Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 82 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 819
  1. #411
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Как се ограничава майката да не се качва да снася в магазина? С ХР или по друг начин?
    В магазина слагаш две рамки по малко и си готов.

  2. #412
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Как се ограничава майката да не се качва да снася в магазина? С ХР или по друг начин?
    В магазина слагаш две рамки по малко и си готов.
    Демек- разширявам разтоянието между рамките, така ли?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  3. #413
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Да караш пчелите да надграждат килийките,а майките не снасят в дълбоки килийки.

  4. #414
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Колеги в темата за ЛР кошерите е добре описано за преместване на ДБ в ЛР кошер, но тук в тази тема не срещнах да е описано преместване и замяна на ЛР в ДБ кошери. Може би никой не го е правил.Още се двуомя от другата година да премина от сегашната ЛР на ДБ система. Не ми допадна като система ЛР. Може би не е за моя район. Ще ви помоля да дадете съвет как може да стане прехвърлянето и преминаването от ЛР към ДБ, като имам оборудване само за ЛР. Благодаря предварително.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  5. #415
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Как стигна до извода, че ЛР не е подходяща за твоя район? прехвърлянето в ДБ е много лесно, за това никой не го описва. проблема с прехвърлянето на ДБ в ЛР е, че рамките на ДБ са със 7 см по-дълги, докато при обратното прехвърляне този проблем не съществува. Но добре си помисли дали да тръгваш по този път. Явно грешиш някъде. ЛР е система с много възможности и много по-продуктивна в сравнение с ДБ. Просто трябва да налучкаш начина на работа сЛР кошери. Предимствата с а много и неведнъж са описвани из форумите. Убеден съм, че като минеш на ДБ, много скоро ще поискаш да се върнеш на ЛР.

  6. #416
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Така е, както казваш. Не съм противник на ЛР системата, затова и с нея започнах миналата година като начинаещ, но наистина ми е непонятна все още. Не мога да свикна да работя с нея в района на който се намират кошерите. При мен единствената паша е ливади и липа и то от юни-юли натам. Тази година много грешах сигурно. Допуснах многода се развият семействата, а паша нямаше и всички изрояха, сега пък при тази суша не ми харесва как се развиват. Зная че при мен е грешката е при мен. Разбира се че някой семейства ще ги прехвърля в ДБ, другите ще ги оставя на ЛР, белкем и свикна на системата. Но така ще имам база за сравнение, затова реших така.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  7. #417
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Не е до системата кошер, колега. Аз съм с ДБ, но допуснах същите грешки като теб - бързо развитие на семействата в период без паша и неумение да се справя докрай с роево състояние, въпреки че отнемах пило и мачках майчила. Изрояха, едното семейство не успя да събере достатъчно мед и сега бъркам сироп до инвертиране.
    Георги Бодушки

  8. #418
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По принцип тази година беше трудна и за по-опитните пчелари, така че не бързай. Като не знаеш в дадения момент как да реагираш на дадена ситуация питай. Пчеларският опит се трупа с години. Ще дойде времето, когато сам ще се научиш да преценяваш как трябва да се постъпи в дадена ситуация.

  9. #419
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Павликянин, при ДБ ако не знаеш какво да правиш, не правиш нищо, само осигуряваш достатъчно обем на семейството и 90% ще има мед и за теб. При ЛР ако не знаеш какво да правиш в точния момент, 90% имаш провал. Да питаш, файда йок, както казва уважаван форумец - 1000 пчелари-1000 технологии.

    Джони, разбира се че трябва да пробваш и с ДБ и с ЛР две-три години едновременно да видиш кое как е. Особено ако в района ти ДБ е преобладаващ. Предполага се че колегите могат да четат, вероятно повечето от тях са чели книжки и вестници за възможностите на ЛР, някои сигур са и опитвали. По-лесно е да вадиш отводка от ЛР и да подкарваш като ДБ, но не е проблем при добра подготовка и планиране и цяло ЛР семейство да се подкара като ДБ за следващата паша. Най-важно е всичко да стане с минимум стрес за пчелите, минимум финансови разходи за пчеларя и максимум оползотворяване на наличното имущество. Такава ми е философията и мога да я препоръчам на всеки. Зазимяваш /предполагам на два корпуса/ и отзимяваш както си пише по книгите. Подготвяш си подставки по размер на ЛР корпус и височина 7 см колкото ДБ ще правиш. Гледам че имаш дълбоки дъна, не знам за какво ги ползваш, ако позволяват конструктивно може и върху тях да редиш. Януари-февруари като се качат горе отнемаш долния корпус. Избираш 3-4-5 тъмни пити, махаш долната летва и с помощта на удължители и ламаринки я монтираш по размер на ДБ плодникова рамка. Ако си с вертикално обтелване, пускаш 2-3 тела надолу. Храниш, като му дойде времето стесняваш, слагаш подставката отдолу или отваряш ДД и почваш да слагаш до пилото по една от новите пити, разумява се- затоплени, напръскани със сиропец или намазани с медец, пчелите ги обичат тия гъдели. При преглед, ако времето дава и ако имаш помощник може и да удължаваш по още 1-2 пити директно върху кошера и ги връщаш. При интерес другата седмица ще покажа снимки на такива пити. Пчелите ги градят надолу, ако направят търтеи, оставяш първото поколение , после режеш, докато ти хареса. Разбира се с тях се работи внимателно, за центрофуга не стават. Като му дойде времето отгоре слагаш ЛР корпус за магазин, качваш в него една две ЛР пити от плодника ако са останали, слагаш си стандартни рамки с ВО и си имаш хубав ДБ десетак. Имай предвид че при обилна паша при мен два магазина са им малко, макар че не чакам да запечатат повече от половината, добре че имам ЛР корпуси.Трябва да им даваш обем, то нали и това го водят като предимство на ЛРите

  10. #420
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Павликянин, при ДБ ако не знаеш какво да правиш, не правиш нищо, само осигуряваш достатъчно обем на семейството и 90% ще има мед и за теб. При ЛР ако не знаеш какво да правиш в точния момент, 90% имаш провал. Да питаш, файда йок, както казва уважаван форумец - 1000 пчелари-1000 технологии.

    Джони, разбира се че трябва да пробваш и с ДБ и с ЛР две-три години едновременно да видиш кое как е. Особено ако в района ти ДБ е преобладаващ. Предполага се че колегите могат да четат, вероятно повечето от тях са чели книжки и вестници за възможностите на ЛР, някои сигур са и опитвали. По-лесно е да вадиш отводка от ЛР и да подкарваш като ДБ, но не е проблем при добра подготовка и планиране и цяло ЛР семейство да се подкара като ДБ за следващата паша. Най-важно е всичко да стане с минимум стрес за пчелите, минимум финансови разходи за пчеларя и максимум оползотворяване на наличното имущество. Такава ми е философията и мога да я препоръчам на всеки. Зазимяваш /предполагам на два корпуса/ и отзимяваш както си пише по книгите. Подготвяш си подставки по размер на ЛР корпус и височина 7 см колкото ДБ ще правиш. Гледам че имаш дълбоки дъна, не знам за какво ги ползваш, ако позволяват конструктивно може и върху тях да редиш. Януари-февруари като се качат горе отнемаш долния корпус. Избираш 3-4-5 тъмни пити, махаш долната летва и с помощта на удължители и ламаринки я монтираш по размер на ДБ плодникова рамка. Ако си с вертикално обтелване, пускаш 2-3 тела надолу. Храниш, като му дойде времето стесняваш, слагаш подставката отдолу или отваряш ДД и почваш да слагаш до пилото по една от новите пити, разумява се- затоплени, напръскани със сиропец или намазани с медец, пчелите ги обичат тия гъдели. При преглед, ако времето дава и ако имаш помощник може и да удължаваш по още 1-2 пити директно върху кошера и ги връщаш. При интерес другата седмица ще покажа снимки на такива пити. Пчелите ги градят надолу, ако направят търтеи, оставяш първото поколение , после режеш, докато ти хареса. Разбира се с тях се работи внимателно, за центрофуга не стават. Като му дойде времето отгоре слагаш ЛР корпус за магазин, качваш в него една две ЛР пити от плодника ако са останали, слагаш си стандартни рамки с ВО и си имаш хубав ДБ десетак. Имай предвид че при обилна паша при мен два магазина са им малко, макар че не чакам да запечатат повече от половината, добре че имам ЛР корпуси.Трябва да им даваш обем, то нали и това го водят като предимство на ЛРите
    Благодаря за разяснението. Може би така ще стане. Има и един вариант, който решихме с колегата Станко. Тъйкато той пък иска да опита и ЛР система, ще направи замяна на мой семейства с кошери ЛР с негови ДБ на пролет.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

 

 
Страница 42 от 82 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •