Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 41
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от bat'Veso Виж публикацията
    Здравейте всички,
    Имам желние да се занимавам с пчеларство като хоби. Прочетох доста съвети тук във форума, който ми се вижда доста спретнат и сериозен. Въпросът ми към всички е: Има ли някой пчелар около София /наример до 30-40 км./, който да ми покаже на живо пчелин. Уточнявам - мед съм виждал само в буркан, алерия от ужилване май нямам, максимум една пчела ме е жилила наведнъж, нямм намерние да правя бизнес с това. Предваително благодаря!

    Здравей бат Весо.
    Щом не искаш бизнес взимаш 3-5 пчелни семейства или отводки. Има + и - . С отводките се работи лесно ама трябва района да ти е добър да ги подготвиш евентуално за по късна паша и да извадиш мед ама ще трябва инвентар изградени пити захарен сироп малко късмет и ако е рекъл оня от горе. Със семействата стой иначе въпроса можеш от тях да направиш отводки и да извадиш мед (добър стимул) ама се работи по трудно имат навик да жилат а като нямаш опит мачкаш пчели ровиш в кошера при вятър или пръскат рапицата (ако има около теб) баш в медосбора за някакви хоботници и тях тая работа не ги кефи.Трябва сам да си прецениш вземи поне три можеш да правиш разни рокади. Иначе е хубаво някой да ти по каже това е търтей това майка онова еди какво си.

    П.П. Пробвай докато не опиташ няма да разбереш ама първо разбери дали си алергичен (най важното-няма шега) и после действаш.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2016
    Мнения
    6
    Благодаря за полезните отговори!Като за начало ще взема 30-тина кила инвертиран сироп.Няма да рискувам да си правя захарен да не взема да го вкисна.За разширяването на кошерите със втори корпус ще трябва пак да прочета.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Вземи, та прочети и за сиропа. Направи си сироп 1:1. Кило захар, литър вода. Тая пчела иска мръвка. Не ще солети. Инверта остави за зимната пчела. Нея ще щадиш.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #24
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от zebrock Виж публикацията
    1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
    2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
    Хвърлил си една хилядарка вече, няма връщане. Би било хубаво да намериш някоя изградена пита. И отводките градят, ама развития кошер още повече. На развит кошер съм слагал цял магазин само с основи и ги изгражда. А пък има някои кошери по-силни в градежа, други градят по-слабо. И друго, ще стартираш с 3 кошера. Ако до зазимяването успееш да изградиш повече от 30 пити, може 1 (или пък 2) да ги оставиш да зимуват на 2 корпуса.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    zebrock, вече си инвестирал предостатъчно, оттук нататък докато дойдат пчелите, може да купуваш само захар. Никакъв инверт! Като му дойде времето и ако сме живи и здрави, обади ми се на ЛС. Да видим пчелата как е и ще ти дам някоя изградена пита. Ама да не ти мине мерака дотогава?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #26
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Lenovo_A1000_IMG_20170220_142050.jpg
    За новобранците, медово-прашецова пита. Малко е по-тъмна отколкото е желателно. Това шаренкото под пчелите дето се вижда в килийките, жълто и червенко е прашеца а другото е запечатен мед.

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    И до двамата бъдещи колеги.
    Моето скромно мнение е да започнете с няколко отводки. Не се хвърляйте на големи и силни кошери, докато не придобиете поне малко опит.
    Ще започнете с 3-4 рамки на отводка. Кошера слаб и вие новобранци. След това постепенно ще слагате рамки за градеж, ще засилвате семейството, ще придобивате опит и ще свиквате с ваденето на питите, разместването им, слагането на рамки за градеж, подхранването и т.н.н, и най-важното, ще свикнете с ужилванията. Ако вземете някое силно и проклето семейство, още първият ден могат да ви нажилят 20-30 пчели и този ден да е и последният ви пчеларски ден! Не вземайте и чужди рамки от други колеги! Не се знае дали няма да си пренесете и някоя болест, за която дори и колегата решил да ви направи добро, просто да не знае.
    Подгответе си няколко корпуса с обтелени рамки. Восъчните основи ще ги сложите няколко дни преди самото разширяване на семейството. Имайте винаги в резерв, корпус, рамки, дъно, капак и покривна възглавница, или някоя тръвна. Ако пропуснете времето за поставяне на другия корпус, може да изпадне някое семейство в роево състояние. Излезлия рой се хваща на някое близко дърво, преди да отлети далеч. Та да имате къде да го приберете. Ако годината е като миналата, имаше много избягали роеве, та може да си хванете и някой друг рой, или да ви извикат за някакъв такъв хванат наблизо! Обходете внимателно района около вашият пчелин, както ви препоръча друг колега, в радиус 2-3 километра наоколо. Обърнете внимание, какви растителни видове има наоколо, за да знаете, какво да очаквате от пчелите и пашата.
    Бъдете особено внимателни с пушалката, или по-точно, какво точно слагате в нея, за дим! Не слагайте парцали, или други препоръчани от колеги неща. Разчитайте на естествените материали, около пчелина! Рискувате, не да успокоите пчелите, а да ги раздразните допълнително, да станат агресивни и да ви нападнат, вас и тези около вас. По време на разходката съберете парчета от дървета, паднали на земята и полу-изгнили. Най-добре от липа. Ако има дървесни гъби, съберете и от тях. Сложете всичко това на проветриво място, да изсъхнат добре и имате нужното за пушалката. Правите парче вестник на топка, запалвате го, слагате го в пушалката и след раздухването му, слагате от горе сухото дърво, което гори като прахан и отделя много хубав гъст бял дим, които действа успокоително на пчелите! Преди отваряне на кошера, пуснете по няколко струи през прелките и след това вдигайте възглавницата и подпушвайте там и продължете с прегледа! Ако не можете да съберете необходимото ви за пушалката от околността, липсва широколистна гора, то мястото не е подходящо за пчелин и е желателно да се ориентирате към друго, по подходящо място. Не се засилвайте да купувате центрофуга, вани за разпечатване и т.н.н. Ако се откажете или ви умрат пчелите през зимата, ще трябва да ги разпродавате.
    Трябва ви един хубав пчеларски нож и една по-голяма тава. Ако има хубави пити с мед, може умишлено да ги удебелите, режете с ножа от край до край и слагате прекрасни отпечатки с мед в няколко буркана, а потеклия мед можете да го посъберете с някоя лъжица. Пчелите ще си възстановят рамката, не се притеснявайте за нея! Не хранете илюзия, че още първата година ще извадите тонове мед. Ако успеете да зазимите семействата на по два корпуса и да си напълните няколко буркана мед за вкъщи, може да го смятате за постижение и най-важното е, че вече ще имате ОПИТ!

    Хубав ден и успешна година!

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2016
    Мнения
    6
    Благодаря за информацията!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Така, колегата го предупредих на лични, ама да зема и тука да пиша, че и без това почнахме авторитетно със съветите.
    Имам на работа едно момче, компютърджия, миналото лято изведнъж му щукнало да стане пчелар, за хоби. Аз се опитвам да му кажа нещо, той всичко знай, имал някакво приятелче с няколко кошера и така нататък, у Интернетя има сичко. Взел си нови сандъци тука от един съседен град и по едно време в разгара на лятото две отводки. Питам го отвреме навреме кое как е, обаче му вадя думите с ченгел...
    Таа
    как са майките бе, имат ли точка отгоре?
    Мии, то няма майки...
    Е как няма бе, аланкоолу!?!?
    Ми няма, майстора вика че свършил майките и даде само пчели, те щели да си направят...
    Е те ше си направят, барем по един маточник не можа ли да ти пъхне у ... /няма да го казвам у форума/.
    И тъй нанататък, направиха си майки де, оцеляха и зимата. Е сега в началото на месеца зорлем го накарах да върви да ги захлупи с нещо, после ми благодари, че били ударили тавана...

    Имам и друг пример, с друг колега и май го бях разказвал у форума. По- миналата година си взе отводки /после и готови семейства с кошери де/ и един ден по спешност ме изкара от работа да вървим да ги прехвърля от сандъчетата в новите кошери. Чудесни отводки, по стандарт си бяха и добре се развиха после.

    Та, който е мераклия, па си няма опит, май е по-добре да почне с готови работещи семейства, макар и в стари кошери. Може и с отводки де, важно е пчела да има в края на краищата.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Та, който е мераклия, па си няма опит, май е по-добре да почне с готови работещи семейства, макар и в стари кошери. Може и с отводки де, важно е пчела да има в края на краищата.
    Моя комшия си хвана рояк от моите докато не съм бил там. Хванал се на крушата през зида на метър от него. Цял месец ме лъга, че бил дошъл от съседното село и точно на крушата в средата на пчелина ми. Та като каза мерак. Хвана го мерака и ще ме мине да знаеш. С броя на кошерите де.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •