Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 74 от 82 ПърваПърва ... 24647273747576 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 731 до 740 от общо 819
  1. #731
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Колега Дончев,отново искам да те коригирам и ще го направя.
    При нас се казва –човек с много чувствително небце на устната кухина.Тук във форума имаме такъв човек,на който рецепторите за аромати са развити до съвършенство.Как се убедих в това?Изпратих му мед,от кориандър. Колегата веднага хвана нюанса.Впечатлих се,но не му го признах.Сега си го признавам.Евалла,колега,не те цитирам,ти си знаеш.Моите почитания.Гогол.
    Като съм писал - усет, съм имал предвид и други сетивни рецептори. За цвят и аромат примерно, а те както знаем се намират в други органи.

  2. #732
    Наблюдател
    Регистриран
    15.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Колега да не позваш фазер с дупка около 5ст от старите?Ако искаш може и да не ми отговаряш.
    Не, не ползвам фазер.

  3. #733
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    .Тук във форума имаме такъв човек,на който рецепторите за аромати са развити до съвършенство.Как се убедих в това?Изпратих му мед,от кориандър. Колегата веднага хвана нюанса.Впечатлих се,но не му го признах.Сега си го признавам.Евалла,колега,не те цитирам,ти си знаеш.Моите почитания.Гогол.
    Е не е честно
    Имаме във форума такъв капацитет, с такъв потенциал... Дай да го ползваме и ние? То направо като малка лабораторийка
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #734
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Смятам, че пак ми се появи Майка за лежак: Минало годишна майка, плодника ври от пчели, а в магазина няма никой! Пило на 10 рамки с широк венец, двете крайни пращят от мед! Ако не качи мед на следващата паша, отива в лежака; може и по рано!

  5. #735
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ти май имаше от съвременните сандъци? Не може ли да й натикаш още един плодник отдолу?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #736
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ти май имаше от съвременните сандъци? Не може ли да й натикаш още един плодник отдолу?
    Мога но, не съм привърженик на мед от пити, в които е гледано пило. Това все пак е добра идея, може и да помисля да я използвам.

  7. #737
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    То и аз не съм, ама в случая трябва да й осигуриш територия за изява. А продукцията, сигурен съм, ще намериш начин да я оползотвориш.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #738
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Смятам, че пак ми се появи Майка за лежак: Минало годишна майка, плодника ври от пчели, а в магазина няма никой! Пило на 10 рамки с широк венец, двете крайни пращят от мед! Ако не качи мед на следващата паша, отива в лежака; може и по рано!
    Скоро ще я търсиш по клоните .

  9. #739
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Скоро ще я търсиш по клоните .


    Не го вярвам това,ако него видя това нещо.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #740
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Здравейте, съфорумци. От три години пчеларствам в едно село в южните Родопи ( 700 м. надморска височина) със среден успех - къде от незнание, къде от липса на паша. Имам 6 кошера Дадан-блат 10 р. четири от тях са сравнително силни- 7- 8 рамки запечатано пило , един среден по сила и един слаб. Основната паша ми е малко акация. Сега цъфтят овошките, след акацията има малко билки и това е.
    Целта ми тази година е удвояване на кошерите и малко медец за семейството ми .
    Сега на въпроса: акацията при мен цъфти около 20 май, до тогава силните семейства гарантирано ще се роят и ще изпусна пашата, ако не взема мерки . Според мен имам три варианта.
    Вариант 1 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило и придавам на слабаците. Веднъж сега и веднъж в началото на май. Предимства - засилвам слабаците и отнемане от силата на силните . Недостатъци- от опит знам че дори и засилени с пило, калпавите майки не правят силни семейства. Т.е 8 рамки пило на вятъра.
    Вариант 2 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило, взимам и една с прашец, една с мед и правя стартер. След 14 дни слагам по една рамка с маточници в нуклеусите, добавям и по една с пило от другите семейства.
    Предимства- евентуално имам поне 6-7 оплодени майки, които след акацията ще превърна в отводки.
    Недостатъци- евентуално 8 рамки пило на вяръра.
    Вариант 3; Копувам 4 оплодени майки, правя временни отводки В нуклеуси и ги поставям върху силните семейства. Преди акацията, махам нуклеусите, летящите пчели налитат в основните семейства или направо обединявам.
    Предимства: Имам четири отводки и силни семейства за акацията.
    Недостатъци: 90 ЛВ за майки, може някои и да не ги приемат. Може и като преди две години да си имам и нозематоза. Вероятност толкова рано майките да са калпави. Казах ли 90 лв?
    Има и четвърти вариант - разширявам с магазини, ако се роят- цепя и имам отводки, ама няма мед.
    Приемам всякакви мнения, забележки и коментари. След 3 години се приемам все още за начинаещ, така че разчитам на мнения от старите пушки, макар че наблюдавам от доста време те спряха да пишат.
    Отводки мислех да правя след акацията, като си направя сам майки с касета, но прекалено рано се развиха семействата.

 

 
Страница 74 от 82 ПърваПърва ... 24647273747576 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •