Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 45
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от changov Виж публикацията
    Преди няколко години един рой се беше заселил в ямата на външния кенеф на село , а наскоро бяха пробвали и в комина.
    Кенефа и комин ли има - браво!

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    За голямо мое съжаление пчелите в дувара не са оцелели.Когато махнах един от кирпичите се отвори нишата в която се бяха заселили и се оказа че от другата страна на дувара е имало по-голям отвор за вход и вероятно е ставало голямо течение.Имаше 6-7 малки пити /по размера на нишата/ и на две от тях имаше още мед,умрелите пчели бяха по-малко отедна шепа.Дали в края на май бих могъл да ползвам нишата като роеловка,да я оформя подходящо, облицовам и върна питите закрепени на малки рамки?

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Направи си капани,погледни в руските сайтове-ловушка для пчел-има много информация как се правят.

  4. #34
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    За капаните ОК, въпроса е на това стационарно място дали ще се получи капан.Ще пробвам,все пак там са живяли пчели и би трябвало като се затопли времето да има аромат от клея,а и малко пророй може да помогне за ново заселване.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако могат да се съберат 2-3 рамки(може и магазинни)в дувара ще стане.Ако ли не се събират издълбай...Успехът ти е сигурен.

  6. #36
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    За мен мястото е важно. (в радиус от 50-100м). Аз на такова място хващам с капани на 100%. На това място преди години (10-15) бяха кошерите на един приятел. После загинаха всичките и останаха 7-8 празни сандъци. Един ден случайно видях да излизат и влизат пчели от входа на един сандък. Обадих се на моя човек и той дойде и си оправи рояка (сложи пити, подхрани и т.н.) На следващата година си махна от там всички сандъци. И аз започнах да слагам капани. В радиус от 30-40м. Вече 4 години имам 100% успех.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Кенефа и комин ли има - браво!
    Що се чудиш Калине? Има си комин отгоре,а вътре _бойлер на твърдо гориво т.е.баня и кенеф в едно помещение отвън в двора.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2016
    Мнения
    28
    Здравейте, аз знам във Варна пет семейства в хралупи. Преди една седмица и петте бяха иззимували.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Що се чудиш Калине? Има си комин отгоре,а вътре _бойлер на твърдо гориво т.е.баня и кенеф в едно помещение отвън в двора.
    Забравил съм го това, та то е било преди 6 месеца.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2017
    Мнения
    1
    Здравейте, работя в една бизнес сграда, която е облицована със окачена фасада - тоест върху фасадата има нещо като скеле и отгоре е покрито с плочици.
    Та... На поне три балкона под тези плочки влизат пчели. Не мога да определя колко са големи семействата но има не малко трафик пред дупките и са поне на 2-3 години. Моята идея е да се говори със собствениците на сградата и да се съберат тези семейства. Все пак е бизнес сграда в центъра на София.
    Имам няколко въпроса:
    Семействата не изглеждат големи и почти със сигурност биха се побрали в нуклеуси. За всяко семейство трябва отделен нуклеус, нали?
    Би ли помогнал в случая препарат като ПроРой в този случай в който няма рой, а са си изградени семейства?
    Трябва ли да има изградени пити в нуклеуса в който да бъдат хванати или ако се закрепят съществуващите пити с ластици за рамките пак ще стане?
    Проблем ли е ако нуклеусите са чисто нови?
    Кое е най-подходящото време на деня за хващането им?
    С какво може да се напръска старото място под фасадата, за да не се връщат пчелите повече?
    Трябва ли да се изчисти старото място от прополис, пити, мед и т.н. ?


    Процедурата за хващането, както си я представям е следната. Поправете ме, моля ако имам грешки и пропуски:
    Отварят се плочките на фасадата.
    Изрязват се питите и се закрепват с ластици за рамките и се прибират в нуклеуса.
    Намира се майката и заедно с възможно най-много пчели се слагат в нуклеуса.
    Кошера се оставя за няколко часа за да може да се приберат повечето пчели.
    Мястото се почиства и напръсква с нещо за да не се връщат.
    Всичко се затваря.

    Надявам се не съм ви отегчил.
    Поздрави.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •