Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 50 от общо 50
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Според мен фундаменталния въпрос е "За какво"-демек какво се цели с подхранването.Следва въпросът "кога"-резултатите от подхранването не идват мигновено..Следва въпросът за "октановото число" на храната(въпросът на темата)-демек с какво да подхранваме..Захарен сироп + е имитация на нектара,а иверт сироп имитира мед.....А най-лесно с подхранване се манипулира млада,подчертавам млада майка-демек основния фундамент.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Според мен въпроса е как да изкараме някой лев от пчелите а това става с добра паша млади майки зоб здраве знания и късмет

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    Кога? С какво ? Колко?
    Давам пример не винаги става но
    1.Кога
    -когато се рой май месец (хващаме роя за ушите и правим гол рой и правим налитане с летящи пчели слагаме го само на В.О.)
    2.С Какво
    -захарен сироп 1:1 в продължение на макс 2 седмици
    3 Колко
    -Колкото вземат но е над 10л.

    Резултат най добър изградени 5-6 бр. плодникови пити и 1 магазон мед от слънчоглед, използваме и старата майка на макс, друг резултат изградени около 14 -15 бр. В.О. обаче няма стоков мед и по дълго се дава захар. Разбира се не с всеки рой става.

    Друг пример рано напролет пенсионираме стара майка в помощно семейство даваме сироп и крадем пило с цел подсилване на основния кошер и евентуално предизвикване на тиха смяна на майката.

    Примери има и други.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Давам пример не винаги става но
    1.Кога
    -когато се рой май месец (хващаме роя за ушите и правим гол рой и правим налитане с летящи пчели слагаме го само на В.О.)
    2.С Какво
    -захарен сироп 1:1 в продължение на макс 2 седмици
    3 Колко
    -Колкото вземат но е над 10л.

    Резултат най добър изградени 5-6 бр. плодникови пити и 1 магазон мед от слънчоглед, използваме и старата майка на макс, друг резултат изградени около 14 -15 бр. В.О. обаче няма стоков мед и по дълго се дава захар. Разбира се не с всеки рой става.

    Друг пример рано напролет пенсионираме стара майка в помощно семейство даваме сироп и крадем пило с цел подсилване на основния кошер и евентуално предизвикване на тиха смяна на майката.

    Примери има и други.
    Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето. Дори една клетка с майка и десет пчели да вземеш от Матеев МАЙ месец и до края на годината ще развиеш добро семейство, та камо ли рой, че и налитане на пчели. Аз направих N на брой отводки, 5-6 август с майки от приятели, с по една шепа пчели и сега са на по 4-5 рамки. Ама то майсторите сме малко.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето. Дори една клетка с майка и десет пчели да вземеш от Матеев МАЙ месец и до края на годината ще развиеш добро семейство, та камо ли рой, че и налитане на пчели. Аз направих N на брой отводки, 5-6 август с майки от приятели, с по една шепа пчели и сега са на по 4-5 рамки. Ама то майсторите сме малко.
    И аз така началото на август издърпах от някой основни семейства по две рамки с пчели, от които едната с пило.Целта беше да си сформирам оплодни сандъчета ползвайки освободилите се вече фибранени нуклеуси и после да ги придам на основните семейства за подмяна на майки.Ама пуста и лакомия, видях ги че станаха на по 4-5 рамки докато прибера платформите от паша и реших че остават да зимуват.Та сега имам 15-тина отводки в повече за сезона

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето.
    Ееее тук не става въпрос за направа на отводки а за хранене, примера е че в този случай да даваш мед не е оправдано икономически а и не е нужно.
    А ако исках да го правя на отводки щях да го разцепя на 2 и на другия ден на още 2 с изместване на кошерите.А и вариации всякакви.

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ееее тук не става въпрос за направа на отводки а за хранене, примера е че в този случай да даваш мед не е оправдано икономически а и не е нужно.
    А ако исках да го правя на отводки щях да го разцепя на 2 и на другия ден на още 2 с изместване на кошерите.А и вариации всякакви.
    Така. Разбрах за какво става дума. Мисълта ми е, че с много пчели лесно стават нещата. Затова дадох примера с една майка и клетка с която започваш - без други пчели.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ако приемем че страната на чудесата е в планината то там отводките имат по добро развитие.
    Аз си го обяснявам с многото прашец и подържащата паша тоест пак опираме до храната.
    А че владееш висш пилотаж което включва отводка на една рамка не го подлагам на съмнение.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    А и аз визирах есенното подхранване моя грешка, ще си позволя цитат от статия в тази връзка че захарта е нещо хубаво ама да се използва правилно:

    Отрицателните резултати при използването на захарта в качеството на храна в болшинството случаи възникват поради несвоевременното провеждане на подхранване в несъответстващи дози и без отчитането на състоянието на семействата. Обикновено подхранват със захар, когато семействата са с малка сила (през пролетта) и за попълване на запасите за зимата. Рядко някой прави подхранване веднага след главната паша, с надеждата, че пчелите ще съберат още някакво количество мед, ако не стоков мед, то за запълване на зимните запаси. Обикновено подхранването го отлагат по различни причини за по – късни срокове. При това малко пчелари се замислят какво става в пчелните семейства в периода веднага след главната паша до подхранването със захарен сироп и как на пчелите се отразява преработката му. Ако попълването на запасите се отлага за по – късни времена, то при отсъствието на паша се съкращава отглеждането на пило, а се случва и това, че майките съвсем прекратяват да снасят яйца, след това при преработването на захарта семействата отслабват и без това от намалената си сила. Не с много се променя положението, ако след главния медосбор идва поддържаща паша, а попълването на запасите се отлага. Недостатъчният запас от храна задържа семейството от нейното изразходване за отглеждане на пило, и те не набират сила, а след това при преработката на сиропа техните пчели се износват. Безусловно, това отрицателно се отразява на зимуването на семействата и тяхното развитие през следващия сезон. При попълването на запасите в късни срокове, качеството на преработката се снижава поради понижаването на температурата и понижаването на приноса на прашец. Колкото по – късно се провежда подхранването, толкова по – малко се стимулира отглеждането на пилото. При това късно появяващите се пчели не успяват да натрупат в своето тяло достатъчен запас от резервни вещества. В крайна сметка при късно подхранване, жизнеспособността на пчелите и семействата се понижава, и възниква често споменаваното „продължително отрицателно после действие на подхранването със захар на развитието и продуктивността на семействата”.

  10. #50
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако приемем че страната на чудесата е в планината то там отводките имат по добро развитие.
    Аз си го обяснявам с многото прашец и подържащата паша тоест пак опираме до храната.
    А че владееш висш пилотаж което включва отводка на една рамка не го подлагам на съмнение.
    Нямам предвид точно кой е района и мисля, че би се постигнало на всеки. Все пак това е едно мини семейство за което ние полагаме повече грижи и би трябвало да се получи, без значение какви са външните условия. Ние му предлагаме всичко което то не може да си достави отвън. От него се иска само да се развива.
    А до това с висшия пилотаж. Бъркаш ме с някой друг.

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •