Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 76
  1. #51
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всичко зависи от плановете на пчеларя - дали ще храни през зимата с питки и дали напролет ще заебе семействата, или ще положи труд да им разпечата неизядения мед.

    Та от тука идва и съдбата на крайните пити с мед - сега ли да ги извади пчеларя или напролет. Така или иначе в 90% от случаите се вадят, и точно тази година аз се прекарах да ги вадя не през есента, а през пролетта, за да освободя място на семействата да се разширяват и развиват. И после се чудех как да центрофугирам взахарения мед.

    Има си едно правило - едно пчелно семейство изяжда през зимата около 12 kg мед и/или питки. Разброса в тази цифра не е много голям - в най-лошия случай изяжда 13-14 kg, а в най-добрия - 9-10 kg. Всяко едно друго количество зимни запаси извън този диапазон е меко казано НЕРАЗУМНО.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Може да ми се смеете, ама аз сега за първи път вадя мед от моите ройчета. По принуда. Всичко е вече задръстено и новите ми майки от Матеев няма къде да снасят. Смятам да приложа правилото 100 % запечатаните пити да ги опразня и да им ги върна с цел място за снасяне. Дано успея навреме, че още половината кошери не съм разтоварил. От казаното дотук да разбирам, че празните след центрофугата ще ги връщам в средата на гнездото?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Всичко зависи от плановете на пчеларя - дали ще храни през зимата с питки и дали напролет ще заебе семействата, или ще положи труд да им разпечата неизядения мед.

    Та от тука идва и съдбата на крайните пити с мед - сега ли да ги извади пчеларя или напролет. Така или иначе в 90% от случаите се вадят, и точно тази година аз се прекарах да ги вадя през пролетта, за да освободя място на семействата да се разширяват и развиват.

    Има си едно правило - едно пчелно семейство изяда през зимата около 12 kg мед и/или питки. Разброса в тази цифра не е много голям - в най-лошия случай изяда 13-14 kg, а в най-добрия - 8-9 kg. Всяко едно друго количество зимни запаси извън този диапазон е меко казано НЕРАЗУМНО.


    И какво се случи роиха ли се или нещо друго се случи?

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    По принцип стеснявам гнездото(7р-8р),но винаги гледам от двете страни рамките да са пълни и запечатани.Много рядко на пролет се случва да разпечатвам и то стари рамки за да ги извадя от гнездото.По принцип моите пчели в началото на април вече са яхнали крайните рамки.Освен това, независимо от количеството мед през януари давам питка и не се чеша зад врата дали ще им стигне меда или не...

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако им сложа питки, ще започнат да обръщат меда в пило, тава съм го играл и друг път :-):-):-):-).
    Та нали това е целта-повече пило.Ще обърнат НЕзапечатаният мед в пило и същевремено ще запечатват крайните рамки.Щом няма възможност да се сипва сироп подбудително то питката е решение.Приноса в момента е добър и едва ли питката ще изиграе същественна роля.Но по добре да я има,че има и лоши дни...

  6. #56
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Правилото е;Всяка излишна пита с мед,през зимата е,, буца лед''.

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Много правила взехте да измисляте напоследък .Явно Ви е малко работата или много глупости четете.
    Милен Михов

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Благодаря за отговорите
    Ще си позволя един въпрос ако медът е в по голямо количество и нямаме достатъчно място
    Удачно ли е да сложим един празен магазин с хубаво изградени килийки под плодника.
    По този начин да осигурим килийки за майката ама дали по този начин няма да принудим семейството да се износва с късна паша ако я има.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Та нали това е целта-повече пило.Ще обърнат НЕзапечатаният мед в пило и същевремено ще запечатват крайните рамки.Щом няма възможност да се сипва сироп подбудително то питката е решение.Приноса в момента е добър и едва ли питката ще изиграе същественна роля.Но по добре да я има,че има и лоши дни...
    Те си знаят по добре от мен кога да започнат да залагат есенното пило. Ако им сложа питка ще се разбързат и не се знае дали аз ще взема правилното решение. От началото на Септември избухват в пило както април месец, незнам дали това прекъсване на пилото не спомага за да се поизчистят самички от акара. Крайните 5-7 пити в момента са запечатани изцяло, но до началото на октомври може да са останали само 1-2 бр с мед.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Благодаря за отговорите
    Ще си позволя един въпрос ако медът е в по голямо количество и нямаме достатъчно място
    Удачно ли е да сложим един празен магазин с хубаво изградени килийки под плодника.
    По този начин да осигурим килийки за майката ама дали по този начин няма да принудим семейството да се износва с късна паша ако я има.
    Пчелите от паша не се износват.

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •