Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 177
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Мислете макроикономически, а не от позицията на собствената си камбанарийка. Основният фактор, който влияе на развитието на сектора като цяло са ПАРИТЕ, КОИТО СЕ НАЛИВАТ В НЕГО. Тези пари идват по 2 направления - ПЧЕЛАРСКИ ПРОГРАМИ и ПРИХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ. Пчеларските програми осигуряват само 10% от парите на сектора, така че определящи са ПАРИТЕ ОТ ПРОДАЖБА НА ПРОДУКЦИЯ.

    Тези пари само за 1 година намаляха от 5.50 на кг до 3.80. Това е СРИВ С 30%. Счита се, че средностатистически всеки един сектор печели не повече от 10% от вложените разходи в неговата си дейност. Просто пазарната икономика рядко позволява по-голям процент на печалбата, и то само за суперпродукти, сред които със сигурност не е пелния мед. При това положение средностатистически тази година сектора е работил с 20% ЗАГУБА.

    Тези 20% загуба автоматически са активирали процеси на СМАЛЯВАНЕ НА СЕКТОРА, и това е АБСОЛЮТНО СИГУРНО, само където все още не го знаете това. Ще си проличи чак догодина в статистиките за изнесения мед.

    Ако държавата не направи нищо по въпроса с паричните потоци на пчеларите, само за 3-4 години сектора ще се свие до ниво 1/3 от това, което е в момента. Както вече казах първи ще напуснат потъващия кораб хората, които ИМАТ АЛТЕРНАТИВА в други бизнес. След тях ще ги последват ПО ПРИНУДА пчеларите, които МИЗЕРСТВАТ и НЕ МОГАТ ДА ИЗДЪРЖАТ СЕМЕЙСТВАТА СИ само с пчеларстване. Ще останат само тези, които едновременно работят и пчеларстват, но колана за тях ще е стегнат с две дупки в повече, отколкото въобще е възможно.

    Това тясно ядро на хората със стегнати колани ще мизерства дълго време до момента, до който поради някаква причина парите в сектора започнат да се увеличават, и те ще бъдат основата на новото разширяване на сектора. Само че не се знае дали въобще някога ще дойде този момент с увеличаването на парите в сектора.

    Като цяло към днешна дата сектора е преминал В РЕЖИМ НА ОЦЕЛЯВАНЕ, като това автоматично означава, че ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛ ДА СЕ ТОПИ със скорост 10-20% в година.
    Охх, Матеев, не ми се иска, но ме предизикваш, да ти опонирам отново. Прав си за този профил със стегнатите колани, но нали, те, все пак са ядрото, което е запазило и в последствие възродило БГ пчеларството, когато ти си правил износ на паста за зъби в ОНД. Нищо лично - факт. А защо сектора преминава в посочения от теб режим - нека всеки сам си направи сметка.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ..... А защо сектора преминава в посочения от теб режим - нека всеки сам си направи сметка.
    Фактори хиляди и ние никога няма да ги научим всичките. Важен е крайния резултат, а той НЕМЕНУЕМО ЩЕ СЕ СЛУЧИ.

    Ти пак подсъзнателно го избиваш в ТЪРСЕНЕ НА ВИНОВНИЦИ за собствените си проблеми или проблемите на сектора, но това няма да ти помогне в предстоящите тежки времена. Дори и някъде там по света наистина да има виновници, нас какво ни топли това. Ще нахраниш ли семейството си с ОПРАВДАНИЯ, че еди кой си ти е виновен, а не ти самия, че не си се огледал за алтернативи.

    Просто искам да ви кажа ДА НЕ СЕ ОТЧАЙВАТЕ. Живота продължава със или без нас. Най-лошото в този момент от време е ДА СЕ ОТДАДЕМ НА ОТЧАЯНИЕ и САМОСЪЖАЛЕНИЕ. Най-доброто е да започнем да се оглеждаме за АЛТЕРНАТИВИ било то в посока намаляване на себестойноста или в посока ТЪРСЕНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪНШНИ ДОХОДИ. Имаме цяла зима време на разположение и всеки може сам да си избере дали да го използва това време за САМОСЪЖАЛЕНИЕ или да се стегне и да запретене ръкави в организирането на НЕЩО НОВО в пчеларството или извън него.

    Аз съм избрал ТЪРСЕНЕТО НА АЛТЕРНАТИВИ и от няколко месеца работя по този въпрос. Търсенето е в 2 насоки - алтернативи в пчеларството и алтернативи извън него.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 15.12.2016 в 09:32.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Може и да пропуснете сигнала .....
    Е, надявам се да чуя за 2000 полистиролни кошера. Освен това едва ли ще стане толкова масово, народа има задължения по НПП.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Фактори хиляди и ние никога няма да ги научим всичките. Важен е крайния резултат, а той НЕМиНУЕМО ЩЕ СЕ СЛУЧИ.

    Ти пак подсъзнателно го избиваш в ТЪРСЕНЕ НА ВИНОВНИЦИ за собствените си проблеми или проблемите на сектора, но това няма да ти помогне в предстоящите тежки времена. Дори и някъде там по света наистина да има виновници, нас какво ни топли това. Ще нахраниш ли семейството си с оправдания, че еди кой си ти е виновен, а не ти самия, че не си се огледал за алтернативи.
    [/B]
    Вероятно не мога да се изразя правилно или ти, не ме разбираш, а може и аз да не съм те разбрал правилно. Аз, не търся ВИНА в никого, неколкократно съм повтарял, че си работя и това, което пише тук в голяма степен не ми влияе на труда, респективно на доходите. Споменах и тия дни, в друга тема, но ти вероятно си го пропуснал, пчеларството не ми е основно занимание. Храната за мен и семейството ми, не е обвързана с допълнителния доход от пчеларството. Вероятно на много хора това, им е жизнено-необходим доход, за което им съчувствам.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Дайте да се договорим отсега, напролет на каква цена да ги морим тия дето са останали живи все още!...и нито лев отгоре!!

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ......Аз съм избрал ТЪРСЕНЕТО НА АЛТЕРНАТИВИ и от няколко месеца работя по този въпрос. Търсенето е в 2 насоки - алтернативи в пчеларството и
    алтернативи извън него.
    Ето какви идеи имам в посока СИЛНО ПОЕВТИНЯВАНЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТА НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ МЕД:

    1. Много на брой малки пчелини с не повече от 10-20 кошера в тях. Идеята е, че при малък брой кошери пчелите ще донесат много мед дори и при бедни на паша региони. Идеалния случай е по 1 кошер на всеки километър ....

    2. Огромна икономия на транспорт - тоест ходене до пчелините само по 3-4 пъти в годината.

    3. Огромна икономия на труд - извършват се само най-необходимите операции, а всичко останало се оставя на капризите на природата.

    А сега по пчеларските операции:

    1. Есенното третиране е задължително, но пролетното не е, ако есенното е направено както трябва. Ще се подбират ефективни препарати, при които само веднъж се ходи на пчелина.

    2. Един път в годината се ходи са се изземват корпусите със събран мед, и това се прави в началото на август. На това ходене се слага и препарата за третиране против акар. Корпусите не се връщат - остават си в базата до пролетта.

    3. Не се извършва есенно или зимно подхранване. Пчелите да си се оправят сами, още повече, че са в малки пчелини, които си имат достатъчна собствена площ с есенна паша.

    4. Пролетно време се ходи само веднъж, като на това ходене се извършва всичката необходима работа по подготовката на семействата за активния сезон, включая и зареждане с достатъчен брой медови корпуси.

    5. Грижата ни за роевото настриение се свежда само до еднократния избор на майки с по-ниска ройливост. След това оставяме семействата да се роят колкото си искат, и се надяваме това да е по-малко от 10% от всички семейства.

    6. Не се грижим за подмяната на майките. Нека семействата да се оправят сами. Това автоматично ще доведе до някакъв процент търтовки и умрели семейства по време на августовското посещение, но да се надяваме, че процента ще е по-малък от 10-20%.

    7. При всяко едно от редките ходения по пчелините задължително имаме със себе си достатъчно количество плодни майки, за да можем на място да правим ремонти на семейства и/или създаване на нови семейства. Това автоматично означава поддържане на майкопроизводствена дейност за собствени нужди, но това ще се извършва в пчелина, в който живеем (няма разходи за транспорт).

    8. Дори и през зимата имаме достатъчно запасни майки в един от кошерите. Това го проиграх тази година - получава се.

    9. Никакви програми, никакви регистрации, никакви взаимоотношения с държавата. Ако някъде открием някаква болест в някакъв кошер - незабавно унищожаване на място, и забравяме за проблема.

    10. Никакво подхранване в нито един момент от годината. Семействата да се оправят сами. Всяка смърт ще я възстановяваме при следващото ходене (нали винаги ще имаме майки под ръка).

    11. Един единствен човек с някакъв много евтин транспорт ще обикала по пчелините с цел диагностика на текущото състояние, а не с цел полагане на труд за ремонти. В резултат на това обикаляне ще се набира информация дали при някой пчелин не възниква нуждата от извънредно посещение на бригадата от пчелари.

    Крайната цел е да се постигне обслужване на 2000 кошера само с 3-4 човека. Западните практики говорят, че това е възможно. Ако се постигне норматив от 300, 400 или дори 500 кошера на човек, тогава сметката ще излиза при всякакви цени на меда, колкото и ниски да са те.

    Всичките тези идеи се базират на наблюдението на счетоводните отчети, от които става ясно, че двете най-големи пера в разходите по счетоводния баланс са РАЗХОДИТЕ ЗА ТРУД и РАЗХОДИТЕ ЗА ТРАНСПОРТ. Тези 2 пера съставляват 90% от всички разходи. Ако тези две пера се намалят драстично, то тогава сметката ще излиза дори и ако цената на меда падне до нивото на цената на захарта.

    Това са моите идеи и догодина ще ги пробвам в 1-2 пчелина. Със сигурност ще има получен мед дори и при един такъв икономичен метод за транспорт и труд, само където не се знае какъв процент от пчелните кошери ще загинат по причина, че не ходим достатъчно често на пчелина. Ако този процент е поносим, идеята и метода ще работят успешно.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Точка 1 ви е слаба г-н Матеев , голям разход за охрана ще генерира . В този смисъл , аз нямам и никога не съм имал , проблем с изнасянето на кошерите извън населените места - имам проблем с безнаказаността на кражбите .

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ........
    С това мнение, ми се струва, че се стремиш да се подиграеш с нас. Пак ти казвам едно е с 10, друго с 101, а съвсем друго с 1001 пчелни семейства. Няма как да го усетиш това мое твърдение, защото си пропуснал предходните бройки.Математик си, можеш да го сметнеш, но съм убеден, че сметката, пак няма да е точна. Ето за това, нито ние със сто или двеста семейства ще те разберем, нито ти, с няколкостотин. Съпоставими са само и единствено начина и условията на отглеждане на пчелите, не и вложените средства!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Без да съм още пчелар, стигнах до почти същите заключения. Затова се опитвам да организирам варианта с подвижното пчеларство с малки ремаркета и един стационарен пчелин, където е основната база. Важен елемент ще е дистанционното предаване на данни и подходящ софтуер, чрез които кошерите да ме викат при нужда, а не аз да ходя да ги проверявам. Ако се появи някакво плащане от държавата за опрашване или "натура 2000", ще съм готов да реагирам. Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    С това мнение, ми се струва, че се стремиш да се подиграеш с нас. ..
    Никой с никого не се подиграва. Кошерите са си мои и ще си правя с тях каквито си искам експерименти. Ако искам - ще спя до тях или другата крайност - ще ходя при тях само веднъж в годината в началото на август. Какви ще са последствията си е моя лична работа. Какви ще са провалите или успехите - също.

    Аз само споделям идеи, ако някой случайно иска да се възползва от тях. Ако ти имаш други идеи - сподели ги. Недей обаче да се опитваш да предизвикваш конфликти само на база на измислиците, които живеят в твоята глава.

 

 
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •