Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 67
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от nikkalas Виж публикацията
    Да точно така - О Б А Ч Е - за какво планиране на финансиите става въпрос? Аз съм седнал сега да си планирам следващия сезон и какви приходи мога да очаквам? А каква е цената на меда която очаквам? И за да не ми излязат грешни сметките - залагам цена на меда продаден от мен да е 3.20 лв за кг. (Защото кой от вас си е мислил миналата година че изкупната цена сега ще е 4.20.).
    Това е може би най-правилния подход! И човек винаги трябва да има едни 10% резерв (на худший случай, както казват руснаците).
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Пари , акъл ... в България и топки.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikkalas Виж публикацията
    Да точно така - О Б А Ч Е - за какво планиране на финансиите става въпрос? Аз съм седнал сега да си планирам следващия сезон и какви приходи мога да очаквам? А каква е цената на меда която очаквам? И за да не ми излязат грешни сметките - залагам цена на меда продаден от мен да е 3.20 лв за кг. (Защото кой от вас си е мислил миналата година че изкупната цена сега ще е 4.20.).
    Когато се прави планиране, в него се разработват варианти - ПЕСИМИСТИЧЕН, РЕАЛИСТИЧЕН и ОПТИМИСТИЧЕН. Сметката трябва да излиза във всеки един от вариантите, като в песимистичния е допустимо ГОДИНАТА ДА Е НУЛЕВА, но в никакъв случай не е допустимо ГОДИНАТА ДА Е ГУБЕЩА.

    Ако не се направят предварителни сметки и ако се оставят разходите да изтичат безконтролно, почти във 100% от случаите емоциите водят ДО ПРЕРАЗХОД, който от своя страна прави всички сценарии да бъдат ГУБЕЩИ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ. И това може да се научи още на етап планиране, така че е глупаво човек да се труди цяла една година, за да разбере нещо, което би трябвало да го знае още от самото начало.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Когато се прави планиране, в него се разработват варианти - ПЕСИМИСТИЧЕН, РЕАЛИСТИЧЕН и ОПТИМИСТИЧЕН. Сметката трябва да излиза във всеки един от вариантите, като в песимистичния е допустимо ГОДИНАТА ДА Е НУЛЕВА, но в никакъв случай не е допустимо ГОДИНАТА ДА Е ГУБЕЩА.

    Ако не се направят предварителни сметки и ако се оставят разходите да изтичат безконтролно, почти във 100% от случаите емоциите водят ДО ПРЕРАЗХОД, който от своя страна прави всички сценарии да бъдат ГУБЕЩИ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ. И това може да се научи още на етап планиране, така че е глупаво човек да се труди цяла една година, за да разбере нещо, което би трябвало да го знае още от самото начало.
    И затова се прави периодична оценка за да вземеш мерки.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Спомнете си за един спор, който го водихме във връзка с това дали си струва човек на ръка да прави восъчни основи - самоделки. Там благодарение на математиката (а тя е точна наука) аз доказах, че това е ГУБЕЩО ЗАНИМАНИЕ. И резултата беше, че ми се извадиха доводи от 1001 нощи, доказващи че пчеларския труд струва нула лева и всякакви други подобни простотии. Е как да спориш с такива хора и как да им налееш акъл в главата? А има такива хора сред пчеларите, и те дори са много. И именно това са ГУБЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ и причината за това е само в тяхното мислене и в нищо друго. Те дори не осъзнават, че именно благодарение на грешното си мислене са на този хал, на който са в момента. И вместо да потърсят начин да си разрешат проблема, те започват да търсят причината в други хора и да обвиняват всеки друг, но не и себе си и собственото си погрешно мислене.

    Та именно поради тази причина е хубаво тези неща със сметките да се обсъждат във форума, защото много пчелари (освен непоправимите) ще могат да намерят полезна информация за усъвършенстване на бизнес-културата си и за ПРЕВРЪЩАНЕ НА ЗАГУБАТА В ПЕЧАЛБА. За съжаление обаче такъв тип теми към днешна дата са ТАБУ в този форум, защото тези непоправимите с грешното мислене веднага превръщат всяка една подобна тема в БОЙНО ПОЛЕ за избиване на комплекси от типа "аз съм прав, а ти нищо не разбираш". Ами като си прав, защо живееш в мизерия и бачкаш като луд, а тези "грешните" просперират?

    Та може би е хубаво в този форум да има някакъв РАЗДЕЛ С ОГРАНИЧЕН ДОСТЪП, в който раздел да може спокойно да се обсъждат такъв тип ПОЛЕЗНИ ТЕМИ в дух на разбирателство, въпреки че в него ще се пише за неща, които няма да се харесат на много хора, защото ще им показват собствените грешки. Но помислете си - как да научи човек за една допускана от него грешка, ако всички тактично мълчат за нея?

    Ще ви дам и пример:
    Ако дюкяна ви е разкопчан и ви се виждат вътрешностите, какво предпочитате?
    1. Всички тактично да си мълчат и целия град да ви види с разкопчан дюкян и после зад гърба ви да ви обсъждат и да се смеят?
    2. Някой да ви каже за разкопчения дюкян, с което може би ще ви обиди и дори унижи, но ще имате шанса бързо да си поправите грешката?

    Аз предпочитам второто, но явно има хора, които предпочитат първото и дори нещо повече - не се навеждат да си погледнат дюкяна, а започват да ви обиждат как не разбирате що е това разкопчан дюкян и как той никога не би го допуснал. И в същото време оная работа им се вее ..... Да, има такива хора ......

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И сега да хвърля и последната бомба:

    Според моето скромно мнение, като човек, работил в поне 7-8 други сектора и познаващ ги из основи, мога смело да кажа:

    ПЧЕЛАРСКИЯТ СЕКТОР Е ГУБЕЩ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!

    Единици са тези, които успяват да излязат на печалба. Повечето пчелари непрекъснато работят на загуба, но не го осъзнават това, защото нямат база за сравнение. В тействителност те ДОТИРАТ бизнеса си с пари от други източници (напр. заплата или пенсия), както и го дотират с МНОГО МНОГО ТРУД, който ако го сметнат, ще се окаже че работят за 1 лев на час или дори по-малко.

    Сектора все още не е загинал, защото в него има непрекъснати НОВИ ПОПЪЛНЕНИЯ от заблудени хора, които все още не знаят каква е голата действителност, и които ще се мъчат и изнемогват поне 3-4 години преди да разберат на какво са се натресли. Част от тях (най-напредничавите) ще успеят да се адаптират и да извадят бизнеса на някаква макар и малка печалба, но това ще е живо мъчение, което ще продължи цял живот. Въобще не може да става въпрос за големи печалби, които да се реинвестират в разширяване на бизнеса и в технологична модернизация. Друга част (повечето) ще отпаднат до 5-6 години. Ще останат само тези, които имат някакви странични доходи, но пчеларството при тях вече ще е с ранг на хоби, а не на бизнес с печалба. Междувременно непрекъснатите нови попълнения от опитни мишки ще поддържат сектора жив още много дълго време.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сиптомите за това мое твърдение са КРЕЩЯЩИ и се набиват в очите, но всички се правят, че все едно не ги виждат. Например поразсъждавайте върху следното изречение:

    Стар пчелар от 40 години с 40 кошера .......


    Случайно да виждате нещо нередно в това, което е доста масово срещано в нашата страна?

    Къде са хората, които са започнали от нулата, и за 5-6 години са направили няколко хиляди кошера САМО ПОСРЕДСТВОМ РЕИНВЕСТИЦИЯ НА ПЕЧАЛБАТА?

    Няма такива, а в повечето други сектори това е НОРМАЛЕН ПЪТ НА РАЗВИТИЕ на будните и разтропани хора.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И сега да хвърля и последната бомба...
    Роско, майстор си на късия разказ, дори бях ти препоръчал да започнеш да списваш, но тая 'бомба' ми се струва излишна и не съвсем по темата. С нея по-скоро ще откажеш хората, които искат да правят пчеларски бизнес. По-добре сподели опита си, та хората да 'попият' ценна информация!
    0899946746 Поздрави, Емо.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И сега да хвърля и последната бомба:

    Според моето скромно мнение, като човек, работил в поне 7-8 други сектора и познаващ ги из основи, мога смело да кажа:

    ПЧЕЛАРСКИЯТ СЕКТОР Е ГУБЕЩ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!
    Странно звучи от човек влагащ милиони в този бранш !!! Явно тази бомба е предпоследната?
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Странно звучи от човек влагащ милиони в този бранш !!! Явно тази бомба е предпоследната?
    Аз започнах с 2000 кошера, инвестирайки пари, спечелени от други бизнеси. Пет години след това все още съм със 2000 кошера. Това нормално ли ти се вижда? Ами ще ти кажа - за повечето други бизнеси това не е нормално.

    Ще ти кажа и друго - познавам историите на почти всички хора с много на брой кошери, защото сме се срещали и обсъждали бизнеса като такъв. Нито един от тях не е направил кошерите си с ПЕЧАЛБА ОТ САМИЯ БИЗНЕС. Всички са инвестирали външни пари от други бизнеси или дори от кредити.

    Още нещо - разгледай пчеларската история през последните 10 години. Има поне 10 случая на хора (фирми) с по няколко хиляди кошера, и всичките без изключение не съществуват към днешна дата.

    Да продължавам ли ...............

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •