесе. Постави една пита с открито пило - т.нар. контролна. Тя ще ти покаже със сигурност какво е положението.
    ПС Иначе има и други косвени признаци по които може да съдиш за това дали имаш или не майка...
    Keep Walking...

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2017
    Мнения
    5
    Благодаря!
    А възможноли е втори или трети рояк да е с тегло 890 грама (8-9000 броя) пчели?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Първаците са от 1,5кг нагоре.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    А възможно ли е рояка да се раздели на 5 малки рояка?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от bojkodim75 Виж публикацията
    Благодаря!
    А възможноли е втори или трети рояк да е с тегло 890 грама (8-9000 броя) пчели?


    Може да е и първак.При мен един двумайчин се рои от миналата седмица.Първака малък 4 рамки.Вторака пак малък 4 рамки.Третият и четвъртия от 8-10 рамки.Според мен големината на роя не се определя от последователноста на излизане на роевете.Макар ,че в повечето случаи първака е голям.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •