Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 94
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Цитат Първоначално публикувано от estabien6
    Нямам изградени пити ,а на останалите кошери бяха пуснали далаци по педя н в тях имаше двудневни търтееви яйца (става въпрос за магазинни рамки ,който сега искам да изградят ,за да имам инвентар за слънчогледа, лавандулата и кориандъра)...а и не помислих за това ,всъщтост помислих ,че ако не е самосмяна а роево настроение като премахнах чашките и 2 други пити да тръгне отново градежа....Благодаря за бързия отговор
    Било е ненужно да слагаш пак основи - ясно е, че няма да гради. Ако визираш мен,просто го опомени.Аз основата,така и не я сложих.Ма интерестното е какво се случи днес.Отворих капака само за лек поглед.Празен кошер.Няма майка.Няма и пчели.Само няколко мародера и няколко не излюпени търтееви келиики.Не видях и подмор по дъното и пред кошера.

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    Re: САМОСМЯНА НА МАЙКАТА

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Здравеите колеги моля за съвет.
    Имам един кошер със роила се маика и един със стара маика.
    Подходящо ли е времето да оконтузия маиките и да пристапат семеиствата към самосмяна на маиките или е по добре напролет.И как става оконт.на маиката.Благодаря ви предварително
    Здравей колега!Остави ги тия методи в миналото!Това са отживелици!С каква цел го правиш това?Първо трябва да намериш майката,после да я контузиш,после,ако случайно решат след месец два да я сменят,то вече нищо няма да е останало...Какъв е смисъла?От моята практика,мага да те посъветвам: или си произвеждаш маточници,или си вземаш оплодени майки и всички такива с-ва с мърляви майки/които не са готови за акация/ ги преустройваш на отводки.Ако не искаш отводки-просто смени майките,но не се занимавай с глупости.Дано съм ти бил полезен.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    5
    Здравейте колеги искам да помоля за мнение как да постъпя при следния случай, правих отводка в началото на юни с роеви маточник, майката се излюпи, оплоди се и има плътно пило на четири рамки. В същото време има запечатан маточник в средата на една от питите.Въпросът ми е да го отстраня ли или да го оставя незнам кой вариант е по удачен за това време на годината приемам всакякви мнения и предварително благодаря.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Щом са заложили маточник и майката не го е гризнала, значи има причина. Моите учители са ме учили така, Пчелите си знаят работата, ние със своите намеси само им пречим. И друго, ако не знаеш какво да направиш остави това на пчелите те знаят. Според мен има проблем с майката за да искат да я сменят. Остави ги да си я сменят.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, най добре е така,да не се унищожава - нищо не губиш. Старата майка продължава да си снася ии то докато новата пронесе. После.... и при пчелите си има закони.

  6. #36
    Вчера при преглед на едно семейство забелязах маточник само 1 брой в целия кошер на 9 рамка (доста голям). Майката си снася нормално има доста пило по принцип има си и свободно място доста. Прецених че е самосмяна и си го оставих.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    5
    Колеги благодаря ви, за споделените мнения и аз така смятах да направя за това него и унищожих до сега нека инстинкта им ги води.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Шантави пчели. На 2 септември взеха решение да свалят кралицата.

    После бунтът беше потушен, а всички маточници прогризани. Вчера обаче видях това:
    Какво, според вас, най-вероятно ще произлезе в крайна сметка от тази работа?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ами аз вчера видях някой друг търтей да се разхожда все още из кошерите, тъй че има шансове и да се оплоди.

  10. #40
    И аз днес видях търтей. Летеше си и пчелите го пуснаха без проблем да влезе в кошера. Мисля че годината далеч не е приключила както някой колеги си мислиха с наливането на последния сироп. А колкото до майката мисля че ще се оплоди но пък за кога .... И все пак пчелите знаят най добре кое е най доброто за тях!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •