Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 43
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Мда... по-лесно е да ги ротираш :D

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А па за мене е магия някои хора, как гледат кошери - без значение с коя система, учудвам се на некви неща, които никога не съм срещал ... та както се вижда и аз се уча
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колеги ходил съм в Испания и Гърция там кошерите са им ЛР но 70 процента са им на един корпус и както разбрах повече от 2 не слагат ,сигурно и в другите страни така правят е аиде кажете ми това силни кошери ли са?Нека си признаят колегите които гледат кошер ЛР ,че повече от 2 максимум 3 корпуса ЛР не слагат и вадят мед от втория и третия корпус.И недейте заблуждаваите младите пчелари, че това е най-добрия кошер.Кошера който се е доказал повече от 100 години за нашите геогравски ширини е кошера ДБ.
    Колеги, сигурен съм, че всички от вас знаят колко голяма е разликата от това да работиш само на стационарен пчелин и на подвижно. Всъщност разликата е преди всичко в оборудването, дори и когато се говори за една и съша система кошери.
    Колега Лазров, за кошерите в Испания и Гърция си прав, а предполага знаеш и че причината е в субсидийте които получават за опрашване. На тях "медовици" не им трябват.

    Подвижно може и с тръвни да се пчеларства (вижте как го правят египтяните с тръбните си кошери по река Нил), въпроса е кой с какво оборудване разполага. А и как е свикнал и предпочита да работи.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Няма проблеми с лентите меда който е в магазина го пренасят в плодника и го изяждат през зимата, а и да не го изядът аз от плодника не вадя мед.По този начин питите се съхраняват най-добре през зимата.

    Въпроса ми беше не оставът ли остатъци от препарата от лентите по восъчните пити намиращи се в магазина поставен отдолу, а не само по меда.
    Ако през лятото си ползвал по-вече магазини 2,3, всичките ли поставяш отдолу под плодника за зимуване?

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    .Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.
    И аз имам дб с неподвижни дъна,но от магазините свалят долу.Върху плодника слагам платно с малка дупка отгоре магазина,като надраскам 2-3пити смед.Свалят бавно,горе доло за около 40-50дена.Майката няма как да се качи горе пък и по този начин пчелите си пазят питите от молеца.
    Магазина го оставяш така до пролетта ли?

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.
    Ще напълни6 магазин с мед ако ти дойде па6ата.Ако 6те и 2 ДБ плодника да напълни6 с пчели мед пак няма да види6 ако не е до6ла.А МК-тата като напълнят 2 корпуса с пчели 1 магазин го пълнят за 2-3 дена,но щом си ре6ил с ДБ занимавай се успех...
    ДБ магазини ли използваш за складиране на меда или корпуси ЛР.

  7. #27
    gojyto_
    Guest
    Корпуси ЛР.А за предния ти въпрос няма значение колко са магазините под плодника.И да стоят до пролетта отдолу(тоест докато ти дойде па6ата).

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    .
    .
    Магазина го оставяш така до пролетта ли?
    Да.Когато застудее изваждам рамките и затоплям.Когато през февруари поставям питка не си играя да правя питките по300-400грама,а направо 2-3кг.При положение,че нямаш надставки на кошерите,няма как да се събере голяма питка.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега Nic няма никакви проблеми и нищо не остава по магазинните пити и самите ленти действат 35-40 дни и след това се вадят,а оксаловата киселина се съдржа в меда, аз с нищо друго не третирам кошерите.
    Колега Юри колегите в Испания , Гърция и другите страни използват само 2 корпуса ЛР защото немгат да си развият по-силни кошерите,а и много от колегите в Б-я.съм сигурен , че работят само с 2 корпуса,а смятам че два корпуса ЛР са плодник ,а третия е медови, е мерси да гледам цяла година кошери които да изпълнят само плодника.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    Къде слага6 рамките ?
    В кашони и ги подреждам в една стая,където престояват до началото на април.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •