Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 94
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    САМОСМЯНА НА МАЙКАТА

    Здравеите колеги моля за съвет.
    Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
    Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително

  2. #2
    ANIBAL
    Guest
    Здрасти колега!
    Първо майките по това време не се оконтузват.Новата си я остави спокойно да зимува.А старата можеш да я подмениш със закупена от колеги.

    Това с оконтузването е операция за напреднали.Мисля,че ти си още......в началото.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Напролет се прави " оконтузване "...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248

    Re: САМОСМЯНА НА МАЙКАТА

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Здравеите колеги моля за съвет.
    Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
    Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително
    Ляв крак, десно крило или обратното, но както са те посъветвали колегите не сега някой като мен го правят по всяко време на годината но ти не го прави. Март- април можеш. Успех!

  5. #5
    Според мен сега е момента да смениш майката с готова. Аз преди седмица смених 4 майки и вчера информативно погледнах да вида какво става и нямаше ядове бяха си ги приели нормално само е хубаво 2-3 дена да им дадеш по малко сироп след като смениш майката.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Имам въпросче ....и предварително благодаря за отговорите .... Преди 2 дена видях маточници за самосмяна (3 броя на 3 пити) идеална комбинация, но утре ще ходя и ако не са се излюпили и успея да направя отводки с тях , колко пъти мога да се възползвам от инстинкта за самосмяна . Зададен по- точно как да използвам този кошер максимално ...и пак благодаря...!

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Ако питаш мен направи 2 отводки с два от маточниците и трена със старата майка, ако не върви отводката със старата майка имаш цяло лято да я смениш.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Прави 3 отводки с маточниците и остави майката - пак ще заложат самосмяна. Тогава вземи всички маточници и направи пак отводки, а остави 1 и майката.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Daniel
    Имам въпросче ....и предварително благодаря за отговорите .... Преди 2 дена видях маточници за самосмяна (3 броя на 3 пити) идеална комбинация, но утре ще ходя и ако не са се излюпили и успея да направя отводки с тях , колко пъти мога да се възползвам от инстинкта за самосмяна . Зададен по- точно как да използвам този кошер максимално ...и пак благодаря...!
    Колко кошера имаш?Колко са силни?Кога започва пашата?С какви кошери работиш?....?....???
    За да се отговори по точно на твоя въпрос трябва информация.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Три пъти, ако им помагаш с пило...т.е.- три партиди по 2-3отводки и сменена майка в основния.Ако е много износена прецени - дали ще изкара още 35-40 дни и тогава решавай .
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •