Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 78 от 127 ПърваПърва ... 2868767778798088 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 771 до 780 от общо 1262
  1. #771
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Не мога да кажа не третирайте след като не мога да дам алтернатива. Всеки третира. Но идва етап в който започва да се плаща за начина по който се справяме с акара. Това не го твърдя аз лично.
    10 години и повече се третира с химикали в кошера а рамки не се подменят. Най-малкото е да се смененят основно рамките на всеки 4-5 години и то с чист восък.
    Кошера е не само дом на пчелата, но и неин хладилник.
    Какво ще кажете като напълните хладилника да дойда да напръскам с малко амитраз, кумафос, оксалова, че и за капак да го осмърдя с тимол?

    Решението за мен е пълна подмяна на рамките с нови и максимално използване на механични начини за борба с акара. Минимум химия съпроводена с добро подхранване след третирането.

    П.С. Тест за ферментиране на пчелен прашец в перга. При добавяне на 9 капки мравчена киселина прашеца не ферментира в перга. При добавяне на 5 капки ферментира частично. В опаковка Mite Away II - се съдържа стократно повече мр. киселина.
    Любопитен факт при синдрома на празния кошер е че опразнения кошер не се напада от пчели и восъчен молец, защо ли.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      325
Размер:	30.0 KB
ID:	3471
    Винаги може по-добре.

  2. #772
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Рамките максимум 5-6 години, основите максимум 3 години.
    Толкова много проблеми отпадат само с тази практика.
    А ако и восъка е чист, а не батака дето го правят на основи...ехеее
    Но аз съм тъп и к'во ли разбирам...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #773
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да точно така ,дописвайте си по три пъти постовете ,пропускайте въпросите ,слагайте си пръсчета ,то все някой нещо ще разбере.Ето аз разбрах, че при мен няма синдром на празния кошер ,щом пчелите ми налитат да крадът избягалите семейства.

  4. #774
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Със сигурност и аз съм много тъп, щом като се пробвам с Японска тръвна, в която няма рамки и восъчни основи направени от восък пълен с пестициди.
    Японската тръвна е жива /да чукам на дърво/, без да е подхранвана, никакви лекарства не са давани, никакви прегледи. Няма вароатоза, засега. Малък подмор, и жужат като здрави. Облитали са се.
    Нарочно съм я направил така, че да не може да се подхранва. В противен случай, нямаше да се сдържа и щях да й "помагам".
    Трябва да се открие нова тема "пчеларска психика при подпомагането на пчелите".
    Поздрави и успех на всички през новата година.

  5. #775
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега ,сигурно проблема е в мен ,но дори и когато пишеш на български ,трудно те разбирам.Не е ли време да дадеш някои практически насоки за това АДАПТИРАНЕ.Откакто съм регистриран се пъна ,но без успех.Като нов сигурно съм проуснал някои теми.Моля дай някой линк.
    Споко, проблема не е в теб, по принцип си имам проблем с комуникацията на български.

    Ето това е крайъгълният камък и първата от едни има няма 18 статии, в които Ранди Оливър обяснява мистерията CCD:
    http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-1/

    Въпроса е доста комплексен и всяка статия засяга само едно парченце от общия пъзел.
    Общо взето всичките проблеми могат да се сведат до следните четири "конника на Апокалипсиса"
    1)Нутришън
    2)Патогени
    3)Токсини
    4)Измръзване

    Ако на времето пчелаството е можело да се оприличи като управляване на каруца, където са били достатъчни само две юзди ( третиране за вароа и подхранване), то към днешна дата е по-скоро като управляване на самолет ( макар и доста по-елементарно) - със множество лампички, бутончета и лостове в кокпита.

    Схващането че е като се ивършат някакви действия за справянето с определен патоген ( да речем вароа и/или нозема) и проблема е вече решен, е напълно погрешно. Всичко е много по-комплексно, защото "четирите Конника" са взаимосвързани един със друг и проявават синергизъм. Напр. - начина по който високите нива патогени/токсини (или липсата на мед) в кошера водят до бум на вароа. И понеже е практически невъзможно пчеларя да се бори със всеки един патоген поотделно, заради огромния им брой (дори и да имаше медикамент за всеки от тях), единственият начин за постигане на здрави пчели е да се мине през задната врата.

    И понеже за достигането на всяка цел може да се стигне по различни маршрути ( разбирайте го като натискане бутони в различни последователности и дърпане на различни лостове) човек трябва да знае първо къде отива за да стигне там къдто иска. В тази връзка, всеки който не иска да разчита на случайността за прехраната си, трябва задължително да се запознае с:
    -Имунните системи на пчелите
    -Вируси - устройство, механизъм на действие и еволюция.
    - Синергизми между патогени-патогени, токсини-токсини и токсини-патогени.


    И всеки който би се оправдал, че това го няма преведено и публикувано в българските пчеларски вестници или не се споменава в лекции на компетентните органи.... проблема не е мой и нямам никаква вина за това.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #776
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Любопитен факт при синдрома на празния кошер е че опразнения кошер не се напада от пчели и восъчен молец, защо ли.
    Иридисцентен вирус би обяснил напълно този феномен (или поне по отношение на восъчния молец). А за да не е атрактивен меда за пчелите крадци е нужно и нещо друго.
    Високите нива от остатъци от пестициди са неправдоподобно обяснение, тъй като в рамките на даден пчелин се приемат за константа
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #777
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    То, не е просто лошо - а, е направо някаква огромна трагедия...

    https://m.youtube.com/watch?v=VrZe9Db6_nI

    https://m.youtube.com/watch?v=GwpKui81WAw

    https://m.youtube.com/watch?v=FUeoS8tPWG8

  8. #778
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски

  9. #779
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    То, не е просто лошо - а, е направо някаква огромна трагедия...

    https://m.youtube.com/watch?v=VrZe9Db6_nI

    https://m.youtube.com/watch?v=GwpKui81WAw

    https://m.youtube.com/watch?v=FUeoS8tPWG8
    Това е някакъв ужас.

  10. #780
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това наистина е ужас, и все още не е свършил ......

    Ще настъпи пролет, оцелелите заразени семейства ще литнат и ще продължат да заразяват други незаразени пчелини. И понеже болеста не се проявява през лятото, следващата зима отново ще броим жертви, но в много по-обширни региони на страната .....

    Говорим за ЕПИДЕМИЯ, която бързо се разпространява. Ако за една година е обхванала регион от 60-70 километра, следващата година ще отхапе още толкова, а това вече е ПОЛОВИН БЪЛГАРИЯ. В такива случаи наистина държавата трябва СПЕШНО ДА СЕ НАМЕСИ и да предприеме мерки, с които ДА ОГРАНИЧИ РАЗРАСТВАНЕТО НА ЕПИДЕМИЯТА. И след това да даде помощи на всички пострадали.

 

 
Страница 78 от 127 ПърваПърва ... 2868767778798088 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •