Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 41
  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Сега да дам и аз моя съвет. За тези пари 200 - 250 лева за кошер, за който те съветват колегите, аз бих те посъветвал да прибавиш още 100 - 120 лв. и да идеш при Матеев да ти даде 4 отводки. Това март, април. Времето ще е топло и пчелите ще са в най - големия си мерак за развитие. Вземаш си 4 нови кошерчета и ги настаняваш. Моментално ги започваш на сироп. Първата ти работа е да научиш да различаваш майката от останалите пчели и търтеи за да я пазиш като работиш с тях - тоест бърникаш из кошера. Останалото ще ти го казваме в движение. Аз давам уроци безплатно на лични. Отговарям на всеки въпрос колкото си е възможно по обширно./ мераклиите от майсторите да ме изпитват чрез други никове ще им виждам IP адресите и ще им раздавам БАНички./ Успех.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Дончев ти дава добър съвет.
    Докато купиш отводките се научи да си ковеш рамки, да ги обтелваш и да лепиш восъчни основи, защото отводките паралелно с храненето ще искат и разширяване.
    Було, пушилка - как и с какво се пали, ръкавици.
    Това на първо време е достатъчно. Успех!

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    По-точно след 20-ти май, ако трябва да сме точни, но това са подробности - наистина, по-добре си вземете отводки първата година и се упражнявайте в-у тях.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2016
    Мнения
    6
    Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
    1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
    2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
    3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
    4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
    За сега това ме тормози най-много.
    Благодаря предварително!

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от zebrock Виж публикацията
    Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
    1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
    2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
    3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
    4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
    За сега това ме тормози най-много.
    Благодаря предварително!
    Предполагам че отводките ще ги вземеш края на май началото на юни на по 3-4 рамки,та понеже нямаш изградени рамки,още като ги вземеш разполагаш семейството в средата и допълваш с основи в двете страни като до есента подхранваш интензивно със сироп за предпочитане инвертиран (понеже не прокисва),става и със захарен 1:1 но слагаш по толкова че да го взимат за 2 дни иначе прокисва в жегите и става токсичен.Едвали ще стигнеш до втори корпус през тази година,но ако все пак изградят първия слагай втори с основи(понеже нямаш изградени рамки).Поздрави и Успех

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Да допълня колегата. По точка 2-не си прочел достатъчно. По т.3- пчеларския инвентар никога не стига! Горе долу като с риболова, все ни липсва точната стръв? Сиреч, вземи да има! По следващата точка, ще ти трябва сироп. Доста сироп! И третиране за вароатоза. СР-догодина. Относно тормоза. Или се справяш, или не. За мерака лек няма! Успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    За да не се вкисне сиропчето ако храниш със захар 1:1 вода,ако имаш възможност наливай сиропчето към 18-19часа.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Едно допълнение към 15 пост. Основите е по - добре да се поставят по една или две, но не наведнъж. Хубаво е гнездото да е стеснено.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от zebrock Виж публикацията
    Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
    1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
    2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
    3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
    4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
    За сега това ме тормози най-много.
    Благодаря предварително!
    Няма да се плашиш. Аз отворих кошер за първи път април 2016, като ходих да си взема отводките и да ги прехвърля в моите кошери. Нито пити, нито рамки, нито основи имах, даже без ръкавици бях, с було назаем. Естествено, ме нажилиха. До есента от 20 станаха 80 отводки на по един ЛР корпус, в момента са живи още и ги храних вчера. Каквото съм научил досега, е най-вече от този форум и от две - три книги.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И ако ти падне да купиш развит кошер в пълна комплектация-купувай. Освен отводките дето си намислил. Дали ще гледаш 3 или 5 или 9 няма голяма разлика.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •