Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Миналата година имах една келява майка и реших да я сменям.Направих точно така и добавих пита с яйца и открито пило.Както писа колегата създадоха си матоници но преди да излезе новата майка старата ги прегриза.След като се ядосах и смачках главата и я пуснах в кошера след няколко часа добавих пак рамка но тоя път+една с излюпващо се.Сега кошера е на 5 рамки с пило на Бояна.Може и да не съм прав в твърдението си но може и да ме поправите по знаещите.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Колегите са ти казали какво е решението, нова майка. Аз на твое място бих унищожил този агресивен ген. Да ме бият на 50 метра, да ги чакам в колата, да пищят жената, децата, от съседни дворове.... Не бих заложил на маточници от такава майка. Имаш още семейства. Аз бих унищожил майката и търтеевото пило(ако има вече такова). Бих им дал пита с пило и яйца от някое добро семейство и ще ползвам маточници от тази пита. Когато новата майка е готова за оплождане ще е средата на април и ако времето е благосклонно ще има и мъжкари за нея. Купуването на майка ускорява нещата. Успех

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Има и друг начин от моята практика.По обяд разменяш местата на агресивния кошер и някой от другия край на пчелина.Съответно се разменят летящите пчели и семейството се успокоява.Тогава след ден два сменяш майката на агресивното по който искаш начин-купена майка,самосмяна,маточник от друго семейство,свищева,като подадеш пило от друга майка.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Има и друг начин от моята практика.По обяд разменяш местата на агресивния кошер и някой от другия край на пчелина.Съответно се разменят летящите пчели и семейството се успокоява.Тогава след ден два сменяш майката на агресивното по който искаш начин-купена майка,самосмяна,маточник от друго семейство,свищева,като подадеш пило от друга майка.
    Андоне, нямам този опит, но ако това сработи, можеш да изчакаш по-подходящ момент за смяна на майката, което си е достатъчен +.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Провери вътре в кошера или около него да няма някой дразнещ фактор, заради който пчелите са агресивни. Щом февруари е бил нормален, може сега де се е появило нещо, което дразни пчелите денонощно.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Мишки,гущер или под кошера къртица или сляпо куче.или някой клон от дърво постоянно да го шиба от вятъра,може и да има някакъв дразнител.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Kакви сиропи ще сипва, какви крилца ще режи, майка да сменя - те не само, че комшиите му жилят, ами и самия той не може да си влезе в къщата. :Д
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Такива най ми харесват на мен.Много жилят ама и как мед събират не е истинаДа живеят леваците

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2017
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    s.Elena obl.Haskovo
    Сега се връщам от пчелина. И днес ЧУДО пчелите спокойни, жужат, събират, разхождаш се между тях и сеедно те няма и БАМ следобеда фитките на съседа през оградата и насред кошерите и настана война. Пчели пак като изтребители и гонят всичко дето мърда. Пък фитките си калвът медоносните треви дето съм нахвърлил и хич неим пука. Е после дойде кола и им пропука. Два часа по - късно се кротнаха и сеедно нищо не е било.Прибрах отровата в по-дълбок шкаф и утре ще дигам бодлива тел, пък и комшииски разговор ще има. Благодаря на всички за хубавите насоки но смятам да видя дали съм открил дразнителя и чак след това да слагам Х на коша. Утре ще стане ясно.

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Каквото и да правиш изчакай още 20 дни, да измрат всички миналогодишни пчели. Март и Април те жилят най-жестоко а и отровата им е най-люта.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •