Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    Малко пчели поради ХР

    Здравейте,

    Темата може да се отнесе и към "Ограничаване на майката" но смятам, че и тук мога да попитам в нова тема.
    В началото на юли ограничих майката с ХР в К1. След около 3 седмици забелязах, че К1 е пълен с мед, както и К2 1/4 е пълен с мед, а пчелите са намалели значително и едва покриват 10 рамки на един корпус, в магазина не са се качвали въобще.
    Моля ви за съвет да дадете намалелият брой пчели
    - дали се дължи на това, че майката не е имала достатъчно място за снасяне и са отгледали мн малко пчели?
    - защо не са качвали в К2 меда и магазина а са го трупали в К1 при майката където снася? Нали такъв им е инстинкта - да качват горе където е най-сигурно.
    - възможно ли е намалелият брой пчели да се дължи на болест?
    Преди 2 седмици махнах ХР, а вчера качих пълният корпус с мед като втори, а на негово място сложих К2.
    Следващият път ще гледам как е осеменила майката К1

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Малкото пчели не са поради Ханемановата решетка, а поради това, че пчелите са задръстили с мед плодника.
    Изцентрофугирай пити мед и ги сложи в плодника, за да има място майката да снася.
    В пчеларските книги пише да преглеждаме семействата около средата на юли и ако плодникът е задръстен да изцeнтрофугираме 1-2 пити, което правим, за да има място за майката да снася. Ако го направим, семействата няма да отслабват.
    В тази част на годината, след 20 юни, майките естествено намаляват яйцеснасянето си. Пикът на развитие е минал, следва затихване на развитието. Което в комбинация със силна паша и вероятно не много млада майка /слабо семейство/ дава този резултат.
    Ако през май и юни ровим плодника, за да предотвратим роенето, през юли - август ровим, за да освобождаваме място в плодника за майката.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    благодаря за съвета ти.
    Това което съм направил да сложа вторият корпус като първи според теб дали ще свърши работа?

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Ако в плодника има празни пити, за да може майката да снася, ще свърши работа.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    аз съм с ЛР - при мен плодник е относително понятие и се отнася единствено до това кой корпус е първи
    Надявам се да слезе в него и да снася...Другата седмица ще я проверя....

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    И аз се надявам да са слезли моите майки - на 3 семейства им сложих плодници по този начин, като 1 ви, но магазинни. Ако не са слезли сами, трябва да ги сваля.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Чудя се след центрофугиране, какво ще се правим с толкова много мед, който не е много добър за консумация. Да им го върнем на есен Лошо е че доста от меда не е запечатан. Също ще бъде доста весело ваденето на плодникови пити и отмитане на пчели.

    И при мен всичко е задръстено със сироп и мед.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Със тези ханеманови решетки ..... май не знаете изобщо какви ги вършите, но по-лошото е, че макар да виждате грешките и резултатите, продължавате да се самозалъгвате.

    п.п. наистина може би някои грешки трябва да се повтарят докато грешащия сам не ги осъзнае.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Може би е сгрешено, това че при арестуване на майката през Юли, помага на пчелите да складират мед в плодника вместо майката да поддържа постоянно пило. Но за да не гадаем, Кандо не го дъфкай кажи го директно, няма смисъл от ролята на Гатю Танков

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    само да попитам - защо като съм я арестувал долу и те слагат меда долу? нали инстикта е да го складират горе?
    Кандо - ясно е че съм сбъркал ама хайде де нали съм за първа година пчелар - как да не сложа ХР като е основна при технологията с ЛР

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •