Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 59
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.кадиево общ.родопи обл.пловдив
    ЛР кошера е за смяна. Другия който имам за сега е ДБ.
    Скоро смятам да купя нов ДБ кошер и да работя с него.
    Гледам ,че колегите в областта работят с тази система

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да споделя опита си с прехвърлянето на семейства от една система кошери към друга.

    МЕТОД 1 - Рязане на пити с пило и сглобяване на новия вид рамки (описан в началото на тази тема)

    Пробвах го преди 3 години, когато хал-хабер си нямах от пчеларство. Просто тогава вярвах на всичко написано във форума и го следвах сляпо. Режех ДБ питите и ги правех на ЛР, губейки много пило, мед, прашец и т.н. Резултата - силно отслабих над 400 семейства. Мед през годината получих много малко и влязох в зимата със слаби семейства с всичките последици от това.

    МЕТОД 2 - ПЛАВНО ПРЕМИНАВАНЕ, посредством постепенна подмяна на единия вид рамки с другия

    Пробвах го следващата година, когато вече уж "нахитрях". Резултата е повече от трагичен - стотици кошери в момента са със шарени рамки в тях. Далаци в изобилие, задръстени с пило, което не ми позволява да махам дадената рамка. Изместване на рамката за махане в периферията също не помага - да, тя си стои там, но пак е пълна с мед или прашец или дори пило и махането и пак ще нанесе щети на семейството. Процеса по преход се оказа много продължителен (2 години) с частичен успех. Гарантирано е само създаването на хаос, който няма как да бъде почистен години наред, ако кошерите са много на брой.

    МЕТОД 3 - Прехвърляне за 21 дена

    Този метод за мене е само теоретичен, но за сметка на това на пръв поглед изглежда многообещаващ. Накратко:
    1. Търси се майката и се слага в нов корпус от желания модел, пълен с восъчни основи.
    2. Над него се слага ханеманова решетка, а над нея - стария корпус от другия модел.
    3. Разчита се, че младите пчели ще дойдат при майката и ще започнат да градят, а след това всичко ще си дойде на мястото.
    4. След 21 дена стария корпус отгоре е свободен от пило, и може да се изземе от семейството и да си ходи по предназначение.

    Та молбата ми е да кажете какви подводни камъни има в този метод, защото след няколко дена мисля да го пробвам в големи мащаби, и не ми се иска да направя поредната "умна" грешка.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    За мен по добре корпуса с майката да е отгоре и да има рамка или две с открито пило за да се привлекат младите пчели така и запасите от мед ще се преместят горе и ще се получи подхранване по бърз градеж.Ако откритото пило остане само в корпуса без майка младите пчели задължително ще останат там поне повечето.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2012
    Мнения
    12
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    МЕТОД 3 - Прехвърляне за 21 дена

    Този метод за мене е само теоретичен, но за сметка на това на пръв поглед изглежда многообещаващ. Накратко:
    1. Търси се майката и се слага в нов корпус от желания модел, пълен с восъчни основи.
    2. Над него се слага ханеманова решетка, а над нея - стария корпус от другия модел.
    3. Разчита се, че младите пчели ще дойдат при майката и ще започнат да градят, а след това всичко ще си дойде на мястото.
    4. След 21 дена стария корпус отгоре е свободен от пило, и може да се изземе от семейството и да си ходи по предназначение.

    Та молбата ми е да кажете какви подводни камъни има в този метод, защото след няколко дена мисля да го пробвам в големи мащаби, и не ми се иска да направя поредната "умна" грешка.
    Матеев, метод 3 е правилния метод, според мен, но си твърде краен в точка 1 с този цял корпус с основи. Аз съм го правил в следния вариант:
    1. Първи корпус 2 пити с пило, от стария модел и ВО. Не търсиш майката, а тръскаш в новия корпус всички рамки от стария модел.
    2. Над него се слага ханеманова решетка, а над нея - стария корпус от другия модел.
    3. Разчита се, че младите пчели ще дойдат при майката и ще започнат да градят, а след това всичко ще си дойде на мястото.
    4. След 21 дена стария корпус отгоре е свободен от пило, и може да се изземе от семейството и да си ходи по предназначение.
    5. Двете рамки от старата система ги комплектоваш в корпуси по 10 и повтаряш процедурата.
    Разбира се трябва да прежалиш търтеите, които ще се излюпят в горния корпус и опитвйки се да излязат ще се набият в решетката, където ще ги намериш умрели и разфасовани.

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това с търтеите при мене не е проблем, защото ханемановата решетка на финландските кошери всъщност представлява и втора прелка за горния корпус. Добре че ме подсети, иначе щях да я оставя затворена.

    По въпроса с голия корпус с восъчни основи - ами предполага се, че ако един човек преминава към нова система кошери, той все още няма изградени рамки за нея. Именно поради това написах цял корпус само с ВО. Иначе ми е пределно ясно, че изградени пити ще помогнат, пък ако има и открито пило, това ще доведе и младите пчели с него. Но откъде пило - все пак това е друга система с рамки, която се предполага, че пчеларя я няма.

    Между другото този номер вече съм го правил с отглеждачите - получава се перфектно със 100%-ова гаранция за успех. Но там наистина слагам изградени пити и прехвърлям поне една пита с пило. Номера съм го правил и с голи роеве само от стари пчели.

    Въпросът ми всъщност е дали някой е пробвал само с голи восъчни основи и с нищо друго? Не че няма да стане - вероятно ще стане, но не искам семейството да дръпва назад и майката да стои безработна няколко дена. Идеята е долу да слязат достатъчно млади пчели и да започнат да градят по-бързо, отколкото майката може да снася. При това положение за семейството няма да има загуби от неснесени яйца, и освен това метода се явява и една перфектна противороева мярка. Пък и сега си му е времето за такива вмешателства (смяна на системата кошери). Сега или никога. По-рано семействата са слаби, а по-късно се влиза в периода на пашите и тогава пчеларя вече си има други проблеми и е претоварен от работа.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не че няма да стане - вероятно ще стане, но не искам семейството да дръпва назад. Идеята е долу да слязат млади пчели и да започнат да градят по-бързо, отколкото майката може да снася. При това положение за семейството няма да има загуби от неснесени яйца, и освен това метода се явява и една перфектна противороева мярка.
    Не съм го пробвал но и не смятам да го пробвам ,а че семейството ще дръпне назад аз залагам на 100 % защото младите пчели ще имат работа при откритото пило и няма да я изоставят докато не я свършат ще има период на забавено снасяне дори майката няма да бъде хранена толкова обилно и след това ще трябва постепенно да увеличава яйцеснасянето.

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, аз също храня подобни съмнения, и затова питам във форума дали някой има опит с това. Иначе на теория сега непосредствено преди акацията би трябвало да има достатъчно на брой млади пчели, дори и такива, които са безработни и с кеф биха слезли в долния корпус. Те така или иначе си висят под най-долните рамки и се наговарят една с друга на коя дата ще им е най-удобно да се роят.

    Това със слагането на цели корпуси само с ВО масово го практикувам, но досега съм ги слагал само отгоре и съм чакал майката сама да се качи. Никога обаче не съм проверявал дали се качва още на следващия ден, или чака известно време. Няма начин да не проработи и слагането отдолу, въпросът е колко време ще отнеме на пчелите да изградят поне една пита и да отворят работа на майката.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    на коя дата ще им е най-удобно да се роят.
    Като противороева мярка ще се получи и това забавяне при градежа и снасянето няма да е проблем защото до слънчогледа има много време тук още го сеят, което е супер за мен.Една седмица преди цъфтежа на акацията и от намаленото снасяне точно по време на акацията ще има малко открито пило и много свободни пчели за работа.След акацията пчелите вече масово ще слязат при майката защото там ще е единственото открито пило. Хайде още една идея за тези 10 дена до акацията защо пък да не направят и една серия маточници младите пчели в горния корпус като ще ги използваме да ги използваме напълно.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    МЕТОД 3 - Прехвърляне за 21 дена

    Този метод за мене е само теоретичен, но за сметка на това на пръв поглед изглежда многообещаващ. Накратко:
    1. Търси се майката и се слага в нов корпус от желания модел, пълен с восъчни основи.
    2. Над него се слага ханеманова решетка, а над нея - стария корпус от другия модел.
    3. Разчита се, че младите пчели ще дойдат при майката и ще започнат да градят, а след това всичко ще си дойде на мястото.
    4. След 21 дена стария корпус отгоре е свободен от пило, и може да се изземе от семейството и да си ходи по предназначение.

    Въпросът ми всъщност е дали някой е пробвал само с голи восъчни основи и с нищо друго? Не че няма да стане - вероятно ще стане, но не искам семейството да дръпва назад и майката да стои безработна няколко дена. Идеята е долу да слязат достатъчно млади пчели и да започнат да градят по-бързо, отколкото майката може да снася. При това положение за семейството няма да има загуби от неснесени яйца, и освен това метода се явява и една перфектна противороева мярка. Пък и сега си му е времето за такива вмешателства (смяна на системата кошери). Сега или никога. По-рано семействата са слаби, а по-късно се влиза в периода на пашите и тогава пчеларя вече си има други проблеми и е претоварен от работа.
    Пробвал съм го това за което питаш НЕ РАБОТИ методът
    Милен Михов

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Искам да споделя опита си с прехвърлянето на семейства от една система кошери към друга.

    МЕТОД 1 - Рязане на пити с пило и сглобяване на новия вид рамки (описан в началото на тази тема)

    Пробвах го преди 3 години, когато хал-хабер си нямах от пчеларство. Просто тогава вярвах на всичко написано във форума и го следвах сляпо. Режех ДБ питите и ги правех на ЛР, губейки много пило, мед, прашец и т.н. Резултата - силно отслабих над 400 семейства. Мед през годината получих много малко и влязох в зимата със слаби семейства с всичките последици от това.
    Перфектен метод,НО трябва да се извърши при първото удобно време през март,за да намали загобите описани от теб на 99%.
    МЕТОД 2 - ПЛАВНО ПРЕМИНАВАНЕ, посредством постепенна подмяна на единия вид рамки с другия

    Пробвах го следващата година, когато вече уж "нахитрях". Резултата е повече от трагичен - стотици кошери в момента са със шарени рамки в тях. Далаци в изобилие, задръстени с пило, което не ми позволява да махам дадената рамка. Изместване на рамката за махане в периферията също не помага - да, тя си стои там, но пак е пълна с мед или прашец или дори пило и махането и пак ще нанесе щети на семейството. Процеса по преход се оказа много продължителен (2 години) с частичен успех. Гарантирано е само създаването на хаос, който няка как да бъде почистен години наред, ако кошерите са много на брой.
    При наличие на бр.кошери като твоите си е безумие(осазнал си го)
    МЕТОД 3 - Прехвърляне за 21 дена

    Този метод за мене е само теоретичен, но за сметка на това на пръв поглед изглежда многообещаващ. Накратко:
    1. Търси се майката и се слага в нов корпус от желания модел, пълен с восъчни основи.
    2. Над него се слага ханеманова решетка, а над нея - стария корпус от другия модел.
    3. Разчита се, че младите пчели ще дойдат при майката и ще започнат да градят, а след това всичко ще си дойде на мястото.
    4. След 21 дена стария корпус отгоре е свободен от пило, и може да се изземе от семейството и да си ходи по предназначение.

    Та молбата ми е да кажете какви подводни камъни има в този метод, защото след няколко дена мисля да го пробвам в големи мащаби, и не ми се иска да направя поредната "умна" грешка.
    Този метод го практикувам по друго предназначение и работи ,НО с една подробност(без тия ханеманки), та по старата система развиваме си дадения корпус(плодник) след развитието му (изпълването му )му се отнемат 2-те крайни рамки и на тяхно място-преградни дъски,фибран 3см. и тн.,под него новата система с ВО+3 литра сироп в хранилката.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •