Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 76
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това пък откъде го измисли (с отворите към прелката)? Чувам го за първи път.

    Клетката на майката трябва да виси в центъра на гнездото на канап, завързан за специално направеното за целта ушенце. Може и с клечка за зъби през ушенцето. Важното е клетката да виси С ОТВОРИТЕ НАДОЛУ (става въпрос за отворите, които са се получили при отчупването на двете капачета на хранителния отсек). Прелката тука няма нищо общо.
    Не претендирам че съм го направил правилно. Два пъти ми се наложи да придам майка веднъж когато загубих майката на едната отводка и втори път готато си направих трета сборна отводка миналия месец от двата кошера. И двата пъти поставих клетката в средата на гнездото хоризонтално между двете пити. И двата пъти приеха майките успешно.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от imitev Виж публикацията
    Здравейте ,

    Тази година и аз реших да започна.. .
    Колега не губи време. Подсигури майка. Махни старата с две пити, ако ти се правят експерименти и след три часа придай новата. Нямаш време. Миналата година, точно по това време бях в твоето положение. Майката снасяше, а пчелите изхвърляха яйцата. 2015та есента беше топла и се оправих, но това си е късмет. Тогава излезе нова майка, но не се завърна от брачен полет. Ако нячаш ресурси, остави експериментите за следващия сезон. Най важно е да се подготвят добре за зимата семействата. Пиши в профила от кой район си. Може да ти помогне някой. При мен, след седмица може една работеща майка да остане излишна. Успех.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от imitev Виж публикацията
    Здравейте ,

    Тази година и аз реших да започна да пчеларствам. Имам 3 кошера ДБ 10 рамкови. Всичко вървеше добре докато преди седмица установих, че в единия кошер нямам яйца и прясно пило, имаше само малко зряло запечатано пило на една пита. Разгледах се веднага за майката и я намерих обикаля си нормално видимо и няма нищо. Има си изградени основи със празни килийки 2-3 пити но и там няма помен от яйца и пило. Реших да прехвърля една пита от другия кошер който е по силен. Размених една празна пита с една пълна с яйца ,прясно пило и запечатано пило, за да проверя дали пчелите ще заложат маточници за самосмяна. На 5-ия ден отворих да проверя за изградени маточници но нямаше пчелите си отглеждат пилото което им оставих от другия кошер и съответно все още няма снесени яйца от майката... Подхранвам със захарен сироп и един немски сироп апифонда поне от преди 3 седмици като на седмица на кошер се пада по 800г. сироп. Моля дайте съвет какво да правя да сменям ли майката ако намеря от някъде оплодена или да изчакам още малко да не би майката да започне да снася отново??
    Майката е тазгодишната придадена на отводката.

    Като начало спри да подхранваш проблемното семейство защото подхранването стимулира отделянето на млечице,а няма на кого(открито пило) да го дадът......Старата майка маркирана ли е и ако да с какъв цвят?Ако не е маркирана,сигурен ли си,че майката не е току що оплодена.......Моят съвет е да изчакаш още 3-4 дена и ако няма яйца тогава си купи оплодена майка и подменяй.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колега, щом си от Хасково пиши ми на лични ще се опитам да ти помогна (разбира се ако искаш ).

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Много благодаря за съветите ще придавам нова майка. Семейството осиротя тая вечер убих я по невнимание. Само да вмъкна наблюдението ми. Тази вечер отворих отново кошера хванах майката и я поставих в спринцовка за маркиране. Притиснах я леко колкото да се обездвижи, при натиска от задната част майката испусна капка течност с едно яйце явно наистина е била запушена. Освободих я от натиска и след това си беше добре но когато я взех да я пусна в кошера по невнимание притиснах спринцовката и я убих . Искаше ми се да разбера дали щеше да започне да снася отново но не се получи, сега ще търся майка да придам...

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Трябваше да го заснемеш и да го пуснеш видеото. Аз с голи ръце съм ги отпушвал, не помагат приспособленията. Ако е било запушено яйце до 24-48 часа пронася майката.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    [QUOTE=Mateev;104674]Преставям си как някой великан "внимателно" ме притиска, ако имам запек. Дали това наистина ще ми помогне, или ще ми натроши костите?

    Не се притеснявай ще свършиш работата преди да те стисне
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    А възможно ли е тъмните пити в гнездото да са задръстени от сироп и апифонда, и така майката да няма място където да снася. Имало новоизградени пити с празни килийки, но майките по това време избягват да ги осеменяват, това е доказано. Най лесно е да се убие майката. Аз бих оставил нещата така. Ако толкова се притеснява относно отслабване на семейството, по-добре е да подаде още една рамка с пило от друго семейство, за да има повече зимни пчели. Макар че тези пчели, които са в момента, ако не отглеждат пило, то те биха доживели до пролетта. Отглеждането на пило най-много амортизира пчелите.
    Относно подхранването, сега е време за захарен сироп, за да има какво да преработват и така да им се стимулират жлезите, които отделят млечице. Апифондата е готов продукт и него го пренасят, не го преработват, този сироп е за допълване на запасите , а не за стимулиране. И все пак най-важното нещо за късното отглеждане на пило е приноса на прашец, ако го няма, няма и пило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Да предвидих и това за тъмните пити наистина в кошера имам 4 стари пити от които една свободна за осеменяване, прашец има доста така или иначе днес придадох нова майка след 6-7 дена ще направя оглед да видим дали са я приели. Сега подхранвам с меден сироп разреден 1:1.... Наистина забелязах че и майката на отводката която направих миналия месец снася само на една тъмна пита като си я подържа от двете страни добре осеменена а новите изградени основи не ги е барнала седят си 2-3 добре изградени основи в които са вкарали малко нектар за венец и това е... Повечето пчели в момента са се насочили по крайните пити от двете страни на кошера в средата на гнездото е подчти празно. Само в третия кошер майката работи като за световно когато и отнех 1 пита с прясно пило и яйца за 2-3 дни беше набрала скорост и си я въстанови държи пило на 3 пити и не избира тъмни и светли... От догодина смятам да отделя от всеки кошер по една отводка която ще си направи майка и ще мога да си я ползвам като запасна и ще мога по всяко да подсилят дадено семейство ако отслабне. Пък на есен ще решим дали ще разширяваме или ще подменя майка...

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Относно подхранването, сега е време за захарен сироп, за да има какво да преработват и така да им се стимулират жлезите, които отделят млечице. Апифондата е готов продукт и него го пренасят, не го преработват, този сироп е за допълване на запасите , а не за стимулиране. И все пак най-важното нещо за късното отглеждане на пило е приноса на прашец, ако го няма, няма и пило.
    Това доказано ли е, че готовия продукт не го преработват? Аз сега ми останаха 2 тенекии мед до половината някъде и им го върнах на 2-3 пъти на сиропче. Дали са преработили готовия мед, дали са го изяли, или са го складирали?
    П.П. Иначе носят отнякъде, минимално. Щото имат отворен мед, а не вярвам да е от тия 3 сиропчета дето съм им дал.

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •