Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 32 от общо 32
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    Истината е, че горе нощната температура е 7-8 градуса.
    Миналата седмица сложих дъната когато махнах и ХР. Мислиш ли че студа може да ги спре да се качат горе? Правили са кълбо?
    Занм че го парвят на около 8 градуса на тази температура се появява само за коло 1 час окол 5-6ч. сутринта - точно преди изгрев (имам термометър с памет и следя така температурата), но нали все пак остава топлина в кошера не е като навън, пък и температурата както казах пада само за макс час.
    Другите две семейства са само на мрежи, но те са и по-силни. Явно горе няма нужда да се махат дъната, но го направих за да издърпва влагата по-бързо от нектара все пак само юли месец съм ги оставил така не по-рано.
    Целият проблем е, предполагам, заради по-слабото семейство, заради някакво моментно състояние или по-слаба майка. Едно по-слабо семейство поддържа по-трудно температурния режим в семейството. Някъде съм чела, че слабо семейство прави кълбо при 11 градуса температура, а силно семейство при 8 градуса. Затова рязкото разширение може да бъгне семейството, то да се свие долу, да топли пилото и да не иска да се развива нагоре. Затова пробвай да разширяваш с корпус отдолу, вместо отгоре или евентуално с магазин отгоре, за да е по-плавно разширението, когато става въпрос за слаби семейства.

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    То вече е късно за тази година....догодина ще правя по-различна преценка.
    Аз като ги разширявах сложих втори корпус отдолу - така ме посъветваха момчетата от форума тук заради студеното време горе.
    Но явно при ротацията и слагането на ХР, както и отварянето на дъното и оставянето им само на мрежа е довело до такива резултати при тях - прекомерно разширение и нежелание за качване на пчелите горе да работят за да топлят пилото.
    Благодаря ти отново - ще пиша другата седмица като ги отворя.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •