Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 73 от 82 ПърваПърва ... 23637172737475 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 721 до 730 от общо 819
  1. #721
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ..
    .
    Но в крайна сметка не се е случило нищо, което да поражда притеснения - пак казвам, опасенията как щял да вади мед от пити, в които е снасяно за мен са несериозни: редовно ми се случва и ако някой смята, че този мед е с нещо по- некачествен от такъв изваден от пити, в които не е снасяно съм готов да се обзаложа на каквото пожелае, че греши, а проверката се прави в лаборатория. Прочее, ако човек ще преследва такива цели, то ДБ не е удачния кошер - в случая МК е системата, от която се нуждае пчеларя. При ДБ неписаното е правило е тъкмо, че ако майката се качва в магазина, то семейството е много силно - по принцип, разбира се не всякога.

    ...
    Чакай малко че съвсем ще се оплетем... Аз поне от няколко години не си спомням някой тука да е изказвал притеснения за вадене на мед от таквиз пити... Ся, за разни маниящини и т.н. няма кво да коментираме. Някой па да е казвал че тоя мед е некачествен - хептен не помня. И с какво МК е удачен не можах да разбера, да не би еднаквия размер рамки!? Щото другото основно предимство - работата с цели корпуси тука въобще няма място за обсъждане... Остава големия обем дето уж го има априори, ама то и това сме го изяснили по принцип, че и с ДБ пчеларят може да се справи с някои допълнителни мерки.

    П.п. За качването и прочие, понеже също многократно сме го коментирали, за раси, видове, мелези и т.н. с две думи, доколко си спомням от лекциите от корифеите тука у форума - има си пчели дето обичат да си набиват запасите близо до пилото, има си пчели дето складират надалеч от пилото. Стопанинът трябва да си познава пчелите, че да си прави сметката. Па и от кои да развъжда...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #722
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Аз поне от няколко години не си спомням някой тука да е изказвал притеснения за вадене на мед от таквиз пити...
    Е тъкмо из по- предните страници се изказаха такива притеснения. А многокорпусните са по- удобни, когато се цели разделяне на медовите пити и онези, в които се снася - при ДБ и силни семейства, това си е направо мисия невъзможна, особено при 10 рамковите кошери.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #723
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е че ако говорим вече за разделяне с ХР, какъв е проблема същата да се ползва и в ДБ? Един вид пак работа с корпуси... Пчеларят вече да преценява къде ще я набива, над плодника или над първи магазин... И мисията си става съвсем възможна. А пък при ЛР ХР я слагат хората не че са се загрижили за чистотата на меда, ами да ограничат М да не ходи еди къде си. Да цитирам един колега, дето отдавна не се е включвал тука - "да не прави свинщини"

    П.п. При тебе М качвала ли се е над първи магазин? Знам че имаш опит с различни системи, за ДБ питам.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #724
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Аз поне от няколко години не си спомням някой тука да е изказвал притеснения за вадене на мед от таквиз пити.
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Е тъкмо из по- предните страници се изказаха такива притеснения.
    Да поясня отново виждайки, че има някакво неразбиране. Притесненията са, че ако майката снася в магазинни пити, то това води до нападането им от молеца, а що се отнася за меда - споменах, че няма нищо лошо в качеството на меда от едните или другите рамки - само се различава, но това може да го забележи само от пчелар с добър усет.

  5. #725
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да поясня отново виждайки, че има някакво неразбиране. Притесненията са, че ако майката снася в магазинни пити, то това води до нападането им от молеца, а що се отнася за меда - споменах, че няма нищо лошо в качеството на меда от едните или другите рамки - само се различава, но това може да го забележи само от пчелар с добър усет.
    Цвета на меда се променя и то най се забелязва при акацията. Мед от акация, центрофугиран от пити, в които е гледно пило е по тъмен!

  6. #726
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    .....
    Аз не работя с ХР - тази практика, която описа за мен е във вреда на семейството. Майката иска да снася, а аз я ограничавам, де факто и спирам яйцеснасянето с ХР - и каква полза?! При МК плодниковото пространство се определя свободно - стига да има инвентар разбира се, но пространството не е така фиксирано, както при ДБ, където имаме 10-12 рамков плодник и това е; докато при МК плодника може да бъде толкова корпуси, колкото може да усвои майката или колкото си прецени пчеларя. Така да се каже - МК няма граници.

    Инак по въпроса ти - не, поне нямам спомен някога да ми се е качвала майка на втори магазин, допускам че може да се е случвало, но ще е било инцидентно щом нямам такъв спомен. (доста години станаха вече в занаята и поради това правя такова допускане)

    п.п. Дончев - аз уточнявам, че АКО целта на питащия колега е по- качествен мед т.е. от пити, в които не е снасяно. Вече, ако съображението му е мярка против молеца, е друго.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #727
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Цвета на меда се променя и то най се забелязва при акацията. Мед от акация, центрофугиран от пити, в които е гледно пило е по тъмен!


    Може да е от нещо друго,напримерно от аморфата.По мои наблюдения в ДБ майката не осеменва чак толкова много в магазиннити пити.Да ми се е случвало най много на 1-2 на сезон.Това не мисля,че е фатално чак толкова много.Другото което съм забелязал,че 90% от случаите са само търтеи.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #728
    Наблюдател
    Регистриран
    15.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Има известен проблем, само че не е този - посоката на размишление по- скоро следва да е: какво прави магазин в/у кошер, в чиито плодник има празни пити.
    Кошерите зазимих с магазините над тях. От 20 броя така зазимени, на пролет в само два се бяха качили майките и осеменили няколко магазини пити с редовно пило. Зазимяването с магазина, не включва завиване с найлон на плодника.
    Колкото до цвета на меда в излюпени пити и неизлюпени е по тъмен в излюпените. Лично наблюдение.

  9. #729
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nickish Виж публикацията
    Кошерите зазимих с магазините над тях. От 20 броя така зазимени, на пролет в само два се бяха качили майките и осеменили няколко магазини пити с редовно пило. Зазимяването с магазина, не включва завиване с найлон на плодника.
    Колкото до цвета на меда в излюпени пити и неизлюпени е по тъмен в излюпените. Лично наблюдение.
    Колега да не позваш фазер с дупка около 5ст от старите?Ако искаш може и да не ми отговаряш.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #730
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    , но това може да го забележи само от пчелар с добър усет.
    Колега Дончев,отново искам да те коригирам и ще го направя.
    При нас се казва –човек с много чувствително небце на устната кухина.Тук във форума имаме такъв човек,на който рецепторите за аромати са развити до съвършенство.Как се убедих в това?Изпратих му мед,от кориандър. Колегата веднага хвана нюанса.Впечатлих се,но не му го признах.Сега си го признавам.Евалла,колега,не те цитирам,ти си знаеш.Моите почитания.Гогол.

 

 
Страница 73 от 82 ПърваПърва ... 23637172737475 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •