Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 127 ПърваПърва ... 1220212223243272122 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 1262
  1. #211
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Bee Varna Виж публикацията
    Ирина, аз съм зам областен на областно дружество "Нектар" Варна. Тел ми 0878470779. Ще бъда на Плевен на 6, 7, 8 моля ако идвате на Плевен ми сеобадете. За да не се получи същата картинката и тази година.
    А, така вече излиза написаното...

  2. #212
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес се видях , с колега пчелар който има 250 кошера.
    Каза ми, че е ходил в Сърбия, да прави някакви проекти с пчелари и там са му казали, че в ЕС са приели някакъв закон, че меда който е произведен от ГМО култури (рапица слънчоглед) ще се води ГМО мед защото в културите има заложен ГМО елемент и цената ще му е на половина на останалия.
    Знаете ли нещо по въпроса?
    Ако вярно стане това, в районите в който има земеделие като моя няма за какво да гледаш кошери, то на 4.50 е ниска цена а какво остава на половина.

  3. #213
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Е как ще се докаже тоя мед от какъв слънчоглед или рапица е? Отделно от това в България е забранено да се сеят ГМО култури. Поне на хартия е така, но официално няма такива насаждения.

  4. #214
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При изследванията на меда предполагам.
    Не съм запознат, видяхме се днес за малко и това ми каза.

  5. #215
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Отделно от това в България е забранено да се сеят ГМО култури. Поне на хартия е така, но официално няма такива насаждения.
    Мисля че Апитрейд ЕООД споменава бегло за наличието на ГМО в пробите с мед.
    " Съвсем настрана оставям обширната тема за различните замърсители, които откриваме, като антибиотици, фалшификации, остатъци от препарати (не включвам пестициди и ГМО, където пчеларят няма вина)." http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1388&page=5

  6. #216
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес се видях , с колега пчелар който има 250 кошера.
    Каза ми, че е ходил в Сърбия, да прави някакви проекти с пчелари и там са му казали, че в ЕС са приели някакъв закон, че меда който е произведен от ГМО култури (рапица слънчоглед) ще се води ГМО мед защото в културите има заложен ГМО елемент и цената ще му е на половина на останалия.
    Знаете ли нещо по въпроса?
    Ако вярно стане това, в районите в който има земеделие като моя няма за какво да гледаш кошери, то на 4.50 е ниска цена а какво остава на половина.
    Предполагам става въпрос за промяната на директивата за меда, която беше на път да се случи. Заради други наредби на ЕС за ГМО културите ( следващия път когато група хора подстрекават анти-ГМО искания, добре си помислете дали те са всъщост ваши приятели), пчеларя е поставен между "чука и наковалнята" и промяната в директивата беше жалък опит да се излезе от "неловката" ситуация ( на практика пчеларите щяха да отидат "от трън"... та на един голям чеп).

    В настоящата директива поленът (който се е намира във меда) е част от меда. Промяната която беше поискана - поленът да бъде етикиран като добавка към меда, а не част от него (няма да ви занимавам със доводите).

    В края на Ноември м.г. новата директива беше гласувана и приета на първо четене с голямо мнозинство( за да бъде приета окончателно трябваше да бъде гласувана и приета още два пъти - на 14 Януари и някъде през Юни). За наше (мнозинството от пчеларите) щастие на гласуването на 14/15 Януари промените бяха отхвърлени.

    При настоящото положение, наличието на ГМО полен във меда трябва да се етикира само ако надвишава 0.9% от общото количество ( общото количество полен във меда рядко достига до 0,5%, дори и при технология на екстракция от питите, допринасясяща замърсяването на меда с прашец). Така ние си спестяваме разходите за изследване за наличие на ГМО (при покупка на меда от изкупуваща фирма), които никак не са евтини, и при положение че бъде открит - да бъде изкупуван на по-ниска цена. Спестяваме си и необходимостта на пазара да се продава само ултрафилтриран мед ( инсталациите са скъпи и само най-големите преработвателни фирми биха могли да си ги позволят), от което всички български фирми щяха да бъдат аут, както и сергиите по пазарите и магазинчетата предлагащи мед директно от производителя.

    Негативите са единствено за тези, които имат нещастието да са в близост до опитни полета със (сортове) ГМО култури, които макар и да имат разрешение да бъдат влагани във фуражи (за животни),(все още) не са (били) одобрени за консумация от хора. Като по този начин правейки меда негоден за продажба, а въпросния пчелар в същото време няма право на компенсации.




    BeeVarna, забравих да уточня -

    Какво те кара да мислиш че Мишо Михайлов е нещо по-различно от дясна ръка на Ганчо Ганев?
    Този пост е редактиран от scutellator; 04.02.2014 в 20:28.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #217
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Дано бъда лош пророк,но регулациите са с тенденция към увеличаване.Някой може ли да посочи дерегулация откакто сме в Европа?Горе долу работата ще е като шистовия газ,докато не си платиха на подходящите хора,европата беше против,сега хич не е против вече. Нещата са - за една бълха,горят юргана.Като не искат мед от ГМО,защо допускат ГМО?Чии интереси се обслужват в момента-на корпорациите бълващи ГМО или на пчеларите?Поредния пример за това кой командва парада.Да, още не са одобрили предложението,но въпроса не е дали,а кога?Както писах в друг коментар, от а-б до ю-я ще въведат непосилни условия за пчеларите.На тях не им пука за пчелите.Ще измислят самоопрашващи се ГМО сортове и ще кажат че са решили проблема с пчелите...

  8. #218
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Дори и да допуснем че ГМО растенията бяха вредни за консумация от хората, то какво пречи те да бъдат използвани за производството на биогорива, например. Светът не е черно-бял. Нарастват нуждите от горива различни от изкопаемите (които не са неизчерпаеми, да не кажа на привършване) и всяка възможност за подобряване на производството им е добре дошла. Обработваемите площи също не са неограничени и в един момент ще трябва да бъде направен избора дали да се произвежда храна или гориво за колата (или какъвто и да е друг там ресурс).

    Ако искат да оцелеят, българските пчелари трябва да проумеят че трябва много бързо да започнат да трупат големи финансови средства. В съвременния свят пчеларството е бизнес, инвентара необходим за извършването на дейност от един средностатистически професинален пчелар достига до няколко милиона евро. Настоящето просто няма място за "гаражни" професионални пчелари.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #219
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тоест богатите ще решават всичко,а бедните(мнозинството) ще чакат в кошарката за поредното стригане.Защо се заблуждавате че ГМО добивите са по-големи от нормалните сортове.Защо си мислите че трябва да се "сипва" нещо в колата за да върви.Технологиите са много по-напред,само че няма още интерес да бъдат разкрити.Първо трябва мнозинството да се ограничи максимално в своите придобивки,разбира се в полза на планетата, и като станат голи като пушки,ще изкарат технологиите,само че бедното вече мнозинство няма да може да си ги позволи.Те ще са само за "професионалистите"...

  10. #220
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Моите уважения колега Скутелатор,но аз искам да изхранвам семейството си с пчеларство.Казвам "изхранвам",а не нещо друго.Всеки се простира според нуждите си-някой иска да има джип,друг млада любовница и т.н.,аз искам да изхранвам.Точно такива хора обаче не са удобни на "системата",защото биха били донякъде независими и свободни.Системата иска бедни и зависими "единици" и поради тази причина се увеличават регулациите във всеки бранш.Истината е че богатите "професионалисти" ще бъдат удовлетворени от такива регулации(не визирам никой).Като се отръска клона от малките маймунки,ще има повече лапане за големите,които са успели да останат на него.Само че забравяте че накрая трябва да остане 1 голяма маймуна...По-лесно се контролира от две или повече.Ще ви дам пример-кафе автоматите.Аз имам няколко.Какво постигнаха с въвеждането на касовите апарати - реално с един куршум 3 заека.Първо напълниха гушките на фирмите за касови апарати(които между другото бяха осъдени за картел,но лайното не се размириса защото си платиха) които се отчетоха на дупетатите за промените.Второ - одрусаха клона от малките маймуни и на тяхно място се настаниха големите маймуни.На трето място и най-незначителен ефект е че изсветлиха малко обороти.Във връзка с кафе автоматите искам да споделя нещо което отдавна ми се върти като въпрос.Както много от вас са забелязали,чашите вече са картонени.Пластмасови се ползват по-малко.От разговори с БАБХ,разбрах че в някои страни от Европа се обсъжда забраната на пластмасови чаши поради токсични вещества.Чашите са PS (06)Между другото в повечето европейски държави,храните са или в PP или в PE.Този материал не се ли ползва в пчеларството?Знам че много колеги ще скочат,но ме разберете правилно-аз не съм против вас,аз съм против тези които отнемат възможността на хората да изхранват семействата си по начин който на ТЯХ ИМ ХАРЕСВА,а не като роби на системата.

 

 
Страница 22 от 127 ПърваПърва ... 1220212223243272122 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •