Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678
Резултати от 71 до 76 от общо 76
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    imitev стреми се разстоянията между рамките да са еднакви, това подреждане дразни пчелите.
    Аз ги редя на усет (един пръст разстояние).

  2. #72
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Здравейте
    Имам проблем със една отводка която правих средата на юли със придаване на майка.Направих я на три рамки приеха майката всичко нормално,развиха се до седем рамки като майката си снасяше много добре.И днес ги отварям(не бях ги пипал 20тина дни) две рамки пило като и двете имат колкото длан и половина 50 на 50 търтеево и нормално пило.Майката си е там щъка,пет пити са си покрити с пчела.Посъветвйте ме да обединявам или да ги оставям?И дали ако ги обединя няма шанс да прецакам друга отводка поради това,че е сме средата на септември и не са вече много на кеф пчелите?

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Сигурен ли си ,че е търтеево пилото?Иначе 2 рамки пило към днешна дата изобщо не е малко пило.До месец майките ще спрат да снасят в повечето семейства ,а вече са почнали да намаляват яйцеснасянето.За мен всичко е нормално,просто не си познал какво е пилото(ако не е запечатано трудно се разпознава).Според мен не бързай да обединяваш ,ако не си сигурен в качествата на майката,още повече,че майките са намалили яйцеснасянето и малкото пило не е индикатор за некачествена майка.
    Успех!

  4. #74
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Със сигурност не бъркам запечатано търтеево пило и със него същото количество запечатано нормално пило.Има и прясно снесено за него не мога да кажа какво е,но другото е ясно.Иначе другите ми отводки всичките са на по шест седем рамки със по две три запечатано а като отворих тази направо ахнах няма как да сгреша,нови пити разкатани.

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Ако питите ти са нови ,това също може да е причина да не снася майката ,защото в този период майките обичат да снасят на по-стари и тъмни пити,защото са по-топли.Дори повечето почти изградени пити или новоизградени може да станат като преградна дъска заради нежеланието майката да я осеменява и пчелите да работят по нея.Аз такива пити ги слагам веднага извън гнездото и ги слагам за осеменяване напролет.Колкото до търтеевото пило,не е нормално майката да снася толкова много за този период от годината.Моите снасят само малко работническо пило.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от БоянГ Виж публикацията
    Здравейте
    Имам проблем със една отводка която правих средата на юли със придаване на майка.Направих я на три рамки приеха майката всичко нормално,развиха се до седем рамки като майката си снасяше много добре.И днес ги отварям(не бях ги пипал 20тина дни) две рамки пило като и двете имат колкото длан и половина 50 на 50 търтеево и нормално пило.Майката си е там щъка,пет пити са си покрити с пчела.Посъветвйте ме да обединявам или да ги оставям?И дали ако ги обединя няма шанс да прецакам друга отводка поради това,че е сме средата на септември и не са вече много на кеф пчелите?
    Според мен майката е дефектна, на мен ми се е случвало с мои майки.Пронасят виждам яйца и открито пило и като отворя след 15-20 дни половината пило търтеево.Тази година съм си произвел около 140 майки, от тях две бяха такива.Ако в момента имам твоята ситуация бих разформировал семейството, като го разпределя по по слабите.Другия вариант е убиваш дефектната майка и обединяваш с някой по-слаб.

 

 
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •