Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 61
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По-скоро инстинкта за натрупване на запаси при силна паша е по-силен от инстинкта за отглеждане на нови майки.
    Дали ? Все едно да сложа пита с прясно пило и да го изхвърлят.Мисля си, че ако при прехвърлянето всичко е наред, би трябвало да ги изхранят.

    пп. идващата пролет ще проверя.Имам доста рапица наоколо.

  2. #52
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дали ? Все едно да сложа пита с прясно пило и да го изхвърлят.Мисля си, че ако при прехвърлянето всичко е наред, би трябвало да ги изхранят...
    Ти може да си мислиш много неща, но не се знае пчелите какво си мислят ....

    И понеже никой не знае какво си мислят пчелите, правим експерименти с промяната на един или друг фактор и наблюдаваме какво е тяхното поведение. И повярвай ми - тази година съм направил стотици експерименти с всички възможни фактори, за които съм се сетил. И резултатите не са чак толкова еднозначни. Тоест за някои неща вече съм 100% сигурен, че са верни, но за други продължавам да хвърлям боб и да се чудя къде е причината.

    Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса, а други с удоволствие приемат всичко, каквото им се даде. Например имах едно семейство за пчелно млечице, приемаше безпроблемно по 60-70 маточни чашки, при това пластмасови, и за 3 дена ги пълнеше с млечице, а друго семейство до него се мръщеше, и от 20 дадени чашки приемаше само по 2-3. Визуално и двете семейства бяха еднакви - пращяха по шевовете от пчели. Пашата еднаква, храненето еднакво, кошерите еднакви, чашките еднакви - въобще всичко еднакво, но резултата винаги беше нещо от рода 70:2 или 70:3. Имало е дори 70:0.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса..
    Използваш ли стартери? Не се разбра и отглеждача с майка ли е при Кръстев.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Не ползвам стартер, при мен метода е по елементарен, все пак ми трябват 100 маточника, не 1000 -2000.
    Кошера е силен и се подбира, още 15 дена преди да пренеса в него кошер съм сложил поне 2-3 рамки с люпещо се пило. Подсилвам го, храня го.... Преди пренасянето, майката я свалям в долен корпус, като я оставям с 2 восъчно основи, ХР и нагоре другия корпус в който слагам летвата и отгоре магазините....

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Не ползвам стартер, при мен метода е по елементарен, все пак ми трябват 100 маточника, не 1000 -2000.
    Кошера е силен и се подбира, още 15 дена преди да пренеса в него кошер съм сложил поне 2-3 рамки с люпещо се пило. Подсилвам го, храня го.... Преди пренасянето, майката я свалям в долен корпус, като я оставям с 2 восъчно основи, ХР и нагоре другия корпус в който слагам летвата и отгоре магазините....
    Малък опит имам, но мисля, / е ,опитвам се/ че със стартер ще приемат по-голям %, когато се отглеждат в присъствие на майката.

  6. #56
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ти може да си мислиш много неща, но не се знае пчелите какво си мислят ....

    И понеже никой не знае какво си мислят пчелите, правим експерименти с промяната на един или друг фактор и наблюдаваме какво е тяхното поведение. И повярвай ми - тази година съм направил стотици експерименти с всички възможни фактори, за които съм се сетил. И резултатите не са чак толкова еднозначни. Тоест за някои неща вече съм 100% сигурен, че са верни, но за други продължавам да хвърлям боб и да се чудя къде е причината.

    Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса, а други с удоволствие приемат всичко, каквото им се даде. Например имах едно семейство за пчелно млечице, приемаше безпроблемно по 60-70 маточни чашки, при това пластмасови, и за 3 дена ги пълнеше с млечице, а друго семейство до него се мръщеше, и от 20 дадени чашки приемаше само по 2-3. Визуално и двете семейства бяха еднакви - пращяха по шевовете от пчели. Пашата еднаква, храненето еднакво, кошерите еднакви, чашките еднакви - въобще всичко еднакво, но резултата винаги беше нещо от рода 70:2 или 70:3. Имало е дори 70:0.
    Точно в това е красотата ! Ако всичко беше предвидимо и вървеше като на книга нямаше да е никък интересно
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo Виж публикацията
    Точно в това е красотата ! Ако всичко беше предвидимо и вървеше като на книга нямаше да е никък интересно
    Кое , да е интересно ?
    Самият процес на отглеждани на пчелни майки е интригуващ , а не интересен .

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Тази пролет имах 4 несполучливи летви, моята грешка бе, че в пика на рапицата ги заложих, от 4 летви общо 4 заложени матточника.... Затова веднага вземах мерки и на другия пчелин където нямам рапица направих пренасяне и нещата на 80-90 % успех... там имам овошки
    В разгара на рапицата:


    Мисля, че Матеев е прав не всяко семейство е готово да отглежда майки, независимо колко добре сме го подготвили.Подсилването с пило, стесняването и докарването до предроево състояние не винаги помагат.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Е ,ко,прайм ся, ще си говорим за еденични случки .Ще налучкваме правилното,или с една изминала година практика ще правим заключения или изводи с ,които ще си чешем езиците,а да не говорим за поредното изкривяване ОТ темата,а именно надграждане и ЗАДУШАВАНЕ на маточниците?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2023
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    ловеч
    Летвите в рамката на какво разстояние са една от друга и от горната рамка? Питам за ДБ - 435х300мм

 

 
Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 4567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •