Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 127
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от kartagen27 Виж публикацията
    Кратко обобщение: господин Матеев (който явно се е помислил за някакъв пчеларски бог) много подробно и детайлно обиди "ТИПИЧНИЯ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАР" принизяващ го до някакъв мързелив готованец, а никой дори не се опита да му се противопостави .... ама иначе с депутати ще се пазарите, правителства ще сваляте !?

    Проблема на българското пчеларство господин Матеев са точно хора като тебе !
    По колко време си на пчелина ?
    Пчеларството единствен доход ли ти е ?
    Колко овошки насади ?
    Можеш ли въобще да разпалиш пушалка ? ...

    Твоите мотиви са ясни, просто не разбирам тия които сляпо се съгласяват с всяка твоя "писаница" какво печелят !?
    Много точно казано. Матеев може да се окаже само катализатор на процесите в българското пчеларство.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от keser Виж публикацията
    Много точно казано. Матеев може да се окаже само катализатор на процесите в българското пчеларство.
    Тъй като поста на колегата цитиран от теб колега, е изчезнал яко дим/след 5 превъртвания на темата, не го намерих/ ще използвам твоя за да изкажа адмирациите си към неговото становище и виждане към проблема–умира ли пчеларството?
    Няма да умре,както не са умрели пчелите милиарди години.Ще умрат разни прикачени паразити дебнещи от коя програма да изцоцат повече.Защо ли изчезват подобни мнения?

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ще ви кажа за ПРОФИЛА НА ТИПИЧНИЯ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАР, който НЯМА ДА ЗАГИНЕ. За прототип ще използвам мои приятели-пчелари, които се вписват в този профил.

    Типичния пчелар си има друга основна работа или малък собствен бизнес (например автоработилница). Основното си време използва за тази работа или бизнес, а с пчеларство се занимава вечер или в почивните дни. Кошерите се намират в населено място най-често в собствения му двор. Броя на кошерите е между 50 и 100. В три-километровата зона около кошерите има достатъчно овошки за пролетно развитие, както и промишлени блокове с рапица, слънчоглед или каквото друго там посеят арендаторите или кооперациите. В покрайнините на селото има и акациева гора, а в самото село има изобилие от липи. Тоест пашата си я има като даденост, без пчеларя да харчи дори и 1 стотинка за това.

    Работата на типичния пчелар по пчелните семейства е сведена до минимум. В общия случай въобще не им се меси в развитието. Оставил ги е на самотек с минимални изключения - есенно третиране с евтин препарат. За майки не се грижи - пчелите си се оправят сами. За роенето не му пука - ами някакъв процент ще се роят - алал да им е. Единствената по-сериозна грижа е навременното слагане на магазини, и навременното им изземване след всяка една по-силна паша. Веднъж годишно добавя в пчелина по 3-4 външни майки цитирам: "за смяна на кръвта".

    В зависимост от това какво насеят арендаторите в 3 километровата зона средногодишно вади между 25 и 40 кг. мед. Каквото извади, все е "далавера", защото вложения по него труд е минимален. Каквато и да е продажната цена на меда, все е "далавера", защото на камара пристига голяма сума пари, за която не е влаган много труд.

    Няма транспортни разходи, няма разходи за наемане на външен персонал, няма счетоводство, няма никакви регистрации или каквито и да било други взаимоотношения с държавата, няма главоболия и нерви, не го интересува пчеларското законодателство, пчеларските организации, пчеларските книги или форуми или фейсгрупи. Не го интересуват и субсидиите. Човека си знае как да си гледа семействата, защото преди 30 години така го е учил някакъв дядо, и нищо ново не го интересува - нали старото си му върши работа.

    Човека си я кара спокойно и без нерви, гледа си автоработилничката и веднъж в годината прибира от меда 10 или 20 хиляди лева суха пара без документ. Каквато и да е сумата, все е "далавера".

    Та пчеларите, които се вместват в този профил, НИКОГА НЯМА ДА ЗАГИНАТ, колкото и да се мъчи държавата да ги унищожи. За тях има само една единствена заплаха - изнасянето на кошерите извън населените места. Но дори и тогава те ще го преместят от единия крачол в другия, ако се разбират със съседите си, и никой съсед не се оплаче. И ще продължат да си кютат така, както си знаят, с пчелите в задния си двор.
    Точно определение , ама много субективно . Светът не е тръгнал да си събува потурите г-н Матеев , вие се опитвате да го убедите да носи дочени панталони ( или нещо по модерно ) . Лошо няма в модела на пчеларстване който описвате , напротив - има хляб за много хора ( или патерица ) . Пчеларството е част от Селското стопанство , в световен мащаб има 2 основни типа ( или както искате го наречете ( превря ми ябълковото и не съм в настроение да гоня терминология ) ) :
    1 Базирано на модела " малко земя /много хора " - по- голямата част от Европа
    2 Модел " много земя /малко хора " - Щатите ,Канада , Русия , Украйна .
    Ние сме към тип 1 ( защо ? ами и в най-умрелите села , пчеларите са последните дето напускат - стационар , в 3 километровата зона - ми то селата са долу горе през 3 километра в цялата страна ) , и посмъртно не можете да ме убедите , че уедряването и максималната автоматизация са пътя по който Българското пчеларство трябва да върви . Качеството е , ама с хора които са прочели 20 различни книги за пчелите , преди да отворят кошер , и ползват инвертиран сироп ( щото е модерно и не изтощава пчелите ) при 1 месец зима няма да стане .
    Това дето ( така ви разбирам аз , не сте писал един / два пъти подобни щуротии ) " трябва да се модернизираме и уедрим " си е живо самоубийство , то поне вижте какво се случва в другите сектори на Селското стопанство - земеделие и животновъдство . Една шепа хора завладяха тези отрасли и си правят каквото искат - другите имат избора : или наемни работници , или емигранти . И не само това , цялата политика на ЕС , е насочена към понижаване на цените на хранителните продукти - примери много : зърното евтино , млякото е без пари , месото - от 2017 пада и захарната квота . А това дето сме били в сивия сектор - ха ха , сериозно ? колко кошера имате вие и колко мед вадите ? ( аз си признавам - 40 кг и 3 отводки ) . Да ме представлява човек , на който медът му е отпаден продукт ( ваше твърдение ) е несериозно , да ме поучава или съди е неучтиво ( меко казано ) . Далеч не съм против да " имам пчели " , но за да иска , държавата трябва и да дава . Ние не искаме много - дребни неща :
    да няма ддс за дървен материал за пчеларски инвентар , намалени данъци за лекарства , захар без акциз за легално продадена продукция , право да се ползва марката " натурален пчелен мед " само от производител на мед - ама не , всички пчеларски лидери сте в един кюп - програми , субсидии . Сякаш сме просяци , ама лошо няма , щото ние ( от тоя вид дето ни описвате ) и на 2 лв сме на печалба - програмиста ми продаде лекарства на абсурдно ниска цена , другия програмист ми продаде чисто нови кошери за 40 лв , третия тенекии и т.н. и т.н. Та , жив и здрав да сте , пак за нас работите щото тия Франкенщайни дето ги създавате ни помагат много
    Нищо лично .

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ....веднъж в годината прибира от меда 10 или 20 хиляди лева суха пара ...
    Е - в такъв случай, да се твърди, че пчеларството е умиращ сектор, си е чиста лъжа.

    п.п. само се чудя - толкова ли е тъп този народ, че ходи да бачка за ~500лв на месец, като може по цял ден да си клати краката и ей така без нищо пчелите да му носят едни 20К на годинa. Всъщност може би аз не живея в България - че 2К на месец си е направо западна заплата, пък в държавата, в която живея, такива доходи са почти химера.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Е - в такъв случай, да се твърди, че пчеларството е умиращ сектор, си е чиста лъжа.

    п.п. само се чудя - толкова ли е тъп този народ, че ходи да бачка за ~500лв на месец, като може по цял ден да си клати краката и ей така без нищо пчелите да му носят едни 20К на годинa. Всъщност може би аз не живея в България - че 2К на месец си е направо западна заплата, пък в държавата, в която живея, такива доходи са почти химера.
    На повечето такива пчелари, все децата им са гладни, не могат да ги нахранят. Апартаменти ли не щеш, коли ли не щеш, пари по дискотеки, по почивки и накрая всички казват, ми няма бе, няма пари. Друго е да си на заплата и всеки месец да капе, а и си сигурен, че върви стажа за пенсия, и ако е лоша годината, като тази, го местиш в другия крачол и чакаш следващата.
    Из хрониките на мойте черни мисли :-):-):-)

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много дискусия се разгоря около този постинг и много хора видяха в него какво ли не - от похвали за българските пчелари та чак до смъртна обида на всеки един пчелар. Няма нищо такова - просто на всеки му работи въображението в посока, в която него го устройва.

    Истината е друга, но явно не я разбрахте, защото не разсъждавате от позицията на моята камбанарийка. Всъщност исках да напиша следното:

    1. Няма да умре ХОБИ ПЧЕЛАРСТВОТО, защото в него има всички предпоставки за ниска себестойност на произвеждания продукт.
    2. Почти е сигурно, че ще умре БИЗНЕС ПЧЕЛАРСТВОТО, защото всички дейности при него са по-скъпи и разходите за него са по-големи.

    За в бъдеще ще оцелеят само тези, които:
    1. Нямат транспортни разходи, защото пчелина им е в собствения им двор
    2. Имат друга работа или бизнес, за да оцеляват през лошите за пчеларството години
    3. Сами работят на пчелините си, без да ползват външен наемен труд

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Много пчелари ще работят успешно .

  8. #48
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Много дискусия се разгоря около този постинг и много хора видяха в него какво ли не - от похвали за българските пчелари та чак до смъртна обида на всеки един пчелар. Няма нищо такова - просто на всеки му работи въображението в посока, в която него го устройва.

    Истината е друга, но явно не я разбрахте, защото не разсъждавате от позицията на моята камбанарийка. Всъщност исках да напиша следното:

    1. Няма да умре ХОБИ ПЧЕЛАРСТВОТО, защото в него има всички предпоставки за ниска себестойност на произвеждания продукт.
    2. Почти е сигурно, че ще умре БИЗНЕС ПЧЕЛАРСТВОТО, защото всички дейности при него са по-скъпи и разходите за него са по-големи.

    За в бъдеще ще оцелеят само тези, които:
    1. Нямат транспортни разходи, защото пчелина им е в собствения им двор
    2. Имат друга работа или бизнес, за да оцеляват през лошите за пчеларството години
    3. Сами работят на пчелините си, без да ползват външен наемен труд

    Матеев,
    Вие съвсем се омотахте в твърденията си!
    С много от нещата съм съгласен, като работодател, но написаното на някой неща тук, тотално не ми харесва.
    Някой със страничен бизнес, занимаващ се с пчеларство, ще изкарва едни 10 хиляди-20 хиляди лева годишно, седейки и правейки нищо??
    Я по сериозно! При 4 лева за килограм това са 2,5-5 тона мед. При седящ пчелин, както сте написали, добивите ПРЕКО сили са по 20-30 кг. от кошер!
    Това ще рече над 120-150 кошера, със запасните са си живи 200 кошера! И това обслужвано от сам човек??? И колко пчелина са това? Бая дворове ще трябват.Поздравления за този герой на СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯТ труд!
    И то така между другото, докато се чеше по гъза, между ремонта на две трошки!
    Та при толкова кошери, за какво хоби иде реч? То си е жив професионализъм!
    А и точно при хобито, няма ниска себестойност, а точно обратното. Много по-висока. Няма Европейски програми, няма цени на едро за необходимите лекарства, инвентар и подхранки!
    Точно бизнеса ще оцелее, е и някой любители, като мен, от носталгични причини.
    И най-щастливи са точно хората, на които хобито им е и професия и си изкарват хляба от там!
    Извинявам се за острия тон, ама хайде с мярка!

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Различен , ама и ти хвърли нещо в пространтсвото дето няма покритие .
    Цифрите с Матеев ги нямате за нищо !!!

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Различен , ама и ти хвърли нещо в пространтсвото дето няма покритие .
    Цифрите с Матеев ги нямате за нищо !!!

    Обоснови се!

 

 
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •