Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 127 ПърваПърва ... 2129303132334181 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 1262
  1. #301
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    http://dnes.dir.bg/news/lavandula-do...-17055874?nt=4
    Тук се казва, че се бере на цвят. Имам приятел който ходи да опрашва лавандула и явно там им трябва семена. Аз до сега не съм ходил на лавандула, но си мисля че е добре да имаме повечко блокове с цъфтяща растителност.
    Размисли и в още една посока. Французите си купуват евтино готово масло от тук и нямат изгода да го произвеждат. Нещо такова с случва във Франция и с меда. Ниските световни цени отказват френските пчелари. Искрено се надявам първо там да "цъфне" проблема и те като сериозна сила в европейския съюз да вземат мерки и защитят европейското производство на мед та и ние да намажем от това.
    За голяма радост Европейците и в частност Французите не разсъждават, като нас - първично и елементарно.

    1 килограм "чилийски" мед (мед произведен извън пределите на Франция) в магазинната мрежа се продава за около 5 E, а мед произведен във Франция се продава за около 12 Е. Познайте кой мед се продава повече. Същото се отнася и за виното, и за сирената, и за всичко произведено извън пределите на страната. Французите, както повечето европейци си обичат родината (за разлика от нас) и правят всичко възможно за да защитят родното производство.
    Само за информация - преди няколко години изкупната цена на мед произведен във Франция беше 5 Е. Къде сме ние и къде са те.

    Нещо повече - държавата с най-голямо разнообразие на билки и растителни видове в Европа не би си позволило лукса да занемари пчеларския сектор, защо ли!? "Амсалаци". Нещата в икономиката и аграрния бизнес са навързани и би било прекалено скъпо удоволствие да си позволят прекъсване на веригата. При нас, всички усилено се борим това прекъсване да стане факт.

  2. #302

  3. #303
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    За голяма радост Европейците и в частност Французите не разсъждават, като нас - първично и елементарно.
    Точно французите са едни от подстрекателите на това да се въведат изследвания в целия ЕС за наличие на ГМО прашец в меда ( тяхната си държавица не им стига).
    Целия проблем идва от анти-ГМО агендата. Това е момента всички пчелари да се замислят следващия път когато излизат по митинги да скандират " НЕ НА ГМО!!" и "ИСКАМЕ СТРОГИ РЕГУЛАЦИИ".
    За да бъдат допуснати за консумация, ГМО културите трябва да получат разрешение, което да гарантира тяхната безопасност. КАКВО ПРАВИМ обаче, ако пчелите са събирали мед (и прашец) от ГМО култури , които са получили удобрение за употребата им за фураж на животни, биогорива и т.н(или пък от експериментални полета), но не и за консумация от хора !!!!???? КАКВО ПРАВИМ с тоя мед??? Годен ли е за консумация?? Някой ще ни компенсира ли за това че не може да бъде изкупен????

    Както и да е, повечето от вас предполагам са запознати с детайлите по делото "БАБЛОК" (или пък може би не са). Няма да ги обсъждам тук.

    С настоящата директива на ЕС за меда, прашеца е неразделима съставна част от меда (constituent), а не добавка (ingridient) и като такава количества до 0,9% ( рядко в меда може да има дори 0,5% съдържание на прашец) от общото тегло не се етикират, дори и да съдържат ГМО. А това създава проблеми.... По-горе описаните проблеми. (т.е. прашеца не може да бъде считан като "замърсител" и по този начин нямаш право на компенсации)

    Затова част от пчеларите се опитаха да променят въпросната директива за меда. Със всеки следващ път стават все по-умни и се учат от грешките си. Този път замалко да успеят. Естествено пчеларството няма да загине от това.... просто ще стане по-крупно.

    Всичките тия глупости (които пчеларите сами са си натресли, избирайки си погрешните "приятели") идват на фона на това че "един европеец на година средно поема повече ГМО полени от въздуха, отколкото въобще би могъл да поеме чрез меда за същия период от време!"


    Пък относно неоникотиноидите - досега някой да знае за изследване, което е доказало наличие на неоникотиноиди в меда???? Аз не знам за такова. Съвременната апаратура може да засече стойности от порядъка на 1 част на 10 млн. Само за сведение - стойностите за антибиотици в меда на пчелар, който НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ не е използвал такива са в границите на 5-10 части на 10 хил.


    Аз определено не съм съгласен със позициите на г-н Цонев, но когато не се дискутира и обществото е неинформирано, лесно може да бъде привлечено на погрешната страна:

    http://www.pozicia.eu/%D0%B2%D0%B8%D...-%D1%83%D0%B1/


    Така че следващия път когато някой се опита да ви събуди от летаргичния сън, в който се намирате, с репликите "СЪБУДИ СЕ, легнал си на релсите, а идва влак!!", моля не отвръщайте със "Остави ме на мира бе ТЪПАК! Пречиш ми да спя. Какво си се развикал!". Този път влака успя да спре, но той още е там и няма да ви чака вечно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #304

  5. #305
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    http://www.vesti.bg/tehnologii/nauka...helite-6017686
    Нужно е също така насекомите да не бъдат смущавани в периодите, когато гнездят или зимуват.
    Интересно според британското правителство кога гнездят пчелите, че да знаем кога да не ги смущаваме?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #306
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Лъч надежда....http://darikfinance.bg/novini/108655...F1%E8%E4%E8%E8

    Не,че съм легнал на тази кълка де.

  7. #307
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Лъч надежда....http://darikfinance.bg/novini/108655...F1%E8%E4%E8%E8

    Не,че съм легнал на тази кълка де.
    То, това не е никаква новина, отдавна се обсъжда. 300 хиляди евра субсидия - в декари е към 17-18 хиляди, тъй че няма да е голяма бройката на засегнатите. Пък и в България живеем все пак, ако ние не му намерим колая как да го заобиколим това нещо, то кой би успял?!? Ще си разделят стопанствата на части - на жената, на децата, на родата... пък и с това приспадане на данаци, осигуровки и заплати - може да се окаже в крайна сметка, зе засегнати няма, или са един-двама-трима...
    По-интересното нещо е това, че остават 1250-те евра за дребните земеделци, въпреки че от асоциацията на зърнопроизводителите се съгласи на този таван от €300хиляди, за да притисне МЗХ да се откаже от плащанията на дребните ЗП, защото това на практика ще им разкъса и надребни парцелите, съответно ще им повиши разходите, и го бяха обявили за "евтина предизборна пропаганда".

  8. #308
    Потребител
    Регистриран
    03.11.2013
    Мнения
    73
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Направо нямам думи ...... Малко от малко да мислят преди да говорят глупости по вестниците колкото е свито вътрешното потребление и всячески да убеждаваме хората в качеството на нашия труд. Изведнъж изкача някой и се из....ра на метеното
    Японците казват: ”Ако вярвате на всичко, което четете, по-добре недейтечете”.Някой сети ли се да ме попита „Вярно ли е това, което пише във вестника ити ли го каза?”. Ако ме бяхте попитали, щяхте да разберете, че истината есъвсем друга. Но къде по-лесно е някой да бъде омаскарен, па макар инезаслужено. Сега изпитвам на гърба си крилатата фраза: „Веднъж да кажат, чесестра ти е бременна, пък ти после доказвай, че нямаш сестра”. За Ваше сведение, на 25.07.2014г. азизпратих опровержение до вестник „Репортер” с копие до „Пчеларски вестник” и до„Пчела и кошер”. Нито заглавието на статията, нито нескопосаните изречения внея са мои. Това са си измислици на репортерката, която неграмотно предадемоите думи, а те нямат почти нищо общо с написаното.

  9. #309
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Ilia Tsonev Виж публикацията
    .

    Не дей да се косиш, нищо не е станало.
    Репортерите съвсем нарочно си пишат свободни интерпретации, след това и редактора като добави нещо от себе си ( без да е погледнал първоизточника).... става като във филма "Кит". Трябва да си напълно наясно когато даваш интервю че думите понякога могат да бъдат изопачени на 99% - или трябва много внимателно да си подбираш думите, така че да си сугурен че и най-големия идиот ( в случая интервюиращия) би разбрал думите ти в смисъла,който ти си им вложил, при положение че той ти даде гаранция да не си прави свободни съчинения, или въобще да не се съгласяваш на интервюта водени на ръчно записани записки.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #310
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няколко пъти съм давал интервюта по телефона и после всеки път когато прочета "какво съм казал", потъвам в земята от срам или пък падам под масата от смях. Оттогава вече ако поискат нещо, пиша го във файл и го пращам по мейла. Така е по-сигурно, въпреки че и тука отново се получават недомислици, когато започнат да вадят изречения от контекста.

    Иначе нали знаете, че за един журналист компютър, компот, киловатчас и кисела краставичка е ЕДНО И СЪЩО. Важното е сензация да става, другото са подробности ..........

    Ха-ха.... в една статия мощноста на слънчевите централи я мереха в киловат-пиксели......

 

 
Страница 31 от 127 ПърваПърва ... 2129303132334181 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •