Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 32
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    [quote="nolkov"]ясно е че съм прекъснал и нарушил темпа и на снасяне. Като сновна грешка отдавам това, че не съм качил този корпус като втори а долу да сложа К2 който бе празен

    К2-ПРАЗЕН!Тук ти е грешката,ако в К2 имаше малко мед и или люпещо се пило в К1 щеше да имаш САМО пило.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    като "празен" имам впредвид без много нектар - наистина нямаше запечатан мен, само нектар тук-таме.
    Абе ясно е че догодина ще внимавам преди арестуването на майката.
    Човека от който ги взех каза че е продал други 7 сем. и те също трупали първо в К1, а после не се качвали в К2 и магазина без да им е слагана ХР....резултата също отслабени семейства. Може нещо генетично да са се бъгнали, но по-скоро си е моя грешката.
    Благодаря на всички.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    К2-ПРАЗЕН!Тук ти е грешката,ако в К2 имаше малко мед и или люпещо се пило в К1 щеше да имаш САМО пило.
    доооообре - айде колегата до година да направи това и ако не излезеш прав, във подписа ти искам да виждам аз съм магаре със големи букви.

    п.п. но както виждам той сам nolkov ти е обяснил, колко са ти верни съветите МАГАРЕ
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    само да попитам - защо като съм я арестувал долу и те слагат меда долу? нали инстикта е да го складират горе?
    ...ясно е че съм сбъркал ама хайде де нали съм за първа година...
    Единственото, в което си сбъркал е тълкуването на понятието горе.
    Да, инстинктът им е да го складират горе и те го правят. Горе означава над пилото, над плодника. Ако плодникът ти представлява ЛР корпус, изпълнен от летва до летва с пило, ще складират меда в горния корпус. Ако плодникът ти представлява смесено пило и отгоре мед, ще почнат да складират меда в плодника /ако има слаба паша/. Така лека полека семейството отслабва.
    Затова слагаш празен корпус отгоре, за да може семейството да се развива нагоре, но то не се развива, затиснато от меда и от собствената си слабост. Затова е трябвало да качиш 2-3 пити с пило или 2-3 пити с мед в този корпус, празния, който си сложил отгоре, а в плодника да свалиш 2-3 празни пити да има място за осеменяване.
    Това се е получило и при другите семейства, които предполагам, са в същия район, /съответно, развиващи се при същите условия/, въпреки че при тях не са използвани Ханеманови решетки.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Еми уж имаше и пило и малко нектар в "празния" К2....просто не съм видял, че К1 е толкова пълен с мед и майката е останала блокирана долу обградена с мед и без възможност да снася....

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Да не отварям нова тема ще пиша тук,става въпрос за подобен проблем само,че за ДБ.След рапицата изцентруфугирвах на всички кошери по 2 пити с нектар от плодниците защото всичко беше блокирано.След това почна кориандъра -празните пити вместо да бъдат осеменени отново бяха наляти с нектар и съответно майките блокирани.В крайна сметка семействата отслабнаха и слнчогледа почти го изтърваха.Незнам дали само гореспоменатото е причина юли месец почти да няма пило в кошерите.Като цяло нещо ми се струва,че стават някакви аномалии тази година,например голям зор е с производството на майки.Има и доста акар,макар да не съм пропускал третиране.Как мислите защо така блокират майките и след това семействата ги няма никакви?

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    А да и не чета Венер .....при мен няма толкова много паши....нависоко са ми пчелите 1300 м.н.в.
    Тука има ливади и шипки....по-ралично е отколкото в полето.
    Да не би да им е било студено в определен момент и затова да не са се качили? И бъгването да е било от това?
    Можеш да пробваш разширението да го правиш с празен корпус отдолу, когато е студено.
    Също така, гдедай да ги затопляш отгоре по-дълго време, сигурно е по-студено на такава височина.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    корпуса бе сложен първо долу - след това ротиран и после пак. Но студено може да им е било защото им махнах дъната и бяха само на мрежа.
    Истината е, че горе нощната температура е 7-8 градуса.
    Миналата седмица сложих дъната когато махнах и ХР. Мислиш ли че студа може да ги спре да се качат горе? Правили са кълбо?
    Занм че го парвят на около 8 градуса на тази температура се появява само за коло 1 час окол 5-6ч. сутринта - точно преди изгрев (имам термометър с памет и следя така температурата), но нали все пак остава топлина в кошера не е като навън, пък и температурата както казах пада само за макс час.
    Другите две семейства са само на мрежи, но те са и по-силни. Явно горе няма нужда да се махат дъната, но го направих за да издърпва влагата по-бързо от нектара все пак само юли месец съм ги оставил така не по-рано.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    petkofire
    аз проблеми с другите два кошера нямам - само този така го блокирах без да искам.
    За акара незнам - при мен няма проблеми аз само с екостоп ги третирам.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    при мен проблема е само при ДБ,при МК нямам такъв проблем.За акара,наесен третирах с екостоп-напролет нямаше акар,пролетта с варостоп.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •