Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: КАКВА ЗАПЛАТА СИ ОПРЕДЕЛЯМ

Гласували
60. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Минималната работна заплата

    3 5.00%
  • 500 лв.

    1 1.67%
  • 600 лв.

    2 3.33%
  • 700 лв.

    5 8.33%
  • 800 лв.

    7 11.67%
  • 900 лв.

    0 0%
  • 1000 лв.

    10 16.67%
  • над 1000 лв.

    12 20.00%
  • не си слагам заплата

    14 23.33%
  • жената ми ги взима

    9 15.00%
Отговори на анкетата
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 62
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Вие за ДНА(дълготрайни нематериални активи) чували ли сте?
    Докато не си изградите система на работа, вие трупате само ДНА, наречете го знание, ноу-хоу или както си искате... Изкараните 5-10-20-200-2000кг мед, изобщо не трябва да ги смятате.
    Вие правите разходи по придобиване на ДНА, а не производствени разходи!!! Натъпчете си го в главата и не го забравяйте!
    След като имате вече система на работа, тогава вие продължавате да трупате ДНА, но имате вече производство. Това знание струва много пари, дори повече от всичките ви кошери, центрофуги, матуратори и сгради взети заедно!!!
    Програмите дават кошери и отводки, програмите не дават знание!
    Дамян, това трябваше да го постнеш в темата за доходите на кошер. Аз съм решил, че 1000 лв на месец ми стигат за едно нормално преживяване. Ако не мога да ги достигна, по добре да работя на хората за тия пари и да не се занимавам с неща, който явно не разбирам.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дамян, това трябваше да го постнеш в темата за доходите на кошер. Аз съм решил, че 1000 лв на месец ми стигат за едно нормално преживяване. Ако не мога да ги достигна, по добре да работя на хората за тия пари и да не се занимавам с неща, който явно не разбирам.
    Напълно подкрепям това мнение.

    Преди малко в новините съобщиха че прага на бедност е достигнал около 270-280 лв. (не чух съвсем точно)тоест на 4 членно семейство са му необходими да съществува (да живее на ръба на мизерията ) 1300 лв. сами си преценявйте за колко си оценяте труда и знанията.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Напълно съм съгласен с Дамян. Пчеларството е високо квалифициран труд( тук не става дума за помощници дето вършат хамалската работа). Създаването на едно стопанство, натрупването на умения,знания, практически опит или както го наричате ДНА, създаването на материална база Или ДМА, отнема време и много инвестиции. Както казва Дамян, познанията са най-голямо капиталовложение. Всеки сам оценява труда си, но според мен часовата ставка всеки трябва да оценява спрямо знанията или иначе казано колко му е висока квалификацията, толкова е по-висока ставката. На практика(като изключим непредвидими външни намеси) по-висока квалифицираните пчелари много по-добре си правят сметките и използвайки познанията и интелекта си донякъде успяват да докарват исканите доходи. За да постига резултат пчеларя не трябва да спира да се усъвършенства. За съжаление това, което наблюдавам напоследък е, че мнозинството пчелари не четат, не проявяват желание да се образоват, само мрънкат, че няма субсидии, че държавата не им помага и т.н. Колкото и да ви е криво, така няма да постигнете търсените резултати. Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Напълно съм съгласен с Дамян. Пчеларството е високо квалифициран труд( тук не става дума за помощници дето вършат хамалската работа). Създаването на едно стопанство, натрупването на умения,знания, практически опит или както го наричате ДНА, създаването на материална база Или ДМА, отнема време и много инвестиции. Както казва Дамян, познанията са най-голямо капиталовложение. Всеки сам оценява труда си, но според мен часовата ставка всеки трябва да оценява спрямо знанията или иначе казано колко му е висока квалификацията, толкова е по-висока ставката. На практика(като изключим непредвидими външни намеси) по-висока квалифицираните пчелари много по-добре си правят сметките и използвайки познанията и интелекта си донякъде успяват да докарват исканите доходи. За да постига резултат пчеларя не трябва да спира да се усъвършенства. За съжаление това, което наблюдавам напоследък е, че мнозинството пчелари не четат, не проявяват желание да се образоват, само мрънкат, че няма субсидии, че държавата не им помага и т.н. Колкото и да ви е криво, така няма да постигнете търсените резултати. Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.


    Зимата пак ли 10 лв да слагаме или 5 лв?Ако сметнем 10лв на час това при мен прави м/у 500/700лв на месец,но това 6 месеца.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Ако трябва да говорим с цифи то квалифициран пчелар не би трябвало да се задоволи с по-малко от 10лв на час.
    Стига бе, 10 лв на час при 4 лв за кг мед, малко множко ми се вижда.....

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Мангала с 6-ти клас (образован е ), който за пръв път е видял нивел преди два дни (супер високо технологичен инструмент за неговия мозък) лепи плочки за 10 лв. на квадрат. При размер 30/30 са десет плочки. Сещай се дали не взима 25-30 кинта на час.
    Не мога да разбера как оценяте труда си по пчелите под 10 лв. на час.
    Минималната ставка в белите държави за най-малоумната работа е 7-10 евро на час. Ние към тях ли ще вървим или .......
    Както каза колегата ако не можете да вземете нормален доход от пчеларство не се занимавайте с него.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Зимата пак ли 10 лв да слагаме или 5 лв?Ако сметнем 10лв на час това при мен прави м/у 500/700лв на месец,но това 6 месеца.
    10 на час при нормална продължителност на работния ден прави 80 лева надник. Или над1600 месечно. Смятайте правилно!
    Зимата пчеларя не си почива. Подготвя сезона,търси реализация на продуктите, обучава се. Това не е ли труд? Ако зимата мързелува то е ясно защо резултатите са слаби.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Мангала взима 10 лв на квадрат щото има кой да му ги даде, в нашия случай нещата не са точно такива....

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Има само трябва да знаеш как да си ги вземеш.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    10 на час при нормална продължителност на работния ден прави 80 лева надник. Или над1600 месечно. Смятайте правилно!
    Зимата пчеларя не си почива. Подготвя сезона,търси реализация на продуктите, обучава се. Това не е ли труд? Ако зимата мързелува то е ясно защо резултатите са слаби.
    Точно така е! И една груба сметка показва, че опитен пчелар с малко помощ от семейството, ако се грижи за 200 кошера може да си ги докара.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •