Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 72 от 82 ПърваПърва ... 22627071727374 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 711 до 720 от общо 819
  1. #711
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Не е ли по изгодно да си ги храниш със сахар.Рапицата 4 лв,а сахара 0,95 стинки.
    НЕ, Данчо! Имам си принципи пчеларски,по време на медосбор. Септември–може!

  2. #712
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    НЕ, Данчо! Имам си принципи пчеларски,по време на медосбор. Септември–може!

    То и аз имах принципи но сложих над 60 капана .
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #713
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ....не е никакъв проблем...
    Има известен проблем, само че не е този - посоката на размишление по- скоро следва да е: какво прави магазин в/у кошер, в чиито плодник има празни пити.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #714
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Има известен проблем, само че не е този - посоката на размишление по- скоро следва да е: какво прави магазин в/у кошер, в чиито плодник има празни пити.
    Приех че са празни в резултат излюпване на пилото в деня на проверката на колегата.Виждал си пита с люпещо се пило в момента.Затова не задълбах в тази посока,гледах да го успокоя да не се паникьосва.Независимо от всичко,ти си прав с въпроса си.

  5. #715
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Има известен проблем, само че не е този - посоката на размишление по- скоро следва да е: какво прави магазин в/у кошер, в чиито плодник има празни пити.
    При силна паша както сега е акацията, пчелите събират стокова продукция в магазина, не зависимо от това, че плодника не е запълнен с пчели и има свободни пити. Правят така наречената медена шапка с магазина. В момента и аз имам няколко такива кошера.

  6. #716
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    При силна паша както сега е акацията, пчелите събират стокова продукция в магазина, не зависимо от това, че плодника не е запълнен с пчели и има свободни пити. Правят така наречената медена шапка с магазина. В момента и аз имам няколко такива кошера.
    А има и моменти когато запълват плодника, а магазина си остава празен, което води до отслабване още повече на семейството, което и така си е било слабо след като не е запълнило плодника до пашата.

  7. #717
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз имам едно семейство 12 рамков много силен не искат да се качват каквото и да правя.В неделя даже му и смъкнах дъното да не гледат комшите колко съм слаб пчелар./излезли на грозд/
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #718
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз имам едно семейство 12 рамков много силен не искат да се качват каквото и да правя.В неделя даже му и смъкнах дъното да не гледат комшите колко съм слаб пчелар./излезли на грозд/
    Сложи го в лежак, преди години имах такова семейство. Писах тук във форума и някой ми каза, че това са глупости, не било възможно. Махнах му майката и следващите години и поколения нямах този проблем. Само ме е яд, ще нямах тогава лежак да го прехвърля в него. Бях чел преди години за такива семейства-с кавказки ген които работели в лежак по- добре от колкото, във вертикален кошер. Така и не го проверих, за мое съжаление!

  9. #719
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз имам едно семейство 12 рамков много силен не искат да се качват каквото и да правя.В неделя даже му и смъкнах дъното да не гледат комшите колко съм слаб пчелар./излезли на грозд/
    Дака, убеден съм, че просто гена и е такъв. Има такива пчели и това не са само мои наблюдения. Опитвах да работя с магазини и се падна една такава. Е както и да въртях къси и дълги рамки(с пило и без), не искат да качват и това е. Тъпчеха в гнездовите корпуси на тлъсти венци. Накрая качиха на 4-5 къси рамки мед. Задръстиха се, но не се изроиха. Имам и такива, с които внимавам при зазимяване, че те всичко качват горе и венци йок.

  10. #720
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Приех че са празни в резултат излюпване на пилото в деня на проверката на колегата.
    Това е деликатен момент, има още два вариянта: 1. питите са били вече в плодника от .... да речем седмица; 2. плодника е допълнен с поставянето на магазина.
    При твоя вариант, наистина няма никакъв проблем - семейството просто е много силно, майката е нямало къде да снася повече и с поставянето на магазина е пределно ясно, че ще се качи в него. Но при другите два варианта, положението е малко по- различно и иде реч за въз неправилна практика от страна на пчеларя. Мисълта ми е, че ако аз бях на мястото на човека задаващ въпроса, щях да се замисля, защо и как се е стигнало до тук, пък сетне как да го "поправя".
    Но в крайна сметка не се е случило нищо, което да поражда притеснения - пак казвам, опасенията как щял да вади мед от пити, в които е снасяно за мен са несериозни: редовно ми се случва и ако някой смята, че този мед е с нещо по- некачествен от такъв изваден от пити, в които не е снасяно съм готов да се обзаложа на каквото пожелае, че греши, а проверката се прави в лаборатория. Прочее, ако човек ще преследва такива цели, то ДБ не е удачния кошер - в случая МК е системата, от която се нуждае пчеларя. При ДБ неписаното е правило е тъкмо, че ако майката се качва в магазина, то семейството е много силно - по принцип, разбира се не всякога.


    п.п. Друмев - ако изкараш майки от това семейство, ще се навиеш ли да ми пратиш някоя .... плащам си.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 72 от 82 ПърваПърва ... 22627071727374 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •