Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 127 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 1262
  1. #171
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    http://video.foxnews.com/v/2803979830001/

    Вече системата е напълно функционална и се използва. Подготовката е отнела само 10 години. Добра работа Джери!
    Моля те, обясни с няколко думи каква е същността на системата и какво прави. Иначе много хора няма да разберат за какво иде реч. По военно образование съм сапьор и знам що за гадост са противопехотните мини.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #172
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    Някой чувал ли е че, от 01.11.2013 г. за да участваме по разните програми трябва да имаме сключен договор с ветеринарен лекар за обслужване на пчелина, в който договор минималната такса за месец е 15.00 лв. или 180.00 лв за година? Информацията ми е че, това им е сведено на съвещания в областните дирекции вчера или оня ден.
    Днес ходих при участъковият ветеринар, тъй де от БАБХ ме изпратиха при него, т.е. върнаха ме, аз отидох да регистририм нов животновъден обект(пчелин) и ми казаха, че от 1 ноември имат ново изискване за регистриране на нови пчелини да имаш сключен договор с ветиринарен лекар за обслужване на пчелина. Тъй и тъй отидох при ветиринаря и сключихме договори, за всеки пчелин отделен договор - такса: 0,20лв. на пчелно семейство на месец(или 1,20лв. на година). Без въпросният договор ветиринаря нямял право да ми завери Ветиринарно-медицинският дневник на пчелина за сезонният(есенният) преглед(дето го удължиха до 15/Ноември). За участие в пчеларската програма трябва да е заверен ВМДП за прегледа, иначе дали договорът е задължително условие при допустимостта, трябва да се пита РА(разплащателна агенция), но щом РА е замесена нищо чудно да го изискват...?!?
    Като система за котрол на броя на пчелните семейства са го измислили добре до някъде, стига да не се упорочи - типично по български. На база на въпросните договори и броя пчелни семейства в тях, ветиринаря кандидатства пред РА за подпомагане на стойност 1лв. на пчелно семейство - бройт на пчелните семейства го взимат от дневника и от ВетИС. РА могат да проверяват ветеринарните лекари обикаляйки по пчелините и ако се установят несъответствия в бройката - санкционират ветиринаря(това го има в договора), т.е. вменяват им на докторите падарски функции, едва ли не да обикалят и те по пчелините и да следят за бройката - един вид могат да са ни нещо като охрана(в кръга на шегата).

  3. #173
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    При сключване на договор за обслужване на пчелин един ветеринар иска по 15.00 лв. на месец за пчелин, друг казва че договора е фиктивен и не иска символичната сума вписана в него, трети иска по 0.20 лв. на семейство на месец. Някои има ли информация какво точно трябва да плащаме на ветеринарните при сключване на тези договори защото е ясно че ще трябва да ги сключваме. Друг е въпроса какви прегледи извършват. Някои от тях не са отваряли кошер от студентските си години, други са алергични и не доближават кошерите. Излиза, че за контрола над заболяванията, който самите ние си извършваме /или познати опитни пчелари/ трябва да плащаме на други, които в отделни случаи не знаят даже къде се намират пчелините ни.

  4. #174
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Дали ще искат договор от РА не знам ама без заверен дневник от ветеринарния лекар не можеш да участваш. Следователно и договорите са задължителни и трябва да го имаш.

  5. #175
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    На мен ветиринарят ми обясни, че въпросните цени от 0,20лв. на месец на пчелно семейство са им "спуснати отгоре"(само не разбрах дали от РА или от БАБХ) и принципно недоволстваше че някой друг му ги бил определил тея цени, а не на пазарен принцип. То и за пътните листи неможах да им хвана точната методология на определяне на цените. От един и същ ветиринар взимам ВМС на няколко пъти за една и съща бройка и цените винаги са били различни(но докато са в рамките на нормалното не се и натискам да му хвана методологията щото колеги ми се оплакваха че техните участъкови им искали по левче на майка за ВМС-пътен лист).

  6. #176
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    За ветеринарните листи таксата е 40лв до 20 семейства и 50 над 20 плюс някакви стотинки на кошер за хартийката. Това лято платих по 44 лв за 20 семейства.

  7. #177
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Май ще им субсидии.
    http://farmer.bg/33406-Mariya-Gabrie...8918#f30ee4be8

  8. #178
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    На това твоето в "наше село" му викат " кьорсум табелата"... Не си написал от кой град си, за да ти препоръчам някоя добра местна оптика.

    "/21.03.2013 г./ 971 | 2
    Мария Габриел: Успяхме да договорим директни плащания на пчелно семейство"

    Колега, тая "новина" е от преди повече от 7(седем) месеца и половина(/21.03.2013 г./ - това е дата и означава "двадесет и първи март двехиляди и тринадесета година" - в периода на тазгодишното Добричкото пчеларско изложение) и ако не ти е известно някъде в периода юни/юли на "тристранката" - Европейският парламент, Съвета на министрите и Европейската комисия, ние пчеларите бяхме жестоко порязани за срок от минимум 7(седем) години по въпроса със директното плащане на пчелно семейство. Така че за сега субсидии няма да има...

  9. #179
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По-скоро субсидии вече няма да има. Тенденцията е постепенно субсидиите да бъдат спрени след 20-та година.

  10. #180
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    По-скоро субсидии вече няма да има. Тенденцията е постепенно субсидиите да бъдат спрени след 20-та година.
    Колкото по-скоро, толкова по-добре.

 

 
Страница 18 от 127 ПърваПърва ... 816171819202868118 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •