Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 45

Тема: Перга?

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Мановия мед кристализира, но не като другия мед. Консистенцията прилича на мармалад.

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Мановия мед кристализира, но не като другия мед. Консистенцията прилича на мармалад.
    Защото е мармалад.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    15.02.2017
    Мнения
    3
    Ето такъв е медът, който купихме тази година. А не трябва ли пресният манов мед да е течен и трудно да кристализира? Затова у мен се настани едно съмнение, че са ми продали стар за нов мед.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 74deb4d05dc87e08.jpg‎  

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Меда е като ракията, колкото повече старее, по-хубав става.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Меда е като ракията, колкото повече старее, по-хубав става.
    Това търговците явно не го знаят иначе щяха да купуват само 12 годишен.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Tania7 Виж публикацията
    Благодаря на всички ви! Много сте мили и отзивчиви. Реших за забъркам тахан и липов мед и пчелен прашещ и по една лъжичка всяка сутрин да им давам.(Никодимов, благодаря). Сега да уточня какво точно искам да постигна, че може би не сте ме разбрали. Те по принцип не са често боледуващи деца. Да прекарат някой вирус веднъж-два пъти годишно, антибиотик голямата не е пила от сигурно 4 години, а малката от година-две. Но тази зима грипът не ги пропусна, голямата се оправи бързо, но малката прекара вирусна пневмония и пи антибиотик. С цел подсилване на организма исках съвет от вас. Но искам и друго да постигна и си мислех, че пчелните продукти могат да ми помогнат. Да понатрупат мускулна маса. И да, не искам да ги правя културисти. И двете са високи и много слаби. И каквото и да правя не мога да ги накарам да хапват повече. Тренират плуване, малката дори вече ходи по състезания. И навсякъде всички ми повтарят, много са слаби трябва да натрупат мускули. Четох, че пергата може да ми помогне в това отношение, не само за общото укрепване на организма. Георги 1974, пергата я купувах от производител от Царево. Смесена с манов мед. Имаше вкус на шипков мармалад. Искам да в попитам и нещо друго. Мановият мед кристализира ли? Досега винаги мановият мед е бил течен и се запазвал такъв докато свърши. Тази година отново си купихме, но беше гъст, твърд още като го купихме. В мен има подозрения, че не е бил тазгодишен мед, че са ни продали стар за пресен мед.
    Още веднъж благодаря на всички ви!
    Уважаема Госпожо, Както винаги аз имам малко по-различно мнение!
    За деца, особено за по-малки, както и за начално привикване към мед и пчелни продукти е необходимо да се започне с АКАЦИЕВ мед! Защо акациев? Защото е най лек и приятен за консумация!
    Ще ви издам една семейна тайна, практикувана от моя баща още преди 50 години. И за всички колеги също. Крайно време е да се научат, как да съхраняват пчелния прашец!
    Вземате и купувате пчелен прашец. Обикновено е в найлонови пликове или бурканчета с различни грамажи! Колкото е по-шарен прашеца, толкова е по-добре, защото това е показател, че е събиран от най-различни растения! Сиреч, съставките са разнообразни и ефекта би бил по-добър! Постилате един вестник в къщи, някъде на полусенчесто и проветриво място. Изсипвате отгоре прашеца и го разстилате на тънък слой! Това се прави с цел, ако прашеца не е достатъчно изсушен, да не увреди по-нататък продукта. След няколко дена го преглеждате, дали добре се е изсушил, почиствате го от остатъци на пчели/крака, тела, глави и други странични боклуци/ и го изсипвате в един буркан, съобразен с количеството прашец. След това го заливате с няколко лъжици акациев мед. Изчаквате ден -два, да попие и пак го заливате. И така докато прашеца не изплува над меда, няколко милиметра. Разслоява се на две. От горе е напоения прашец, а отдолу е излишното количество мед!
    Така е готов за консумация! Вземате по половин до една чаена лъжичка прашец и го давате на децата, като шоколад. Ако не им допада, го смесвате с кисело мляко, както препоръча един колега по-горе!
    Така залетият с мед прашец има трайност, колкото залелия го мед, сиреч няколко хиляди години.
    Акациевият мед има и преимуществото, че много по-бавно се взахаросва, което може да продължи и над две години. Зависи от чистотата на самия акациев мед!/От акация ли са го събирали само пчелите или и от други растения. Малко трудно е да се накарат пчеличките да посещават само акацията. Те си имат собствено виждане по тези въпроси!
    Знам, че ще вляза в спор с колегите, но мановия мед не е най-доброто, като мед! Освен ако не е от борове и не се използва за белодробни заболявания!
    Пчелният прашец, комбиниран с мед, има общо укрепващо действие, подобрява храненето и усвояването на веществата и довежда до видимо напълняване и общо укрепване на организма! Подобрява съпротивителните сили на организма, устойчивостта му на заболявания, по-лесното преболедуване и дава много енергия на ползващите го!
    Дано да съм бил полезен!
    Хубав ден и успех с децата! Не е проблем да го ползвате и Вие и другите по-възрастни членове на семейството!

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Tania7 Виж публикацията
    Благодаря на всички ви! Много сте мили и отзивчиви. Реших за забъркам тахан и липов мед и пчелен прашещ и по една лъжичка всяка сутрин да им давам.(Никодимов, благодаря). Сега да уточня какво точно искам да постигна, че може би не сте ме разбрали. Те по принцип не са често боледуващи деца. Да прекарат някой вирус веднъж-два пъти годишно, антибиотик голямата не е пила от сигурно 4 години, а малката от година-две. Но тази зима грипът не ги пропусна, голямата се оправи бързо, но малката прекара вирусна пневмония и пи антибиотик. С цел подсилване на организма исках съвет от вас. Но искам и друго да постигна и си мислех, че пчелните продукти могат да ми помогнат. Да понатрупат мускулна маса. И да, не искам да ги правя културисти. И двете са високи и много слаби. И каквото и да правя не мога да ги накарам да хапват повече. Тренират плуване, малката дори вече ходи по състезания. И навсякъде всички ми повтарят, много са слаби трябва да натрупат мускули. Четох, че пергата може да ми помогне в това отношение, не само за общото укрепване на организма. Георги 1974, пергата я купувах от производител от Царево. Смесена с манов мед. Имаше вкус на шипков мармалад. Искам да в попитам и нещо друго. Мановият мед кристализира ли? Досега винаги мановият мед е бил течен и се запазвал такъв докато свърши. Тази година отново си купихме, но беше гъст, твърд още като го купихме. В мен има подозрения, че не е бил тазгодишен мед, че са ни продали стар за пресен мед.
    Още веднъж благодаря на всички ви!
    Таня Здравей


    Ще ви отговоря на въпроса за пергата с удоволствие но за съжаление не съм апитерапевт (не желая да ви объркам) много от въпросите са с дискусионен характер (то в пчеларството какво ли не е) и то от най големи специалисти в пчеларската сфера от ранг на професори и т.н. та аз с моите знания опит съм в забавачницата в сравнение с тях.
    За мановият мед нямам преки наблюдения в района който пчеларствам няма мана. То и Тарти-Янчо ви отговори той е пчелар и производител на манов мед и има наблюдения преки за този вид мед. Имайте в предвид че от мед до мед има голяма разлика и мановият мед е съвсем друг клас със много по различен състав от нектарният мед(например мед от липа е предимно полезен е за дихателните пътища а слънчогледовият за сърдечно -съдовата система). Всеки пчелен продукт е добър това се отнася както за пчелният мед(било манов тук имаме два вида било нектарен ) така и за пчелният прашец или пергата (пак са две различни неща) и от делно са със различен състав един прашец може да е от рапица друг може да е от треволяци в Балкана т.н. имаме и клеева тинктура, имаме и пчелно млечице също е два вида с различен състав отделно имаме и търтиево млечице има и други но май се отклоних от темата.

    Перга
    Перга-Пчелен хляб-Амброзия
    В руската литература се набляга че за деца под 3г. не се дава и за възрастни много е важна точната доза много лесно може да се предозира например Витамин А в перга е 20 пъти повече от морковите а това е мастноразтворим витамин който се натрупва в организма и се предозира.
    Има и други противопоказания.

    Много ценна хранителна добавка-милиони години се употребява от пчелите, Аристотел също я употребява преди 2000г. там някъде.
    Интересен факт. В тайгата пчеларите ловуват през зимата, използвайки за стръв пчелна пита с прашец. Къде, самур (някъкъв хищен пор) и видра са се срещали и яли пита с перга или с прашец? Въпреки това, животните често попадат в капан, ако стръв - амброзия!
    Така че, на първо място, прашец съдържа всички известни витамини; всичките десет незаменими аминокиселини (т.е., тези, които не се синтезира от организма на животните и трябва да се използва в завършен вид); почти петдесет ензими; десетки въглехидрати; десетки микроелементи; различни хормони, включително и "растеж вещество" - IAA.

    Тук ще ви дам линк за пергата от здравница:
    http://www.zdravnitza.com/a/nav/news/s/s/news_id/7539



    П.П. Каквито и пчелни продукти да си изберете все ще е добре те ще укрепят организма като подсилят имунитета.А има ли по хубаво нещо от това човек да е здрав макар и слаб (всеки организъм има различен метаболизъм).

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ще ви кажа и нещо друго от дискусионен характер един едно твърди друг друго но е факт че пчелите ядът прашец а пергата дали я правят за запас или за по добра усвояемост не е доказано, но в Русия много се употребява перга за разлика от България там преобладава мнението че ако за пчелата няма разлика в усвояването на прашеца и пергата то за човек има тоест човека няма чревната микрофлора на пчелите дали е така не знам. Колкото за съхранението на пчелният мед то тои не се разваля но доколко са трайни полезните вещества в него е друг въпрос ако се съхранява херметически може би но се твърди че мед в пчелната пита запазва полезните си свойства няколкостотин години за пергата не съм чел но в питата за залива с мед като преди това е обработена от пчелите.

    П.П.Ако използвате перга бъдете внимателна с дозите и курса на прием,

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Абе Гоше, ти на твоята клавиатура знак запетая имаш ли, нямаш ли?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Абе Гоше, ти на твоята клавиатура знак запетая имаш ли, нямаш ли?
    Ти, запетайките ги остави, аз започнах да се притеснявам за Таня и малчоганите.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •