Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 18 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 177
  1. #31
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от old_greyish Виж публикацията
    Уф , точка 2 г-н Матеев . Няма значение програмист , хоби , съботно-неделен , гей или какъвто и да е пчелар - 3-4 пъти годишно да ходиш на пчелина не става . Т.е. става , ако си чорбаджия и ходиш да ги броиш само . Я си представете че има рапица в района и я пропуснете ? и не говоря за стоков мед ами да ти наблъскат плодника/корпуса с рапичен мед - на 20 сандъка пчелин пак си е един ден чистене ( най-малко ) , по 20 кошера на място = 20 дни . Ако разчиташ на доход от мед 3-4 дни не става , 3-4 месеца по-може .
    Ходенето до пчелина може да е и повече пъти, но за всяко едно допълнително ходене трябва да се преценят двете алтернативи:

    1. Какво ще загубя, ако не отида
    2. Какво ще спечеля, ако вложа Х пари за отиването, и извърша съответната дейност

    Ако двете алтернативи ги прекараме през калкулатора, веднага ще си проличи коя от двете ни е по-изгодна.

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Вече си проверил или ще го проверяваш? Моето мнение е : едно семейство не може да изкара 3-4г. без грижи, ако се случи , е изключение.
    И аз разсъждавам така, но досега не съм го проверявал на практика. А е трябвало да го проверя предвид многото пчеларски митове, които са намерили благодатна почва в нашия сектор.

    Какво ще кажеш за това, че 50 майки не могат да живеят в един кошер? Да, ама при мене в момента живеят. Жалко, че се сетих да го пробвам това чак на 5-тата година, иначе досега щях да съм извлякъл бизнес ползи от този пчеларски мит ...

    Какво ще кажеш за нуклеусите и оплодните сандъчета от фибран? Кой създаде тази мода и трябваше ли сектора още 100 години да се мъчи с дървени такива, робувайки на пчеларския мит, че пчелите ядат фибрана?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И аз разсъждавам така, но досега не съм го проверявал на практика. А е трябвало да го проверя предвид многото пчеларски митове, които са намерили благодатна почва в нашия сектор.

    Какво ще кажеш за това, че 50 майки не могат да живеят в един кошер? Да, ама при мене в момента живеят. Жалко, че се сетих да го пробвам това чак на 5-тата година, иначе досега щях да съм извлякъл бизнес ползи от този пчеларски мит ...

    Какво ще кажеш за нуклеусите и оплодните сандъчета от фибран? Кой създаде тази мода и трябваше ли сектора още 100 години да се мъчи с дървени такива?
    Човек се учи докато е жив и все открива нещо ново. Когато има от кой да "откраднеш" е най-добре.

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Човек се учи докато е жив и все открива нещо ново. Когато има от кой да "откраднеш" е най-добре.
    Така е, но е хубаво от време на време да се появяват хора с разкрепостено мислене, които да не вярват на догмите, а да проверяват всичко отначало. И въпреки многото провали на тези хора, от време на време се появяват успешни попадения, които придвижват прогреса на човечеството или на дадения сектор с една малка крачка напред. И ако тези хора бяха по-много, щяхме да крачим напред по-бързо и по-уверено.

    Лошото е, че напредничавите хора обикновенно са осмивани от хората със закрепостено мислене, като така всъщност се спъва прогреса. А би трябвало да е точно обратното. Ако всички пчелари едновременно правеха много на брой смели експерименти, и после се хвалеха само с успешните такива, сектора щеше да процъфтява в технологично отношение.

  5. #35
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ходенето до пчелина може да е и повече пъти, но за всяко едно допълнително ходене трябва да се преценят двете алтернативи:

    1. Какво ще загубя, ако не отида
    2. Какво ще спечеля, ако вложа Х пари за отиването, и извърша съответната дейност

    Ако двете алтернативи ги прекараме през калкулатора, веднага ще си проличи коя от двете ни е по-изгодна.
    Условно казано - активен медосбор ( моят район поне ) - от рапица до слънчоглед = долу горе от април до юли . 4 месеца , минимум едно ходене на 2 седмици = 8 пъти . 3 пъти съм вадил слънчоглед ( от стационар ) - колко щях да загубя ? Съжалявам че за буквата(числото) се хващам . И това за медосбора , ами преди медосбор , след него ? Прекалено много хора грешат , мислейки че "нелегалните"(нередовнит ) са хвърлили едни кошери в един двор и печатат пари . Каквито и разходи да съкращаваш , на всеки 10 дни в годината 1 трябва да е за пчелите ( ако гледаш пчели ) и това е минимума ( лично мнение ) . Сега , за мен примерно това е 1 ден за 100 семейства , ама на едно място - на 20 места по 20 семейства е поне 7-8 дни . Апропо - и 1000 майки да може да се гледат в 1 кошер , това е проблем на хората които не могат 1 отводка да си спретнат . С европрограмите , и курсовете за пчелари , пазарът не е малък за хората с документи - та един с мед , друг с майки/отводки = хляб има за всички - цената на меда най-малко зависи от медопроизводителите ( както искате ме разбирайте ) .

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    робувайки на пчеларския мит, че пчелите ядат фибрана?
    Ядат го и още как. Това го потвърждавам с две ръце. Но не, че просто го обичат, а поради други причини.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ядат го и още как. Това го потвърждавам с две ръце. Но не, че просто го обичат, а поради други причини.
    Добре че моите пчели не го знаят това и от няколко хиляди сандъчета не са нагризали нито едно ........

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Добре че моите пчели не го знаят това, че фибрана е вкусен ........
    А второто изречението кой ще го прочете? То е по - важното.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Крайната цел е да се постигне обслужване на 2000 кошера само с 3-4 човека. Западните практики говорят, че това е възможно. Ако се постигне норматив от 300, 400 или дори 500 кошера на човек, тогава сметката ще излиза при всякакви цени на меда, колкото и ниски да са те.

    Всичките тези идеи се базират на наблюдението на счетоводните отчети, от които става ясно, че двете най-големи пера в разходите по счетоводния баланс са РАЗХОДИТЕ ЗА ТРУД и РАЗХОДИТЕ ЗА ТРАНСПОРТ. Тези 2 пера съставляват 90% от всички разходи. Ако тези две пера се намалят драстично, то тогава сметката ще излиза дори и ако цената на меда падне до нивото на цената на захарта.
    И аз съм на това мнение и се опитвам да изградя система по която сам да гледам 400 бр, а от там нататък е лесно, но спирам до тук, че пак ще ме почнат.

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Върху оптимизацията мисля непрекъснато.По отношение на идеята на Матеев, мислех многократно.Кошери, които не подлежат на някаква охрана е въпрос на време да бъдат откраднати, без да визирам изключенията.Достатъчен пропуск в сигурността е, че работниците ще знаят.На запад този проблем е незначителен.Ако кошерите са разположени извън населените места, особено планински и полупланински местностти трябва да се помисли за набези от животни.Малкия на брой пчелин в населено място или близо не гарантира добив, защото в твоята зона кошерите може да са стотици, дори повече.Какви ще са минималните изисквани грижи и методика на работа е възможно да се разбере чрез практически опит.Матеев според мен за един по-реален експеримент трябва да направиш поне 5 подобни пчелина и за период не по-малък от 2-3 години.Ако времето ти се струва много увеличи броя на пробните пчелини, като това ще допринесе до по-голяма достоверност на данните и по-добри евентуални резултати, за сметка на увеличения риск и загуба.

 

 
Страница 4 от 18 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •